Jaunzemei-Grendei neatrodas laiks satikties ar čigānu organizācijām
Pirmajā tikšanās reizē, kopš izveidota Romu integrācijas politikas īstenošanas konsultatīvā padome, trešdien pārrunāti kopienai aktuāli jautājumi, taču kultūras ministre Žaneta Jaunzeme-Grende (Nacionālā apvienība) tajā nav piedalījusies, lai gan romu organizācijas to būtu vēlējušās.
"Mēs gribējām, lai ministre būtu, jo tas tomēr ir viņas pakļautībā. Latvijā nav tikai divas tautības ‒ latvieši un krievi, ir arī citas," uzsvēra biedrības "Latvijas romu apvienības "Nēvo Drom"" priekšsēdētājs Anatolijs Berezovskis.
Viņš sanāksmē aktualizējis jautājumu par sociālo dzīvokļu piešķiršanas kārtību romiem. Līdz šim paveikto romu integrācijā viņš novērtēja pozitīvi.
Ministrijas pārstāve Ieva Līne norādīja, ka ministre Jaunzeme-Grende šajā laikā piedalījusies frakcijas sēdē, kur izglītības un iznātnes ministrs Roberts Ķīlis izskaidrojis reformas izglītībā. "Tas pašlaik ir karsts un aktuāls temats," atzina Līne.
Romu integrācijas politikas konsultatīvās padomes sēdē, ņemot vērā saspringto darba grafiku, ministrei trešdien nebija iespēju piedalīties. Ministres darba grafiks ikdienā ne vienmēr ļauj piedalīties arī citās svarīgās Kultūras ministrijas darba grupu un padomju sēdēs, norādīja Līne.
Ministre akcentē, ka romu integrācijas politikas īstenošana ir viena no integrācijas prioritātēm, tādēļ varētu piedalīties kādā no nākamajām konsultatīvās padomes sēdēm.
Kultūras ministrijas (KM) Sabiedrības integrācijas un pilsoniskās sabiedrības attīstības nodaļas vadītāja Anita Kleinberga aģentūrai BNS savukārt pastāstīja, ka par būtiskākajām romu problēmām Latvijā uzskata nodarbinātību un izglītību. Sanāksmē izskanējusi arī ideja par īpašām stipendijām romu tautībai, jo svarīgi ir motivējoši atbalsta mehānismi. Kleinberga pagaidām nevarēja paust ministrijas nostāju par šādu ierosinājumu, jo tas vēl jāsaskaņo un jāizdiskutē. KM tagad plāno strādāt pie konkrētiem priekšlikumiem, ko apspriest nākamajā tikšanās laikā.
Romu integrācijas politikas īstenošanas konsultatīvā padome ir izveidota šā gada augustā. Tā darbojas, lai īstenotu Latvijas romu integrācijas politikas pasākumus.
Latvijā dzīvo apmēram 6000 romu.
BNS/Foto: Lita Krone/LETA