Muzicējot uz ielas - milzu peļņa? Muļķības, tikai seši lati dienā!
Ielu muzikanti ir gan veci, gan jauni, bet, neskatoties uz to, peļņa vienlīdzīga.
Sabiedrība

Muzicējot uz ielas - milzu peļņa? Muļķības, tikai seši lati dienā!

Jauns.lv

Neskatoties uz to, ka Vecrīgas ielas pilnas ar dažādu mūzikas trokšņu radītājiem, to ieņēmumi krietni sarukuši, salīdzinājumā ar iepriekšējo gadu ienākumiem, kas labās dienās bija vairāki desmiti latu. Portāla Kasjauns.lv uzrunātie ielu muzikanti - gan jauni, gan veci - atzīst, ka vidēji dienā nopelna tikai aptuveni sešus latus.

Muzicējot uz ielas - milzu peļņa? Muļķības, tikai ...

Kārlim ir desmit gadu un viņš uzspēlē perkusijas Vecrīgas ielās katru otro dienu, tādā veidā nopelnot papildus kabatas naudu. „Kādreiz varēja vairāk nopelnīt. Nu tie ir kādi seši lati, brīvdienās varbūt 10,” stāsta smaidīgais, rūtainā kreklā tērptais puika. Puisis perkusijas iemācījies spēlēt jaunrades namā „2Annas” un spēlēšana uz ielas ir kā treniņš. Vecāki neiebilst jaunekļa naudas pelnīšanas metodei, tikai norādījuši, ka jābūt uzmanīgam.

Kāda cita puišu grupa vēl dziļāk Vecrīgas sirdī ir turīgāki, jo, muzicējot ik dienas, spēj nopelnīt aptuveni desmit latu, taču atzīst, ka „ir dienas, kad galīgi neiet. Tas bieži nav nemaz atkarīgs no laika apstākļiem, bet auras un cilvēku noskaņojuma”. Grupā ir trīs cilvēki, visi jaunieši, divi muzicē, bet trešais piesaista „klientus”. Puiši nelielajai sarunai ir atvērti un arī no mums tiek pie kādas spīdīgas kapeikas.

Nedaudz tālāk no Vecrīgas spēlē 75 gadus vecais Jaroslavs. Viņš spēlē akordeonu Rīgas ielās teju katru dienu, tas palīdz gandrīz nemainīgi pelnīt aptuveni sešu latus dienā. Jaroslavs stāsta, ka brīvdienās un saulainās dienās ir iespēja dabūt nedaudz vairāk. Viņš mūsu uzrunāts apgalvo, ka naudu nenodzer, bet izlieto, lai segtu dzīvokļa īri, jo ar 90 latu pensiju tas neesot iespējams. Jaroslavs šajā biznesā ir jau sen, kā viņš saka, „piedzīvojis i’ krīzes gadus, i’ uzplaukumu”. Pensionārs atzīst, ka spēlēt ielās dod iespēju arī redzēt un dažkārt satikt jaunus cilvēkus, jo dzīvē otras pusītes viņam neesot.

Šovasar Rīgā arvien biežāk spēlē arī ielu muzikanti no ārvalstīm, dziedot un izpildot slavenus pasaules hitus. Latviešu bāleliņi uz ārzemju konkurentiem ir pikti, jo ārzemju popmūzikas gabali dāsnāk atver garāmgājēju makus, taču vietējie atzīst, ka „viņu par laimi nav daudz”.

Portāls Kasjauns.lv novēroja, ka vairāk cilvēku tomēr iet garām nepamanot nedz mazos, nedz vairāk pieredzējušos ielu muzikantus, lielāka atsaucība ir jauniešu grupai, kas cenšas interaktīvi iesaistīt garāmgājējus savās muzikālajās performancēs.  

Rīgas domes drošības, kārtības un korupcijas novēršanas jautājumu komitejas priekšsēdētājs Dainis Turlais ielu muzikantus neuztver kā zīmi sabiedrības nabadzībai, tieši pretēji, viņš uzsver: "Ielu muzikanti ir sena Eiropas kultūras tradīcija, kas piešķir publiskajai telpai papildu dzīvīgumu un kolorītu un, protams, piesaista arī tūristu uzmanību. Repertuārs, izpildījuma maniere, apģērbs ir pašu muzikantu ziņā - galu galā, no tā, vai viņi izraisīs cilvēkos simpātijas, ir tieši atkarīgs viņiem ziedotās naudas apmērs”.

Nekādi normatīvie akti ielu muzikantu darbību neregulē, viņi nedrīkst būt alkohola reibumā, cilvēka cieņu aizskarošā izskatā, nedrīkst traucēt naktsmieru vai, muzicējot pārsniegt normatīvos noteikto skaņas līmeni, viņiem jāievēro vispārpieņemtās uzvedības normas.

Taču domes pārstāvis saka, ja tomēr ielu muzikanti vēlas lietot skaņu pastiprinošas ierīces, tas jāsaskaņo ar pašvaldību un, ja kādam ilgstoša muzicēšana viņa mājokļa tuvumā traucē, un ja ar muzikantu nav iespējams vienoties, var vērsties Rīgas Pašvaldības policijā, kas delikāti palīdzēs šo jautājumu atrisināt.  

Alīna Rumjanceva/Foto: Evija Trifanova/LETA