Juris Pūce: "Skolotājiem algas samazināt nevajadzēja"
Jau ziņots, ka daļu skolotāju šomēnes ir nepatīkami pārsteigušas jaunā Izglītības ministrijas algu modeļa radītās izmaiņas viņu bankas kontā. Lai gan mērķis ieviest vienlīdzīgāku skolotāju atalgojumu valstī ir sasniegts, daļai šīs pārmaiņas beigušās ar līdz pat 400 eiro ikmēneša ienākumu samazinājumu.
Valdība aptuveni vasaras vidū apstiprināja Izglītības minstrijas izstrādāto jauno skolotāju atalgojumu modeli, kura mērķis bija izskaust plaisu starp dažādu pašvaldību skolotāju algām par līdzīgu darba apjomu. Šomēnes skolotāji jaunās algas ir pirmoreiz ieraudzījuši savā bankas kontā. Vairumam skolotāju samaksa par darbu ir palikusi līdzšinējā līmenī vai pieaugusi, taču aptuveni piektajai daļai algas ir samazinājušas, turklāt atsevišķos gadījumos pat ievērojami, radot līdz 400 eiro lielu robu ģimenes budžetā: “Diemžēl reforma ir radījusi nevēlamu blakusefektu, jo algas visvairāk sarukušas skolās, kuru sasniegumi līdz šim bijuši vislabāk novērtēti. Tās ir skolas, kur jau tagad ir gan pietiekami liels skolēnu skaits, gan adekvāta skolotāju darba slodze,” situāciju komentēja TV24 raidījuma “Vai nauda aug kokos?” vadītājs un partijas “Latvijas attīstībai” priekšsēdētājs Juris Pūce.
Politiķis un ekonomists arī norādīja, ka šāds solis nav bijis nepieciešams un potenciāli var radīt ļoti negatīvas sekas: “Šo skolotāju motivācija ievērojami samazināsies. Lai kāds būtu valsts kopējais redzējums un risinājuma mērķis, viņiem tas izskatās kā: “Mēs labi strādājam, uzrādām labus sasniegumus un par to mums samazina algas.” Pēc šādas valdības attieksmes izrādīšanas būs grūti no viņiem sagaidīt lielāku atdevi un entuziasmu, ja viņi vispār šajā darbā paliks,” izteicās Pūce. Viņaprāt, reformu varēja ieviest arī daudz nesāpīgāk un saudzīgāk, relatīvi lielākās algas atstājot nemainīgas, bet pārējo skolotāju atalgojumu pakāpeniski tuvinot šim līmenim. Pūce rosināja valdību labot radušos situāciju, atjaunojot kvalitātes piemaksas pie skolotāju algas ātrāk nekā tas patlaban paredzēts: “Tas vismaz daļēji kompensēs kļūdu, kuras varēja arī nebūt.”