Vīzentāla centrs: Baltijas valstis vismazāk dara nacistu vajāšanā
Sīmona Vīzentāla centra vadītājs Efraims Zurofs atbild uz žurnālistu jautājumiem pēc "Apvienības pret nacismu" pārstāvju vainaga "nacisma upuru piemiņai" nolikšanas pie Brīvības pieminekļa leģionāru atceres dienā 2012. gadā.
Politika

Vīzentāla centrs: Baltijas valstis vismazāk dara nacistu vajāšanā

Jauns.lv

Simona Vīzentāla centra Izraēlas nodaļa svētdien publicēja 12.ikgadējo pārskatu par nacistisko kara noziedznieku vajāšanu un ierindoja Baltijas valstis starp tām, kas vismazāk darījušas šajā jomā.

Vīzentāla centrs: Baltijas valstis vismazāk dara n...

Pārskatā visaugstāk tika novērtētas ASV, kas vienīgās saņēma atzīmi A.

Atzīmi B centienos saukt pie atbildības nacistiskos kara noziegumos apsūdzētos saņēma Itālija, Kanāda, Serbija, Ungārija un Vācija.

Viszemāko atzīmi F izpelnījās Austrālija, Austrija, Igaunija, Latvija, Lietuva, Norvēģija, Sīrija, Ukraina un Zviedrija.

"Tādas valstis kā Lietuva, Latvija, Igaunija un Ukraina konsekventi nav saukušas pie atbildības nevienu holokausta īstenotāju, galvenokārt nepieciešamās politiskās gribas trūkuma dēļ," teikts šajā gada pārskatā.

Tajā piebilsts, ka Zviedrija un Norvēģija "atsakās izmeklēt, nerunājot nemaz par lietu ierosināšanu, noilguma dēļ".

Vīzentāla centrs šajā pārskatā īpaši kritizēja Austrāliju. "Vislielākā vilšanās konkrētā lietā aplūkotā perioda laikā bija Austrālijas Augstās tiesas lēmums noraidīt izdošanas pieprasījumu, ko bija iesniegušas Ungārijas varas iestādes Kāroja (Čārlza) Zentai izdošanai, kurš tiek apsūdzēts 18 gadus veca [ebreja] Pētera Balāža slepkavībā 1944.gada novembrī," teikts pārskatā.

Zentai tiek apsūdzēts par to, ka nogalinājis šo jaunieti, kuru viņš ieraudzījis vilcienā bez ebrejiem obligātās dzeltenās Dāvida zvaigznes uz apģērba, kā arī piedalījies citu ebreju vajāšanās Budapeštā 1944.gadā.

Vīzentāla centra visvairāk meklēto kara noziegumos apsūdzēto cilvēku saraksta augšgalā ir Aloizs Brunners, kurš apsūdzēts saistībā ar desmitiem tūkstošu ebreju deportēšanu. 1912.gadā dzimušais Brunners, kurš desmitiem gadu dzīvojis Sīrijā, pēdējoreiz tika redzēts 2001.gadā, un Vīzentāla centrs atzīst iespējamību, ka viņš vēl ir dzīvs, par "relatīvi niecīgu".

Svētdien, 7. aprīlī, Izraēla atzīmēja Holokausta dienu no svētdienas saulrieta, kad visa valsts ievēroja divu minūšu ilgu klusuma brīdi, pieminot Otrā pasaules kara holokaustā nogalinātos sešus miljonus ebreju.  

BNS/ Foto: Ieva Čīka/ LETA