Džemmai Skulmei tomēr nebūs jāmaksā tik bargs nekustamā īpašuma nodoklis par māju Mežaparkā
Izkanot informācijai par mākslinieces Džemmas Skulmes skaudro situāciju - par dzimtas māju Mežaparkā viņai jāmaksā 3500 eiro liels nekustamā īpašuma nodoklis un tāpēc sieviete spiesta iztirgot relikvijas - Rīgas dome secinājusi, ka tieši viņas gadījumā ir piemērojama 50% atlaide šim nodoklim.
Skulmes kundze, kura 2015.gadā tika atzīta par "Gada rīdzinieci" no Rīgas vietvaras puses savā situācijā ir nedaudz glābta. Lai arī viņas dzimtas mājas atrodas elitārā rajonā un mākslinieces ienākumi nav miljonos mērāmi, viņai tomēr pienākas NĪN atlaide. Tas saistīts ar faktu, ka namā Mežaparkā deklarēts cilvēks, kura stāvoklis ļauj saņemt šī nodokļa atlaides.
Piektdien, viesojoties Rīgas TV24 raidījumā "Preses klubs" Rīgas domes vicemērs Andrs Ameriks skaidroja, ka Džemma Skulme nav zinājusi par šādu "privilēģiju". Visticamāk, atlaidi bargajam nodoklim nodrošinājis viņas dēls, plakātists Juris Dimiters, kurš iepriekš izteicies, ka faktiski viņu uztur māte. Ameriks runāja par "maznodrošinātajiem", kuriem pienākas NĪN atlaides. Tādējādi Skulmei "uzrēķinātais" 3500 eiro lielais nodoklis nu būs 1750 eiro gadā.
Rīgā 50% atlaide pienākas “pensionāram, kuram ir pilngadīgi bērni un kurš savā dzīvesvietā deklarēts viens vai kopā tikai ar vienu personu, kura ir 1. vai 2.grupas invalīds vai pensionārs”, “1. vai 2.grupas invalīdam”, “personai, kurai ir kopīga deklarētā dzīvesvieta ar 1. vai 2.grupas invalīdu, kurš ir šīs personas vai tās laulātā bērns, mazbērns, brālis, māsa, laulātais, kāds no vecākiem vai vecvecākiem – 50%”, personai, kurai ir bērns (bērni) vecumā līdz 19 gadiem (arī aizbildnībā esoši vai audžuģimenē ievietoti bērni līdz pilngadības sasniegšanai) vai bērns (bērni) pēc pilngadības sasniegšanas, kamēr viņi turpina vispārējās, profesionālās, augstākās vai speciālās izglītības iegūšanu dienas nodaļā (pilna laika klātienes studijas), bet ne ilgāk kā līdz 24 gadu vecuma sasniegšanai.
Kā vēsta portāls Lsm.lv, visā Latvijā ir pat 119 dažādas nekustamā īpašuma nodokļa politikas - katrā vietā tas ir citādāks. Saeima un valdība, radot likumu par NĪN, nav spējusi noteikt samērīgus griestus nodokļa apmēram un paļāvusies uz pašvaldībām. Rīga šo nodokli iekasē pēc pilnas programmas - par pārrēķinātajām kadastru vērtībām nepatīkamā šokā ir daudzi, jo gluži vienkārši šo nodokli nespēj "pavilkt".
Tas, visticamāk, sekmēs bagāto un nabago ļaužu rajonu rašanos, jo jau tagad daudzi cilvēki spiesti savus mantotos īpašumus pārdot. Taču, kā savā komentārā Lsm.lv norāda Dagnija Neimane, visapdraudētākie šobrīd var justies cilvēki, kuri ņēma kredītus, lai iegādātos mājokli tā dēvētajos "jaunajos projektos" - namos, kas celti pēc 2000.gada. Ģimenes, visticamāk, vēl turpina maksāt par īpašumu hipotekāro kredītu, taču tieši šīm mājām nākamajā gadā NĪN augšot visstraujāk.