Ar īpašu terapiju izdodas izglābt ar krāsns dūmiem smagi saindējušos trīs cilvēkus
Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas Toksikoloģijas un sepses klīnikas mediķi, lietojot jaunākās skābekļa terapijas metodes, izglābuši trīs pacientus, kuru dzīvību apdraudēja smaga saindēšanās ar tvana gāzi, pavēstīja slimnīcas pārstāve Dace Kārkliņa.
Jaunie vīrieši slimnīcā nonāca naktī uz piektdienu. Viņi bija smagi saindējušies, nepareizi kurinot krāsni.
Toksikoloģijas un sepses klīnikas ārsts anesteziologs-reanimatologs, hiperbārās terapijas speciālists Viktors Saksons paskaidroja, ka tvana gāze, to ieelpojot, saistās ar asinīs esošo hemoglobīnu un tādējādi izraisa cilvēkam skābekļa badu jeb hipoksiju. Tā kā tvana gāzei nav specifiskas smaržas, garšas vai krāsas, saindēšanos ar to pašam pacientam ir grūti identificēt.
Parasti pēc saindēšanās cilvēki izjūt vājumu, ir reibonis, slikta dūša. Smagākajos gadījumos, kad saindēšanās notikusi miegā, tā var beigties letāli. Mediķi uzsver, ka pacientiem ar hipoksiju ir svarīgi jau agrīni sniegt specializētu palīdzību – hiperbāro oksigenāciju. Tā ir pacienta ievietošana hermētiski slēgtā telpā jeb barokamerā ar paaugstinātu skābekļa spiedienu ārstnieciskā, profilaktiskā vai rehabilitācijas nolūkā.
Arī šajā gadījumā visiem trim pacientiem bija nekavējoties jāsāk hiperbārā oksigenācija, jo saindēšanās apdraudēja viņu dzīvību. Vienam vīrietim tvana gāzes daudzums organismā pat 50 reižu pārsniedza pieļaujamo līmeni.
Agrīni sākot nepieciešamo terapiju, saindēšanās paliekošas sekas uz pacientu veselību neatstāj, uzsver ārsti. Pašlaik visi trīs pacienti turpina ārstēšanos Toksikoloģijas un sepses klīnikā.
Kārkliņa norādīja, ka klīnikā nereti nonāk pacienti, kuri saindējušies ar tvana gāzi. Pārsvarā tas notiek rudenī un ziemā, kad, sākoties apkures sezonai, tiek kurinātas krāsnis un, nesagaidot kurināmā sadegšanu, tiek priekšlaicīgi aizvērts dūmvads, kā dēļ tvana gāze nonāk nevis dūmvadā, bet telpās. Tāpēc mediķi aicina cilvēkus būt uzmanīgiem. Ja saindēšanās tomēr notikusi, svarīgi nekavējoties vērsties pēc mediķu palīdzības.
BNS/Foto: Edgars Koroņevskis/LETA