Kultūra

Rīgas Porcelāna muzejā skatāma ekspresizstāde "Tautiskais motīvs"

Jauns.lv

Rīgas Porcelāna muzejā līdz 11.augustam, atsaucoties uz šīs vasaras diviem svarīgiem kultūras notikumiem, proti, vasaras saulgriežiem un XXV Vispārējiem latviešu Dziesmu un XV Deju svētkiem, būs apskatāma ekspresizstāde "Tautiskais motīvs".

Rīgas Porcelāna muzejā skatāma ekspresizstāde "Tau...

Diskusija par to, kas un kāds ir īsteni latvisks ornaments, ir vienas no vissenākajām diskusijām Latvijas kultūras vēsturē. Sarunas par to aizsākušās līdz ar latviešu profesionālās mākslas pirmajiem soļiem 19.gadsimta beigās, un tās aktualitāte nav zudusi arī mūsdienās, aģentūru LETA informēja Rīgas Porcelāna muzeja ekspozīcijas un izstāžu kuratore Ieva Nagliņa.

Pāri laikiem tās raksturīgā iezīme ir, ka diskutētāji dalās divās pretējās nometnēs - vieni apgalvo, ka īsteni latvisks ir etnogrāfisks ornaments, kura spēks ir tā nemainīgumā, kamēr otri uzstāj, ka pastāvēs, kas pārmainīsies, un izpratnei par to, kas ir latvisks, būtu jāiet līdzi laikam. Īpaši piesātinātu uzslāņojumu šīs tēmas sakarā deva padomju varas periods, kura laikā bija prasība kultūras izpausmēm būt sociālistiskām pēc satura, nacionālām pēc formas, kas rezultējās tā dēvētajā padomju nacionālajā stilā.

Rīgas Porcelāna muzejs piedāvā apskatīt nelielu izstādi, parādot eksponātu dekoratīvajā apdarē, tapšanas vēsturē, kā arī parādās tautiskuma dažādās variācijas - ornamenti, tēli un pat sižeti, no vienas puses, ir atpazīstami kā latviski, bet no otras - piedāvā stilizāciju par tautiskuma tēmu un var būt visai tāli no etnogrāfiskās patiesības.

LETA