Inkēns: Latvijas Televīzijā briest politiska varas maiņa
Latvijas Televīzijā (LTV) briest varas maiņa, bet tā nebūšot balstīta uz labākām zināšanām, gudrību, pieredzi. Varas maiņa LTV būšot balstīta uz politiku, intervijā apgalvo ekspolitiķis, tagad televīzijas raidījumu "Jauna nedēļa" un "Krējums saldais" producents Edvīns Inkēns.
No publikācijām presē kļūstot skaidrs, ka Latvijas Televīzijas ģenerāldirektors Edgars Kots tiek pieskaitīts vienotā elektroniskā sabiedriskā medija pretiniekiem, "vecajiem", sliktajiem, uzskata Inkēns. Pēc viņa domām, ir cilvēku grupa, kas grib pārņemt varu LTV, lai viņu cilvēki taisītu raidījumus, lai būtu savādāks viedoklis televīzijā. "Kots ir neizdevīgs visiem, jo viņš nevienam nepieder. Visas politiskās partijas var iedzert ar Kotu kafiju, bet neviena partija nevar ietekmēt LTV raidījumu saturu," apgalvo Inkēns.
Inkēns nav pārliecināts, ka kārtība, kādā tika izraudzīti jaunās Nacionālās elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes (NEPLP) locekļi, ir pareiza un demokrātiska, jo Saeimas deputātiem tika piedāvāts balsot par Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas sagatavotu sarakstu, nevis par katru kandidātu atsevišķi. Pēc Inkēna domām, komisija "pārāk daudz paņēma uz sevi". Viņam liekas dīvains komisijas vēl pirms balsojuma paustais viedoklis, ka jaunajā NEPLP darbu nevajadzētu turpināt nevienam no līdzšinējiem padomes locekļiem.
"Tas ir boļševisms, ko es redzu cīņā par sabiedrisko radio un televīziju," saka Inkēns. Tāda attieksme pret "bijušajiem" bijusi raksturīga boļševikiem. Ja iepriekšējās padomes locekļi gribētu tiesāties, viņi, pēc Inkēna domām, uzvarētu Eiropas Cilvēktiesību tiesā. "Nu nevar pateikt bijušajiem NEPLP locekļiem, ka neviens no viņiem nebūs jaunajā padomes sastāvā! Pie mums nav nekas tāds noticis, bijušie NEPLP locekļi nav noziedznieki - viņi strādāja kā mācēja un saprata savus pienākumus," norāda Inkēns.
Bijušais politiķis pauž viedokli, ka pašreizējā NEPLP paņēma iepriekšējās padomes izstrādāto jaunā vienotā elektroniskā medija koncepciju un iesniedza valdībā kā savējo. Tādējādi iepriekšējās NEPLP darbs ticis akceptēts kā labs. Neizmantot cilvēkus ar pieredzi tikai tāpēc, ka viņi nav no tava "lauciņa", no tavas mazās "meņševiku" vai "boļševiku" partijas - tas ir sektantisms, apgalvo Inkēns. Viņš redz sektantismu vismaz daļā "Vienotības". "Tie ir cilvēki, kas nāk no Meierovica biedrības. Viņi pataloģiski ienīst cilvēkus, kuri ir kaut ko darījuši. Neizmantot cilvēkus ar pieredzi, piemēram, Daci Bucenieci, kura iepriekšējā NEPLP bija viena no virzītājspēkiem ir vismaz tuvredzīgi. Viņu varēja uzaicināt vismaz par konsultanti," savu viedokli skaidro Inkēns.
Inkēns uzskata, ka jaunajā NEPLP ir vairāki cilvēki, kuriem ir visai maza sapratne par to, kur viņi nonākuši. Viņi nesaprotot, ka NEPLP locekļiem nav tiesību norādīt radio un televīzijai, ko viņiem būs rādīt un ko nerādīt, kā pareizi atspoguļot nacionālos jautājumus vai vēl kaut ko. "Viņi nezina, no kā sastāv nozare, kuru pārvaldīt viņi iecelti. Pirmais apmācības periods, jāatzīst, nav pārāk veiksmīgs," apgalvo ekspolitiķis.
Saeimas savulaik izveidotā Nacionālā radio un televīzijas padome (NRTP) pildījusi "bufera" lomu un novērsa politisko ietekmi uz radio un televīziju. Tagad NEPLP esot politizēta un tās locekle atļaujoties mikroblogošanas vietnē "Tvitter" komentārus, kas jau sākot līdzināties cenzūrai. "Tas ir bīstams ceļš. Ejot pa šo ceļu, mēs varam nonākt situācijā, kad radio un televīzija nonāks politiskā ietekmē. Tas ir sliktākais, kas var notikt," saka Inkēns.