Daudzbērnu ģimenēm piešķirs 50% NĪN atlaides
Ministru kabineta komiteja sēdē pirmdien atbalstīja grozījumus nekustamā īpašuma nodokļa (NĪN) likumā, kas paredz pašvaldībām piešķirt tiesības noteikt NĪN likmes un atlaides daudzbērnu ģimenēm, pavēstīja komitejas sēdē.
Ministri Finanšu ministrijai (FM) uzdeva grozījumus līdz izskatīšanai valdībā vēl precizēt, kā arī apsvērt iespēju paātrināt grozījumu ieviešanu.
FM sagatavotie grozījumi likumā par NĪN paredz nodokļa atvieglojumu 50% apmērā daudzbērnu ģimenēm jeb personām, kurām aprūpē ir trīs vai vairāk nepilngadīgu bērnu vai bērni līdz 24 gadu vecumam, un personai vai tās laulātajam ar vismaz trijiem no šiem bērniem ir kopīga deklarētā dzīvesvieta.
Tāpat NĪN nodokļa atvieglojumu paredzēts piemērot par dzīvojamo māju vai dzīvokli un tam piekrītošo zemi, kā arī NĪN atvieglojumu plānots piemērot gadījumos, ja nekustamā īpašuma īpašnieks ir kāds no bērniem. Tomēr FM uzsver, ka nodokļa atvieglojumu nav paredzēts piemērot garāžām, autostāvvietām, pagrabiem, noliktavām un saimniecības telpām, kā arī dzīvojamo māju palīgēkām.
Vienlaikus FM norāda, ka NĪN atvieglojumu daudzbērnu ģimenēm iecerēts piemērot automātiski, pašvaldībai nosūtot nodokļa maksāšanas paziņojumu, ģimene informāciju iegūs no valsts pārvaldes iestādēm. Ministrija arī paredzējusi, ka tiks izmantoti dati no Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes, Valsts zemes dienesta un Tiesu namu aģentūras pārziņā esošām valsts informācijas sistēmām. Tomēr FM atzīst, ka datu savietošanas tehniskā risinājuma izstrāde ir laikietilpīga, tāpēc NĪN nodokļa atvieglojumu daudzbērnu ģimenēm paredzēts piemērot tikai no 2014.gada.
Saskaņā ar sniegto informāciju – lai nodrošinātu NĪN atvieglojuma daudzbērnu ģimenēm piemērošanu, šā gada budžetā vairākām institūcijām plānots piešķirt kopumā aptuveni 119 tūkstošus latu, tostarp Vides aizsardzības un reģionālās attīstības lietu ministrijas pārraudzībā esošajai Valsts reģionālās attīstības aģentūrai nepieciešami 15 tūkstoši latu valsts informācijas sistēmu savietotāja NĪN atvieglojumiem nepieciešamās informācijas datu savietošanas moduļa un datu izsniegšanas saskarnes projektēšanai, izstrādei un ieviešanai.
Savukārt 2013.gadā tam būs nepieciešami apmēram 109 tūkstoši latu, tostarp Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldei – 20 tūkstoši latu, Valsts reģionālās attīstības aģentūrai – 79 tūkstoši latu, no kuriem 40 tūkstoši latu paredzēti valsts informācijas sistēmas pilnveidošanai un uzturēšanai, bet 39 tūkstošus latu iecerēts pārskaitīt Rīgas domei, lai segtu izdevumus par NĪN administrēšanas sistēmā nepieciešamajām izmaiņām. FM paskaidro, ka šo sistēmu, kas atrodas Rīgas domē, izmanto arī citas pašvaldības. Savukārt Tiesu administrācijai plānots piešķirt 10 tūkstošus latu.
Vienlaikus FM vēstī, ka valsts informācijas sistēmas uzturēšanai gan 2014., gan 2015.gadā Valsts reģionālās attīstības aģentūrai būs nepieciešami vēl pieci tūkstoši latu.
Pēc ministrijas aplēsēm, ar grozījumu apstiprināšanu valstī vidējais aprēķinātais NĪN maksājums daudzbērnu ģimenēm būtu 10,23 lati gadā un ar atvieglojumu – 5,12 latu gadā.
