Sabiedrība

SAB nācis klajā ar jaunu piedāvājumu Zinātniskās darbības likuma grozījumiem

Jauns.lv

Satversmes aizsardzības birojs (SAB) iesniedzis parlamentam jaunu piedāvājumu Zinātniskās darbības likuma grozījumu redakcijai, otrdien žurnālistiem sacīja SAB direktors Jānis Kažociņš. Viņš norādīja, ka jaunais piedāvājums grozījumu redakcijai nebūs tik "šerps" kā iepriekšējais. "Varbūt daži mūsu darbinieki ir bijuši pārāk centīgi," atzina Kažociņš, raksturojot likuma grozījumu iepriekšējo redakciju.

SAB nācis klajā ar jaunu piedāvājumu Zinātniskās d...

SAB direktors skaidroja, ka ar priekšlikumiem grozījumiem Zinātniskās darbības likumā, kurus Valsts prezidents Andris Bērziņš atdeva parlamentam otrreizējai caurlūkošanai, SAB nācis klajā, jo tā uzdevums ir sargāt zinātnisko potenciālu. "Mums ir skaidri zināms, ka vairāku valstu dienesti mēģina no citām valstīm zagt zinātnisko potenciālu jeb izmantot zinātnieku specifiskās zināšanas, viņiem pašiem pilnībā nesaprotot, kāds tas mērķis varētu būt."

LETA jau ziņoja, ka Saeimas deputāti 28.februārī nolēma nodot izskatīšanai komisijās strīdīgos grozījumus Zinātniskās darbības likumā, kurus Valsts prezidents atdeva parlamentam otrreizējai caurlūkošanai.

Valsts prezidentu neapmierināja Zinātniskās darbības likuma grozījumos noteiktā valsts drošības iestāžu kompetence zinātnes jomā, proti, zinātniekiem tiktu uzlikts vispārīgs pienākums pārtraukt zinātnisko pētījumu, ja tas, pēc valsts drošības iestādes atzinuma, var radīt draudus nacionālajai drošībai.

Saeimā 14.februārī pieņemtie grozījumi Zinātniskās darbības likumā paredz uzlabot zinātnisko institūciju tiesisko aizsardzību, komercializāciju un zināšanu pārnesi. Saskaņā ar šiem grozījumiem zinātnieka vispārējais pienākums ir pārtraukt zinātniskos pētījumus, ja tie, pēc valsts drošības iestādes atzinuma, var radīt draudus nacionālajai drošībai. "Saskaņas centra" frakcija iepriekš prezidentam pauda bažas par šādu likumdošanas praksi, norādot, ka likuma grozījumi rada pavisam nopietnus riskus un bažas par valsts drošības iestāžu plāniem iejaukties augstskolu un citu zinātnisko institūciju jaunrades darbā.

LETA