Par fotoradaru fiksētajiem pārkāpumiem dienā saņemts līdz pat 300 sūdzību
Laikā, kad policija ātruma kontrolei uz Latvijas ceļiem izmantoja privātā partnera "V-Traffic" fotoradarus, par to fiksētajiem pārkāpumiem dienā tika saņemts līdz pat 300 sūdzību, intervijā pastāstīja Valsts policijas (VP) Prevencijas pārvaldes priekšniece Vineta Mistre.
Viņa sacīja, ka, izmantojot privātā partnera radarus, diennaktī tika fiksēts ļoti daudz ātruma pārkāpumu. Proporcionāli tam pieauga arī sūdzību skaits par policijas pieņemtajiem lēmumiem. "Rekords bija vasaras mēnešos, kad par fotoradaru fiksētajiem pārkāpumiem dienā tika iesniegts 300 sūdzību," viņa piebilda.
Mistre paskaidroja, ka atšķirībā no policijas radaru izmantošanas, kad lēmumi par sodu uzlikšanu apstrīdēti vairāk tikai sākuma posmā, bet jau pēc mēneša sūdzību skaits samazinājies un tās bijušas tikai par nepamatoti piemērotiem sodiem, "V-Traffic" gadījumā sūdzību bija vairāk.
Bieži vien iedzīvotāji, apstrīdot policijas lēmumu, pamatojumā nenorādīja nekādus argumentus, vien ierakstīja īsu rindiņu "nepiekrītu izdarītajam pārkāpumam". "Tā savā ziņā bija iedzīvotāju attieksme pret fotoradariem kā tādiem, un tā tika pausta likumā noteiktajā veidā," atzina policijas pārstāve.
Tomēr Mistre norādīja, ka attieksmes paušana nav bijis vienīgais iemesls lielajam pārsūdzību skaitam. Liela daļa auto īpašnieku tā rīkojušies, lai varētu pārdot automašīnu vai arī iziet tehnisko apskati. "Šo faktoru liela daļa cilvēku izmantoja ļaunprātīgi. Mēs viņiem stāstījām, kāpēc piemērots tieši šāds sods, tomēr cilvēkus tas īpaši neinteresēja. Tā vietā viņus interesēja lēmuma izpildes apturēšana, lai viņi var veikt visas savas interesējošās darbības," klāstīja Mistre un minēja, ka pašlaik policija kopā ar Iekšlietu ministriju strādā pie likumu izmaiņām, lai lēmumi par soda uzlikšanu tiktu apstrīdēti tikai pamatotos gadījumos un novērstu gadījumus, ka tas tiek darīts tāpat vien vai lai izietu tehnisko apskati.
Iepriekš sabiedrībā plašas diskusijas izraisīja vietas, kur privātā–publiskā partnerības projekta ietvaros uzņēmums "V-Traffic" (iepriekš "Vitronic Baltika un partneri") izvietoja savus radarus. Uzņēmumam peļņas gūšanas nolūkā tika pārmesta apzināta radaru slēpšana. 2012.gada decembra vidū valsts nolēma lauzt sadarbības līgumu ar "V-Traffic", jo tas nespēja laikus uzstādīt nepieciešamos fotoradarus.
Pēc radaru izslēgšanas policija uz ceļiem strādā pastiprinātā režīmā – ātruma pārkāpējus kontrolē gan ceļu policijas ekipāžas, gan ar rokas radariem, gan arī līdzšinējiem četriem policijas pārvietojamajiem radariem.
BNS