Kultūra

Rīgā varēs redzēt laikmetīgās izrādes no Vīnes un Ņujorkas

Jauns.lv

Rīgā novembra sākumā būs skatāma laikmetīgās skatuves mākslas programma no Vīnes un Ņujorkas, ko veido producentu apvienība "brut Wien", aģentūrai BNS pavēstīja Latvijas Jaunā teātra institūta vadītāja Gundega Laiviņa.

Rīgā varēs redzēt laikmetīgās izrādes no Vīnes un ...

Apvienības veidotajā programmā iekļauta Dorisas Ūlihas (Vīne) izrāde "Vairāk nekā vajadzīgs", Oļega Suļimenko un Andreja Andrianova (Vīne/Maskava) izrāde "Made in Russia" un Zaharija Oberzana (Ņujorka) izrāde "Tavs brālis. Atceries?".

"Visas trīs izrādes, kuras izraudzītas no vairākiem desmitiem "brut Wien" producēto darbu, ir īpašas tādēļ, ka to veidotāji ar skatītāju runā tieši un personiski, neslēpjoties aiz dekorācijām vai citu izdomātiem tēliem. Visu formas un noskaņas ziņā tik atšķirīgo darbu pamatā ir mākslinieku personīgais dzīves stāsts, un visos viņi mūsu priekšā nostājas kaili – tiešā un pārnestā nozīmē," norādīja Laiviņa.

Programmu atklās izrāde "Made in Russia" Dailes teātra Mazajā zālē 3.novembrī. Pirms divdesmit gadiem, krītot dzelzs priekškaram, krievu mīms Andrejs Andrianovs un baletdejotājs Oļegs Suļimenko apvienojās dejas un performances duetā, nosauca to par "Saira Blanche" teātri un devās iekarot Rietumus. "Made in Russia" viņi atskatās uz tālaika notikumiem un atklāj savas līdz šim strikti konfidenciālās attiecības ar divām mākslas pasaules slavenībām: izrādē izšķiroša loma ir franču režisoram Žanam Likam Godāram un padomju režīma cildinātajai baleta primadonnai Maijai Pļiseckai.

Turpinājumā 3. un 4.novembrī Ģertrūdes ielas teātrī tiks piedāvāta amerikāņu neatkarīgā mākslinieka Zaharija Oberzana izrāde "Tavs brālis. Atceries?". Izrāde ir mājas video, Holivudas filmu un dzīvās performances sintēze, kas satriecoši atklāti portretē vidusmēra amerikāņu ģimeni un tās triju bērnu attiecības. Izrādes centrā ir tās autors Zaharijs Oberzans, viņa brālis Gators un māsa Sāra.

Programmu noslēgs horeogrāfes Dorisas Ūlihas izrāde "Vairāk nekā vajadzīgs" 5.novembrī Ģertrūdes ielas teātrī. Izrāde, kuras iedvesmas avots ir baroka periods un tiekšanās pēc formu bagātības, pēta stereotipus par ķermeni laikmetīgajā dejā. Izrādes autore un izpildītāja Dorisa Ūliha uzņemas sarunu šova ("talk-show") vadītājas lomu, vaicājot sev un saviem kolēģiem, kāda nozīme ir ārējam veidolam un tam, kas atrodas "zem ādas". Reālā laikā notiekošās telefona sarunās viņa intervē cilvēkus, kuru ķermeņi neatbilst vispāratzītajām skaistuma normām.

BNS