Latvijā pirmo reizi vēsturē tiks palaista kosmiskā zonde. VIDEO
Latvijas pirmā kosmiskā zonde pēc izskata liekas diezgan pieticīga, bet tā no kosmosa atgādās ne tikai interesantus datus un foto, bet arī materiālu dokumentālajai filmai.
Sabiedrība

Latvijā pirmo reizi vēsturē tiks palaista kosmiskā zonde. VIDEO

Jauns.lv

Latvijā tiks palaista kosmiskā zonde - „Zinoo-1”. To izveidojuši Cēsu zinātnes centra „Z(in)oo” audzēkņi sadarbībā ar Rīgas Tehnisko universitāti (RTU). Plānots, ka zonde sasniegs vismaz 30 kilometru augstumu un tā iemūžinās Latviju no kosmiskiem augstumiem.

Latvijā pirmo reizi vēsturē tiks palaista kosmiskā...

„Z(in)oo” vadītājs Pauls Irbins stāsta, ka idejas aizsākums meklējams vēlmē veicināt jauniešu zinātkāri par kosmosa nozari kā tādu, un šis ir tikai pirmais solis no apjomīgās programmas.

„Katram cilvēkam piemīt unikāls un neatkārtojams potenciāls, kuru vēlamies palīdzēt atklāt, rosinot cilvēkos dabisko zinātkāri par sevi, apkārtējo pasauli un tehnoloģijām. Kosmiskās zondes „Zinoo-1” ceļojums ir apliecinājums iespējām, kas pastāv mūsdienu pasaulē. Mēs vēlamies iedvesmot Latvijas jauniešus sekot saviem sapņiem, un esam pārliecināti, ka zinātkāre ir ceļš uz sasniegumiem,” norāda idejas autors Irbins.

Zondes tehnisko izgatavošanu uzņēmās RTU Enerģētikas un Elektronikas fakultātes studenti Armands Šenfelds un Mārcis Priedītis. Abu studentu darbu uzraudzīja un vadīja RTU Cēsu filiāles vadītājs Alvis Sokolovs.

Zondē būs iemontēta īpaša videokamera un GPS sekotājs, kas spēj izturēt līdz mīnus 50 grādu aukstumu. Paredzēts, ka zonde sasniegts 30 kilometru augstumu apmēram stundas laikā. Šādā augstumā atmosfēras spiediens sastāda tikai 1,4% no pierastā, ko var uzskatīt par bezgaisa telpu. Šādā augstumā lidmašīnas vairs nespēj pacelties.

Pēc maksimālā augstuma sasniegšanas balons pārsprāgs un zonde ar izpletni atgriezīsies uz zemes, ko projekta komanda dosies meklēt.

Zonde tika uzbūvēta divu nedēļu laikā, izmantojot ikdienā pieejamos materiālus un tehnoloģijas. „Zinoo-1” tiks palaista no Skrīveru meteoroloģijas novērošanas stacijas un tā pacelšanās tiks novērota caur teleskopu ar 50 kārtīgu palielinājumu.