Tāpat FM sagatavotie grozījumi likumā par NĪN paredz, ka nākamgad pašvaldībām būs tiesības noteikt NĪN likmi no 0,2% līdz 3% no nekustamā īpašuma kadastrālās vērtības, taču nodokļa likme varēs pārsniegt 1,5% robežu tikai gadījumā, ja nekustamais īpašums netiek atbilstoši uzturēts. "Piemēram, ja pašvaldība konstatē, ka būve netiek atbilstoši uzturēta, tai var piemērot nodokļa likmi līdz 3%. Grozījumi likumā par NĪN paredz, ka no 2013.gada nodokļa bāze šādiem objektiem tiek noteikta no lielākās kadastrālās vērtības – būvei piekritīgās zemes kadastrālās vērtības vai būves kadastrālās vērtības," paskaidro ministrija.
FM arī atzīst, ka patlaban lauksaimniecības un lauku attīstības likums paredz pienākumu nodrošināt atbilstošu zemes izmantošanu un nepieļaut augsnes auglīgās kārtas iznīcināšanu vai kvalitātes pasliktināšanos. Ja zemes īpašnieks vai lietotājs šos pienākumus nepilda, par šo zemi var piemērot paaugstinātu nodokļa likmi līdz 3% no zemes kadastrālās vērtības. "Turklāt jau pašlaik likumā noteiktā papildlikme neapstrādātai lauksaimniecībā izmantojamajai zemei tiks piemērota arī tad, ja pašvaldība izvēlēsies nodokļa likmi noteikt no 1,5% līdz 3%. Tādējādi, ja pašvaldība saistošajos noteikumos noteiks, ka neapstrādātai lauksaimniecībā izmantojamajai zemei tiek piemērota maksimālā nekustamā īpašuma nodokļa likme 3% apmērā, kopā ar likumā noteikto papildlikmi šai zemei piemērojamais nekustamā īpašuma nodoklis būs 4,5% apmērā," norāda ministrija.
Vienlaikus tā uzsver, ka grozījumu likumā par NĪN mērķis ir noteikt vienotus principus, kuri pašvaldībām jāievēro, nosakot NĪN likmes, tostarp grozījumi paredz četrus principus, kuri jāievēro visām pašvaldībām: objektīva grupējuma princips, efektivitātes princips, atbildīgas budžeta plānošanas princips, prognozējamības un stabilitātes princips. Noteikti arī trīs izvēles principi, kurus pašvaldība var piemērot pēc saviem ieskatiem, – uzņēmējdarbības atbalsta princips, sociālās atbildības princips un teritorijas attīstības un teritorijas sakārtošanas princips. FM gan atzīst, ka sociālās atbildības princips pašvaldībās būs obligāti jāievēro, piešķirot nodokļa atvieglojumus atsevišķām NĪN maksātāju kategorijām.
FM izstrādātie grozījumi arī nākamgad un 2014.gadā paredz pašvaldībām tiesības, izdodot saistošos noteikumus, piemērot nodokļa apmēra pieauguma ierobežojumu zemei vai saglabāt nodokļa apmēru zemei iepriekšējā gada līmenī, kā arī noteikt šā pieauguma ierobežojuma apmēru un piemērošanas nosacījumus. Tādējādi pašvaldībām ir radīta iespēja koriģēt nodokļa maksātājiem nodokļa slogu, ņemot vērā nekustamā īpašuma kadastrālās vērtības attiecīgās pašvaldības teritorijā un tās iedzīvotāju maksātspēju.
Ministrija arī informē, ka gadījumā, ja valdībā likumprojekts tiks akceptēts, izskatīšanai Saeimā to paredzēts virzīt steidzamības kārtā.
Ministru kabinetā grozījumi likumā par NĪN tika skatīti jau jūnijā, tomēr valdības sociālie partneri pauda iebildumus pret grozījumu redakciju, tāpēc Ministru kabinets nolēma likumprojektu nodot papildu saskaņošanai.
BNS, Foto: Lita Krone/LETA