No Afganistānas mājās atgriezīsies 120 mūsu karavīru
Šodien Latvijā atgriezīsies vairāk nekā 120 Latvijas kontingenta karavīru, kuri dienesta pienākumus pildīja NATO vadītajos Starptautiskajos drošības atbalsta spēkos Afganistānā.
Svinīgā ceremonijā, kas notiks Ādažu bāzē plkst.16.30, karavīrus mājās sagaidīs aizsardzības ministrs Artis Pabriks (V), Nacionālo bruņoto spēku komandiera vietnieks un Apvienotā štāba priekšnieks brigādes ģenerālis Andis Dilāns, kā arī citas bruņoto spēku amatpersonas un karavīru tuvinieki, aģentūru LETA informēja Aizsardzības ministrijas Preses nodaļā.
LETA jau ziņoja, ka Latvijas kontingenta karavīri ir izpildījuši savu uzdevumu Afganistānas Meimenas bāzē, nododot varu vietējiem spēkiem, un nākamā gada sākumā vienība darbosies Mazarešarīfā, kur kopā sāks darbu ar trim Ziemeļvalstīm - Norvēģiju, Somiju un Zviedriju.
Gatavošanās spēku pārvietošanai notiek jau kopš vasaras vidus, jo tā ir saistīta ar apjomīgiem loģistikas darbiem. Tagad, izpildījuši galveno uzdevumu, karavīri atgriežas mājās agrāk, bet nākamā vienība jau uz Mazarešarīfu dosies nākamā gada pavasarī.
Kā aģentūrai LETA iepriekš pastāstīja aizsardzības ministrs Artis Pabriks (V), maijā, uzturoties vizītē ASV, panākta politiskā vienošanās, ka Latvija tālāko laiku Afganistānā varētu uzturēties vienā grupējumā jeb formātā ar trim citām Ziemeļvalstīm. "Man šķiet, ka šis ir ļoti veiksmīgs formāts, jo mums ir tuvi partneri Afganistānā un vienlaikus veidojas ciešāka sadarbība reģionā starp Baltijas un Ziemeļvalstīm," pauda ministrs.
"Ar Kabulas valdību NATO Čikāgas samita laikā turpretim panākta vienošanās, ka šā gada rudenī mēs kopā ar norvēģiem lēnām sākam pārvietoties no Meimenas bāzes uz Mazarešarīfu, kur turpināsim savu klātbūtni no Jaunā gada šajā četru valstu formātā, protams, sadarbojoties ar Vāciju, kas pārvalda visu šo lielo reģionu," stāstīja Pabriks.
Par uzdevumu maiņu saistībā ar pāriešanu uz Mazarešarīfu gan nevarot runāt. Pašlaik tiekot vēl diskutēts par detaļām, ko kurš darīs. "Izskatās, ka mēs tuvākajā laikā turpināsim to pašu darbu Mazarešarīfā, bet mums ir jāizveido jaunas komandstruktūras. Uz 2013.gadu plānojam līdzīgu darbu tur, kā tas bija arī Meimenā," skaidroja ministrs.
Vaicāts, vai līdz ar dislokācijas vietas maiņu nemainīsies arī mūsu valsts karavīru skaits šajā operācijā, ministrs apliecināja, ka radikālu izmaiņu nebūs, jo tas ir atkarīgs no konkrētiem uzdevumiem. Iespējams, vairāk cilvēku tikšot aizsūtīts uz Kabulu, varbūt kādā štābā kāds būs vairāk saistībā ar četru valstu sadarbību. "Mēs nevaram runāt par lielu samazinājumu, jo nevaram traucēt operācijas kopējiem uzdevumiem. Es rēķinos, ka varbūt varētu būt mazāk par kādiem desmit cilvēkiem," sacīja Pabriks.
"Mēs no provincēm lēnām ejam tuvāk centriem un tad jau redzēsim - 2014., 2015.gadā varbūt vairāk būs Kabulā," skaidroja ministrs.
Pašreiz Latvijai par karavīru izvešanu no Afganistānas neesot citu plānu, kā vien kopīgie NATO plāni, un būtībā tie paredz, ka "mēs pārejam līdz 2014.gada beigām uz atbalstu, nevis uz aktīvo darbību Afganistānā". "Pēc 2014.gada jau mēs tālāk redzēsim, kā varēsim sniegt savu atbalstu Afganistānas valdībai," uzsvēra Pabriks.
Atbildes par to, kad Latvijas karavīri vairs nedosies uz Afganistānu, ministram neesot, jo kopīgie NATO plāni paredz, ka mēs mainām savus uzdevumus, bet klātbūtne Afganistānā paliek līdz 2014.gada beigām.
LETA jau ziņoja, ka atbilstoši NATO vadīto Starptautisko drošības un atbalsta spēku (ISAF) un Afganistānas valdības vienošanai atbildība par drošību Farjābas provincē, kurā patlaban dien lielākā daļa Latvijas karavīru, jau nodota vietējām drošības struktūrām.
Starptautiskajā operācijā Afganistānā Latvija piedalās kopš 2003.gada februāra. Tās mērķis ir sniegt atbalstu Afganistānas valdībai stabilizācijas un atjaunošanas procesā, pašlaik galveno uzmanību veltot nacionālo drošības spēku apmācībai.
Pildot dienesta pienākumus, Afganistānā gājuši bojā četri Latvijas karavīri.
LETA