Vecāki šokā par jaunajām dzimšanas apliecībām - bezpersoniskām lapelēm. VIDEO
Jaunie vecāki ir sašutuši par jaunajām dzimšanas apliecībām, kuras kopš šī gada janvāra ir vienkāršas A4 formāta lapas. Sīkums, bet nepatīkami, saka jaunās māmiņas un tēti.
Kopš 1. janvāra dzimšanas, miršanas un laulību apliecības vairs netiek īpaši noformētas. Atbildīgās iestādes skaidro, ka jaunā kārtība atvieglošot dokumentu apriti, bet vecākiem zudis prieks, saņemot apliecību par bērniņa dzimšanu..
Mazbudžeta dzimšanas apliecība
Jaunais tētis Uldis blogā baltaisruncis.lv par „mazbudžeta dzimšanas apliecībām” raksta: „Bija jādodas uz Jūrmalas dzimtsarakstu nodaļu, lai piereģistrētu meitiņu.
Tā teikt - saņemt bērnam pirmo dokumentu, kas lepni nes dzimšanas apliecības vārdu.
Tik tas lepnums kaut kā pačākst ar katru reizi, kad pēc tā dodos.
Vecākajai meitai savulaik iedeva tādu gandrīz uz A5 formāta smukpapīra (ciku caku apdrukātas maliņas un kaut kādi ornamentēti bimbuļi fonā) uzdrukātu „Dzimšanas zīmi”.
Jaunākā meita gan šajā jautājumā tika apdalīta - augstākminētajā iestādē printeris izdeva ārā „Dzimšanas apliecību”. Parastu A4 lapu, kas tik apdrukāta ar burtiņiem, apzīmogota ar zīmodziņu un parakstīta ar parakstiņu. It kā svarīgs dokuments, bet, kā teikts senā dziesmā - no malas nepateiksi. Principā, pats, bez īpašas piepūles, tādu vari mājās uzdrukāt. Tikai nebūs zīmoga un paraksta.
Tagad, kad pienāks dzimšanas apliecības rādāmais laiks, varēšu tēlot darījuma cilvēku - pasitīšu mapi azotē un došos uz dzimšanas apliecības rādāmajām iestādēm. Ceru, ka tur ir cilvēki informēti, ka tā nav kaut kāda nenotariāli neapstiprināta kopija, bet oriģināls. Nesmuks, bet oriģināls.
Nez, man jau liekas, ka padomju laiku kartonvāciņu veidojums bija/ir ok- var ērti ielikt somā vai palielākā kabatā un nav jābaidās, ka nolocīsies vai saburzīsies. Es saprotu - tur bija jādrukā ar roku un tas laikam mūsu laikmetā skaitās anahronisms. Lai gan nešaubos, ka tantēm dzimtsarakstu nodaļā rokraksts ir tīri labi izkopts un viņas bez īpašas piepūles varētu ierakstīt kartonvāciņos visu to informāciju, kas tajā dokumentā ir vajadzīgs.
Es saprotu, ka progress ir vajadzīgs un dzīvei/lietām ir jāvirzās uz augšu, bet skatoties uz šādu dzimšanas apliecības izdruku man liekas, ka šajā virzienā ir bijis viens lieks pagrieziens.”
„No svinīguma ne smakas”
Arī kāda jaunā māmiņa portālā maminuklubs.lv raksta, ka viņas jaundzimušais dēls, salīdzinot ar vecākajai māsai izsniegto apliecību, nu ir apdalīts:
„Meitai tika izsniegta dzimšanas apliecība - skaista, svinīga, A5 formāta, ar rāmīti, īpašu šriftu - nu vārdu sakot, nopietns dokuments, ar svinīguma pieskaņu.
Turpretim dēlam tika izsniegta, jeb jāsaka- izlaista no printera vienkārša A4 formāta lapa ar informāciju. Apakšā iestādes zīmogs un parakts. Viss. Šādu dokumentu principā elementāri var sagatavots pats. No svinīguma ne smakas, tāda nenopietnības piegarša tam visam.
Ar vīru prātojam- kā gan tas nākas - kāpēc šādas izmaiņas? Dzimšanas apliecība ir dokuments, kas glabājams visu mūžu. Saprotu - modernizācija, 21. gadsimts - šīs jaunās varēs izdrukāt atkal un atkal jebkurā brīdī un pēc nepieciešamības, vēršoties attiecīgajā iestādē.
Bet kur paliek svinīgums, fakta nopietnība? Patiesībā, ārkārtīgi skumji, ka šāda kārtība tiek īstenota. Ja izmaksās tas suns ir aprakts, tad mēs būtu gatavi samaksāt to latu, divus par, es teiktu - normāla dizaina dzimšanas apliecību savam bērnam, ja tādu vēlamies. Ticu, ka daudzi vecāki izvēlētos līdzīgi mums.
Šķiet, kaut kas šajā valstī tiek zaudēts ik dienas, ik brīdi. Šie mazie, bet patīkamie sīkumi.”
Tieslietu ministrijas Dzimtsarakstu departamenta vadītāja Inga Upīte LTV raidījumam „Panorāma” stāsta, ka plānots mainīt dzimšanas apliecību dizainu. Tās tagad būs kā vienkāršas A4 formāta lapas, jo mūsu valsts iestādes pāriet uz elektronisko lietvedību.