Eksperte par traģēdiju: mazu bērnu un pat draudzīgu suni nedrīkst atstāt kopā
Komentējot sestdien notikušo traģēdiju, kad ģimenes suns Rīgā sakoda astoņus mēnešus vecus meitenīti, kura slimnīcā no gūtajām traumām nomira, zoopsiholoģe Inga Cerbule raidījumam „Labrīt, Latvija” atgādina: jābūt ļoti uzmanīgiem, ja suns un bērns uzturas vienā telpā.
Šajā gadījumā acīmredzot ir pārkāptas divas galvenās ābeces patiesība - mazu bērnu ne uz mirkli nedrīkst atstāt bez uzraudzības kopā ar suni, pat ja viņi ir draudzīgi un labi satiek. Dažādās situācijās dzīvnieks var reaģēt dažādi.
Otra ābeces patiesība ir saistīta ar suņa barošanu. „Suns ir jābaro bērnam nepieejamā vietā. Telpa, kur baro suni, varētu pat būt jāaizslēdz vai jāaizkrampē, lai krampītis ir bērnam nesasniedzamā augstumā,” iesaka zoopsiholoģe. Kad dzīvnieks ir paēdis, atlikums un tukšā bļodiņa ir jānovāc. „Lielākā daļa suņu sargā savu bļodu, savu ēdienu.” Jāpatur prātā arī tas, ka suns var dažādi izturēties pret saviem pieaugušajiem saimniekiem, kurus viņš pazīst un respektē, un mazu bērnu.
Uz jautājumu, kurš vainīgs šajā traģēdijā, - vienmēr ir jāatceras, ka suns ir dzīvnieks, kurš par savu rīcību neatbild, atgādina zoopsiholoģe. Par suņa rīcību ir atbildīgi viņa saimnieki, savukārt par nepilngadīga bērna rīcību ir atbildīgi viņa vecāki. Inga Cerbule atgādina arī Latvijas likumdošanu – mūsu valstī ir spēkā Ministru kabineta noteikumi Nr. 266, kas paredz, kā ar suni ir jāapietas un kāda ir saimnieka atbildība pret sabiedrību.
Dzīvnieku eksperte iesaka mājdzīvniekus izvēlēties atbildīgi
Ģimenēm, kurās ir mazi bērni, īpaši līdz gada vecumam, pret mājdzīvnieku izvēli un audzināšanu jāizturas īpaši atbildīgi, komentējot traģisko negadījumu, aģentūrai BNS atzina Latvijas Kinoloģiskās federācijas direktore Vija Klučniece.
Viņa norādīja, ka jebkurš dzīvnieks ir bara dzīvnieks un tik mazs bērns ar suni nespēj nodrošināt nepieciešamo komunikāciju, lai dzīvniekam liktu noprast, ka jārespektē arī bērna vēlmes.
"Šis gadījums ir vecāku bezatbildība. Bērns tika nogādāts pie vecvecākiem, kur mitinājās arī šis suns, tā bija viņa teritorija, un tad kāds mazs bērns, suņa uztverē, vēlējās šo teritoriju viņam atņemt," teica Klučniece un norādīja, ka pēdējais piliens sunim bijis, kad bērns mēģinājis pielīst pie viņa bļodas laikā, kad suns ēdis.
Klučniece arī atklāja, ka suns pēc šķirnes bijis bokseris, taču, neskatoties uz tā masīvo ārieni, šī suņu šķirne ātri pakļaujas cilvēkam un ir viegli dresējama. "Taču šeit ir jāievēro hierarhija, sunim jābūt zemākajā vietā," viņa piebilda.
Klučniece arī pastāstīja, ka federācijā samērā reti pēc palīdzības vēršas cilvēki, kuri pēc kāda laika sapratuši, ka nav spējīgi tikt ar dzīvnieku galā. "Mūsu audzētāji, pirms pārdot kādam suni, skatās, vai tie varēs tikt ar viņu galā. Es esmu cilvēkus atrunājusi no suņa iegādes, jo bija redzams, ka viņi ar to nebūs spējīgi tikt galā," klāstīja Klučniece un minēja, ka ģimenēm, iespējams, būtu jāapdomā, vai suņa vietā neizvēlēties kādu mazāku mājdzīvnieku.
Jau vēstīts, ka Rīgā sestdien ģimenes suns līdz nāvei sakodis astoņus mēnešus vecu meitenīti, kas no gūtajām traumām slimnīcā mira, un policija par notikušo sākusi kriminālprocesu.
Policijā precīzu notikušā apstākļu noskaidrošanai sākts kriminālprocess, taču, pēc pašlaik esošās informācijas, bērns, iespējams, pierāpojis pie suņa brīdī, kad tas ēdis. Policija apstiprina, ka ģimene nav bijusi nelabvēlīga, suns ģimenē dzīvojis jau labu laiku un līdz šim agresiju nav izrādījis.