Sabiedrība

Žurnālistei Sprancei par eksperimentālu narkotiku pirkšanu nebūs kriminālatbildībad

Jauns.lv

Žurnālistei Indrai Sprancei, kura, veicot žurnāla "Ir" eksperimentu, iegādājās narkotikas, nepatikšanu nebūs, informē policijā.

Žurnālistei Sprancei par eksperimentālu narkotiku ...

Kā paskaidroja Valsts policijas (VP) Rīgas reģiona pārvaldes (RRP) preses pārstāvis Toms Sadovskis, pēc konkrētā žurnālistikas eksperimenta tika sākts kriminālprocess par narkotiku tirdzniecību, nevis par to iegādāšanos. Žurnālistei šajā procesā ir liecinieces statuss.

Savukārt, ja kriminālprocess būtu sākts par narkotiku pirkšanu, Krimināllikuma 254.pants paredz, ka "persona, kura labprātīgi nodevusi narkotiskās vai psihotropās vielas vai labprātīgi paziņojusi par to iegādāšanos, glabāšanu, pārvadāšanu vai pārsūtīšanu, tiek atbrīvota no kriminālatbildības par šo vielu lietošanu, iegādāšanos, glabāšanu, pārvadāšanu vai pārsūtīšanu."

Jautājums par to, vai Sprancei par viņas veikto žurnālistikas eksperimentu draud kriminālatbildība, kļuva aktuāls pēc iekšlietu ministra Riharda Kozlovska (RP) izteikumiem ceturtdien Latvijas Radio raidījumā "Krustpunktā".

Ministrs uzsvēra, ka viņš atbalsta žurnālistu centienus izgaismot sabiedrībā aktuālas problēmas, taču narkotiskās vielas Latvijā drīkst iegādāties tikai un vienīgi ar tiesneša sankciju, pretējā gadījumā šīs darbības ir krimināli sodāmas.

Sprance vēlāk mikroblogošanas vietnē "Twitter" pauda sašutumu par Kozlovska teikto: "Nupat, klausoties Kozlovski "Krustpunktā", uzzināju, ka pēc mana raksta ierosinātajā kriminālprocesā par narkotiku tirdzniecību Kauguru pašvaldības policijas/sociālās ēkas namā policistiem diez vai izdošoties ko atklāt, bet man draud kriminālatbildība par narkotiku iegādāšanos. Par to, ka pierādīju - narkotikas var nopirkt pat tajā pašā ēkā, kur strādā policists, un atdevu tās policistiem. Es mīlu šo valsti."

VP RRP preses pārstāvis Sadovskis pastāstīja, ka pēc žurnālistes veiktā eksperimenta tika sākts kriminālprocess par iespējamu narkotisko vielu tirdzniecību. "Kāda sieviete" Jūrmalā, netālu no "kādas mājas", parunājoties ar vietējiem iedzīvotājiem, sarunāja, ka viņai uz attiecīgo adresi tiks atvestas narkotiskās vielas, atstāstīja Sadovskis.

Sieviete vērsās policijā piecas dienas pēc narkotiku iegādes, un diemžēl viņa nebija piefiksējusi automašīnas, ar kuru tika piegādātas aizliegtās vielas, valsts reģistrācijas numuru, sacīja policijas pārstāvis.

Kriminālprocesā par narkotisko vielu tirdzniecību patlaban turpinās izmeklēšana un aizdomās turamo nav.

Sprance, jautāta, kāpēc policijā vērsusies tikai piecas dienas pēc narkotiku iegādes, aģentūrai LETA paskaidroja, ka uzskatījusi par nepieciešamu vispirms par šo jautājumu runāt ar iekšlietu ministru Kozlovski.

"Es lūdzu tikšanos ar ministru, un tikai otrdien [19.jūnijā] no rīta man tika sarunāta intervija, uzreiz pēc tās es pieteicos uz tikšanos ar Organizētās noziedzības apkarošanas pārvaldes priekšnieku Uģi Araku. Tikšanās [ar Araku] notika otrdienas pēcpusdienā, kad es arī uzrakstīju viņiem iesniegumu un atdevu narkotikas," pastāstīja Sprance.

Jautāta, kāpēc ar eksperimenta laikā iegādātajām narkotikām vienkārši nevērsās VP, Sprance atbildēja, ka tā nav rīkojusies, jo viņai "bija un joprojām ir aizdomas, ka narkotiku tirdzniecība šajā vietā gadiem bija iespējama vienīgi ar policijas atbalstu."

Žurnāls "Ir" 21.jūnijā vēstīja par divām narkotiku tirdzniecības vietām Kauguros, netālu no iekšlietu ministra Kozlovska mājām, kur saskaņā ar vietējo iedzīvotāju sniegto informāciju narkotikas tiekot tirgotas jau gadiem.

Vienā no šīm vietām - ēkā Nometņu ielā 2a, kur atrodas sociālā ēka un Kauguru pašvaldības policista darba telpas, "Ir" eksperimenta laikā arī iegādājās marihuānu.

Pašvaldības policists, kura darba telpas atrodas šajā pašā mājā, žurnālam atzina, ka narkotiku tirdzniecība viņam nav nekāds noslēpums, viņš par to neformāli esot informējis arī VP, tomēr nekādas darbības, lai šo narkotiku tirdzniecību novērstu, VP neesot veikusi.


LETA