Puse pārbaudīto rotaļlietu neatbilst drošuma noteikumu prasībām
Puse Latvijā pārbaudīto rotaļlietu neatbilst drošuma noteikumu prasībām, konstatēts Patērētāju tiesību aizsardzības centra (PTAC) tirgus uzraudzības projektā rotaļlietu pārbaudēm.
Kā aģentūru LETA informēja PTAC Patērētāju informēšanas un komunikāciju daļas vadītāja Ilze Žunde, tirgus uzraudzības projekts norisinājās no pagājušā gada maija līdz novembrim. Projekta laikā tika veiktas 68 pārbaudes, kopā pārbaudīti 346 rotaļlietu modeļi, no kuriem pusei tika konstatētas neatbilstības.
Pusei no rotaļlietām nebija CE atbilstības marķējuma, ražotāja un/vai importētāja nosaukuma un/vai adreses, nepieciešamo brīdinājumu vai lietošanas pamācības valsts valodā, kā arī norādījuma par konkrēto apdraudējumu, kura dēļ noteikts vecuma ierobežojums.
Papildus projekta laikā testēšanai tika izņemti 32 rotaļlietu paraugi, lai noteiktu to atbilstību mehānisko, fizikālo un ķīmisko īpašību prasībām, - no testētajām rotaļlietām 30% gadījumu konstatētas neatbilstības.
Būtiskākie pārkāpumi, kas tika konstatēti PTAC tirgus uzraudzības projekta laikā, ir saistīti ar mākslas un amatniecības materiāliem, piemēram, plastilīns, guaša krāsas, kas uzskatāmi par rotaļlietām. 77% pārbaudīto materiālu tika konstatētas neatbilstības, piemēram, marķējuma neatbilstības, kā arī 58% no pārbaudītajiem mākslas un amatniecības materiāliem nebija nodrošināti ar CE atbilstības marķējumu.
Pārbaužu rezultāti liecina par to, ka komersanti nezina un tiem nav pietiekamas izpratnes par mākslas un amatniecības materiāliem, kas uzskatāmi par rotaļlietām, izvirzītajām prasībām.
PTAC norāda, ka šāda veida rotaļlietu pārbaude tika veikta pirmo reizi. Arī pārbaudot tradicionālos rotaļlietu modeļus, 38% gadījumos tika konstatēti pārkāpumi - marķējuma neatbilstības un CE atbilstības marķējuma neesamība. Tāpat uzraudzības projektā tika noskaidrots, ka Latvijas tirgū joprojām ir pieejamas rotaļlietas, kurās cilvēka veselībai kaitīgo ftalātu saturs pārsniedz normatīvajos aktos noteiktās pieļaujamās robežvērtības.
No sešiem rotaļlietu paraugiem trijās tika konstatēts, ka ftalātu saturs pārsniedz pieļaujamo koncentrāciju - no 15 līdz pat 212 reizēm. Paaugstināta ftalātu koncentrāciju bērnu rotaļlietās var skaidrot ar to, ka pārbaudītās rotaļlietas pārsvarā tiek ražotas ārpus Eiropas Savienības (ES), kur ražotāji nepievērš pietiekami lielu uzmanību ES noteiktajām rotaļlietu drošuma prasībām, savukārt importētājam, neveicot konkrētā izstrādājuma testēšanu, nav iespējams pārliecināties, vai tas nesatur ftalātus vai citas bīstamas ķīmiskas vielas.
Savukārt starpvalstu projekta "Kopīgais bērnu masku balles tērpu tirgus uzraudzības projekts 2010" laikā PTAC veica bērnu masku balles tērpu testēšanu. Rezultāti liecina, ka masku balles tērpos izmantotie materiāli nerada ķīmisko apdraudējumu, jo neviena no ķīmiskajām vielām netika konstatēta. Tomēr, pārbaudot masku balles tērpu uzliesmojamību, pieci, tas ir, 29% no 17 paraugiem atzīti par neatbilstošiem, tādējādi gandrīz trešā daļa testēto masku balles tērpu rada risku.
Lai mazinātu riskus, kas saistīti ar nedrošām bērnu rotaļlietām, PTAC aicina patērētājus ievērot zināmus nosacījumus, piemēram, vienmēr iegādāties rotaļlietas no uzticamiem tirgotājiem un interneta veikaliem, rūpīgi izlasot precei pievienotos brīdinājumus un instrukcijas, kā arī izvēlēties rotaļlietas atbilstoši bērna vecumam, spējām un prasmju līmenim.
LETA