Tiesībsargs rosina noteikt atbildīgo institūciju romu tiesību aizstāvībai
Tiesībsargs Juris Jansons šodien tiekoties ar vairākiem Starptautiskās Romu apvienības pārstāvjiem, rosinājis noteikt atbildīgo institūciju romu tiesību aizstāvībai.
Kā informēja Tiesībsarga biroja konsultante komunikācijas un starptautisko attiecību jautājumos Laura Bagātā, tikšanās laikā pārrunātas aktuālākās problēmas un to risinājumi saistībā ar romu integrāciju, dzīves apstākļiem un attīstības iespējām Latvijā.
Romu problēma tiek definēta kā viena no prioritātēm cilvēktiesību jautājumos. Romu jautājums no tiesību akta viedokļa ir sakārtots, taču neskatoties uz to reāli problēmu risinājumi ir ļoti vāji un nereti to nav vispār. Ir atklāti ne mazums gadījumu, kad līdzekļus, kas ir paredzēti romu atbalsta programmu īstenošanai, neizmanto tam paredzētajiem mērķiem. Lai stiprinātu romu cilvēku tiesību attīstību un aizstāvību, starptautiskā līmenī ir jānosaka atbildīgā institūcija, kas nodrošinātu romu tiesību aizstāvību.
Romi ir arī viena no diskriminētākajām minoritātēm, kas ikdienā sastopas ar aizspriedumiem, neiecietību, diskrimināciju un sociālo atstumtību. Šī problemātika sastopama ne tikai Latvijā, bet gan visā Eiropā un Āzijas valstīs.
"Starptautiskā līmenī romu integrācijas tēma tiek diskutēta plaši, taču rezultāts ir zem katras kritikas. Genocīds pret romu tautu nemazinās un sociālā atstumtība nerūk. Problemātiskākie jautājumi ir saistīti ar sociālo palīdzību, mājokļu problēmas, darba iespējām un izglītības ieguves iespējām," norādīja tiesībsargs.
Uz tikšanos ar tiesībsargu Juri Jansonu bija ieradies Starptautiskās Romu apvienības vice prezidents Viktors Famulsons no Zviedrijas, Starptautiskās Romu apvienības komisārs holokausta jautājumos Ivans Barijevs no Krievijas un Starptautiskās Romu apvienības augstākais komisārs Normunds Rudēvičs.
LETA