Latvijā ir tikpat mierīgi kā Ziemeļkorejā un Vjetnamā
Latvija ir viena no 31 vismierīgākajām pasaules valstīm. Pie mums ir tikpat mierīgi kā Ziemeļkorejā, Vjetnamā un Libērijā, kur pēdējā desmitgadē nav noticis neviens terorakts.
Starptautiskais ekonomikas un miera institūts izveidojis pasaules valstu terorisma indeksu un Latvija atrodas tā lejasgalā - vismierīgāko zemju sarakstā. Institūts sastādījis „Terorisma draudu globālo indeksu”, kurā izvērtēts terorisma briesmas 158 valstīs. Latvija ir šī saraksta pašā lejasdaļā, kas nozīmē, ka mēs esam viena no vismierīgākajām zemeslodes valstīm, kas pasargāta no teroristu uzbrukumiem. Latvija pēdējos desmit gadus veiksmīgi izvairījusies no teroristu uzbrukumiem un tā varētu būt arī turpmāk, raksta Maskavas laikraksts „Komersant”.
Tikpat mierīgi kā pie mums ir bijis vēl 31 valstī. Tās ir bijušas visnotaļ tālu no mums gan ģeogrāfiskā, gan politiskā ziņā, kā, piemēram, Dienvidkoreja un Ziemeļkoreja, Vjetnama, Kuba, Turkmenistāna un Libērija, gan arī pavisam tuvu kā, piemēram, Lietuva. Neskatoties uz ekonomiskajām, politiskajām un citām problēmām, šo valstu iedzīvotāji varēja dzīvot bez lielām bažām, ka viņiem aiz stūra varētu uzglūnēt kāds terorists ar granātu rokās.
Teroristu visapdraudētākās valstis bija Irāka, Pakistāna, Afganistāna, Indija, Jemena, Somālija, Nigērija, Taizeme un Krievija. Baltkrievija šajā sarakstā ir 32., bet Igaunija 98. vietā.
Eiropā par visteroristiskāko valsti atzīta Norvēģija (21. vieta), par ko, protams, „jāpateicas” Breivīkam. Tālāk Eiropas līderos ir Lielbritānijā ir (28.), Itālija (57.) un Vācija (62. pozīcijā). Amerikas Savienotās Valstis ir 41. pozīcijā.
Šī globālā indeksa sastādīšanā tika ņemti vērā teroristiskie apdraudējumi, kas pastāvēja laika posmā no 2002. līdz 2011. gadam. Pētnieki izmantojuši Mērilindas (ASV) universitātes bibliotēkas datus, kurā ir apkopota visplašākā informācija par pēdējā laika teroristu varasdarbiem, kopumā 104 000 teroraktiem.
Pētnieki uzsver, ka vismazāk terorisma apdraudētās ir demokrātiskās valstīs, bet visvairāk no teroristu uzbrukumiem jāpiesargājas tā dēvētajās hibrīdvalstīs, kur ir ekonomiskās, bet ne politiskās brīvības, kā, piemēram, Krievijā. Eksperti gan pieļauj, ka tuvākajā nākotnē teroristi visvairāk varētu uzdarboties Sīrijā un Tuvajos Austrumos kopumā.