Apkures tarifs var kļūt vēl lielāks, tāpēc PVN samazināšana siltumam jārisina nekavējoties
AS "Rīgas siltums" padomes priekšsēdētājs, Rīgas domes Mājokļu un vides komitejas vadītājs Vjačeslavs Stepaņenko.
Runā Rīga

Apkures tarifs var kļūt vēl lielāks, tāpēc PVN samazināšana siltumam jārisina nekavējoties

Jauns.lv

Rīgā siltumenerģijas tarifs patlaban ir par 26% zemāks nekā Viļņā un par 6% zemāks nekā Tallinā, bet tik un tā ir rekordliels.

Apkures tarifs var kļūt vēl lielāks, tāpēc PVN sam...

To nosaka Krievijas piegādātās dabasgāzes cena - ja vēl pirms trīs gadiem tie bija 141 lati par 1000 kubikmetriem, tad patlaban cena sasniegusi 256 latus par 1000 kubikmetriem bez PVN un akcīzes nodokļa. Turklāt esošais apkures tarifs ir plānots tikai līdz gada beigām un nav izslēgts, ka pēc 1. janvāra dabasgāzes cena vēl paaugstināsies un tas nozīmēs, ka maksa par siltumu arī vēl vairāk pieaugs.  Tādejādi daudziem rīdziniekiem apkures rēķini būs smaga nasta. Un ne tikai būs, bet jau ir - to apliecina 1.25 miljonus latu lielie parādi AS " Rīgas siltums". Tieši tāpēc gan AS " Rīgas siltums", gan arī Rīgas domes vadība iesniegusi priekšlikumu Saeimai nekavējoši samazināt PVN apkurei no 12% līdz 5%.

"Samazinot PVN apkurei iedzīvotāji Latvijā kopumā ietaupītu vairāk nekā 13 miljonus latu, bet rīdzinieki - vismaz 7,1 miljonu latu. Rīgā katras mājas iedzīvotāji par siltumu maksātu vidēji par 1356 latiem mazāk. PVN likmes samazināšana ir politiskās gribas jautājums. Es arī neredzu iemeslu, kādēļ to nevarētu darīt, jo pašlaik Latvija izmanto vienu samazinātu PVN likmi, bet Eiropas Padomes direktīva noteic, ka valsts var izmantot arī divas samazinātās likmes. Līdzīgs risinājums, ka siltumenerģijai ir 5% likme, ir ieviests Ungārijā un Lielbritānijā, savukārt otrās samazinātās PVN likmes ieviešanu kopumā ir izmantojušas daudzas ES dalībvalstis, tostarp Beļģija, Francija, Polija, Zviedrija, Somija, Lietuva un Igaunija," uzsver AS "Rīgas siltums" padomes priekšsēdētājs, Rīgas domes Mājokļu un vides komitejas vadītājs Vjačeslavs Stepaņenko.

Tikmēr Finanšu ministrija jau pasteigusies izteikties, ka samazinātā pievienotās vērtības nodokļa  likme nav efektīvākais veids mazāk turīgo iedzīvotāju atbalstam un šo iedzīvotāju grupa ir atbalstāma ar tiešiem kompensējošiem pasākumiem.

" Finanšu ministrijas ierēdņiem jāatgādina, ka Rīgā sociālā palīdzība cilvēkiem ir viena no galvenajām prioritātēm. Rīdziniekiem šogad vien dzīvokļu pabalstos, kas ietver arī kompensāciju par apkuri, samaksāti vairāk nekā 8,2 miljoni latu", uzsver Vjačeslavs Stepaņenko.

Tāpat Finanšu ministrija uzskata, ka PVN likmes samazināšana atstāšot negatīvu ietekmi uz valsts budžetu un vispār Saeima jau ir pieņēmusi iedzīvotāju ienākuma nodokļa likuma grozījumus, kas paredz iedzīvotāju ienākuma nodokļa samazināšanu trīs gadu periodā no 25% uz 20%

"Tas ir skaisti, bet iedzīvotāji apkures rēķinus saņem jau tagad un nevis pēc trīs gadiem, kad mums tiek solīta leiputrija. Latvijas klimatiskie apstākļi padara siltumenerģijas savlaicīgu un nepārtrauktu piegādi par izdzīvošanas faktoru visiem iedzīvotājiem lielākajā gada daļā. Savukārt, ja PVN likme samazinātos, kas ļautu iedzīvotājiem izbrīvētos līdzekļus tērēt citiem mērķiem, piemēram, preču vai pakalpojumu iegādei, kas tiek apliktas ar 21% likmi, ietaupītā nauda tik un tā paliktu Latvijā," skaidro Vjačeslavs Stepaņenko.

Karlīna Timofejeva/Publicitātes foto