Sākoties apkures sezonai, ļaundari daudzdzīvokļu māju iemītniekiem nodara milzu zaudējumus
Apkures sezonā, pie zemām āra gaisa temperatūrām, ļaundaru izdarības ir īpaši bīstamas, jo var radīt ēkas siltumapgādes komunikāciju sasalšanu, kas var radīt būtiskus zaudējumus ēkas īpašniekiem
112
2016. gada 31. oktobris, 16:00

Sākoties apkures sezonai, ļaundari daudzdzīvokļu māju iemītniekiem nodara milzu zaudējumus

Jauns.lv

Sākoties apkures sezonai, Rīgā pieaudzis daudzdzīvokļu namos ierīkoto automatizēto individuālo siltummezglu apzagšanas gadījumu skaits - šogad apzagti jau 22 siltummezgli, informēja AS "Rīgas siltums".

2013.gadā tika apzagti 79 siltummezgli, 2014.gadā - 38 siltummezgli, bet 2015.gadā - 22 siltummezgli.

Siltummezglos pārsvarā tiek zagti automātikas vadības bloki, cirkulācijas sūkņi, karstā ūdens un apkures sistēmas izpildmehānismi, procesori, termometri, manometri, piebarošanas ūdens skaitītāji. Nereti ir gadījumi, kad zādzības laikā tiek sabojātas palikušās siltummezgla iekārtas, elektrokabeļi, cauruļvadi un to fasondaļas. Nozagto iekārtu izmaksas mērāmas vairākos simtos eiro.

"Rīgas siltuma" valdes loceklis Uģis Osis stāstīja, ka, apzogot ēkas siltummezglu, parasti tiek pārtraukta ēkas karstā ūdens apgāde un apkures sistēmas darbība. "Apkures sezonā, pie zemām āra gaisa temperatūrām, tas ir īpaši bīstami, jo var radīt ēkas siltumapgādes komunikāciju sasalšanu, kas var radīt būtiskus zaudējumus ēkas īpašniekiem. Jāatgādina, ka māju siltummezgli un tur atrodošās iekārtas ir dzīvokļu īpašnieku kopīpašums, kas nozīmē, ka pie iekārtu nozagšanas siltummezglā tiešā veidā vislielākos zaudējumus cieš mājas iedzīvotāji," uzsvēra Osis.

"Rīgas siltuma" darbinieki operatīvi reaģē uz šādiem gadījumiem, informējot par apzagšanu arī Valsts policiju. Uzņēmums arī maksimāli īsos termiņos atjauno siltumenerģijas padevi ēkā pagaidu pieslēguma variantā. Tomēr šīs iekārtas ir dārgas, un pēc apzagšanas tās ir jāatjauno.

SIA "Rīgas namu pārvaldnieks" valdes priekšsēdētājs Ivo Lecis atzina, ka ir mājas, kuru kopīpašuma telpās atrodas ierīces un iekārtas, kuras nepieciešams pasargāt no garnadžiem.

"Rūpējoties par mūsu klientu kopīpašuma drošību, saņemot mājas kopīpašnieku lēmumu jeb piekrišanu, signalizācijas sistēmas uzstādītas jau gandrīz 160 daudzdzīvokļu dzīvojamo māju koplietošanas telpās. Uzstādot signalizācijas sistēmu, iespējams ievērojami samazināt zādzības risku - tātad iespēju robežās pasargāt mājas kopīpašniekus no neparedzētiem būtiskiem izdevumiem, kas var rasties zādzības dēļ. Turklāt signalizācijas sistēmas ikmēneša uzturēšanas izmaksas mājai ir salīdzinoši nelielas - apmēram trīs eiro mēnesī par viena signalizācijas punkta uzturēšanu. Piemēram, 55 dzīvokļu mājā vienam dzīvoklim tie būtu aptuveni pieci eiro centi mēnesī," sacīja Lecis.

"Rīgas siltums" aicina ikvienu dzīvokļu īpašnieku kopību izskatīt iespēju un lemt par signalizācijas uzstādīšanas nepieciešamību mājas kopīpašumā. Kā arī ikviens iedzīvotājs aicināts vērīgi izturēties ne tikai pret savu dzīvokļa īpašumu, bet arī mājas kopīpašumu - ja tiek pamanītas aizdomīgas trešās personas kopīpašumā - kāpņu telpā, pagrabā vai bēniņos -, par to jāinformē Valsts policija.

Lai gan visi siltummezgli ir aprīkoti ar dzelzs durvīm, nepiederošās personas individuālajā siltummezglā iekļūst, izlaužot gan sienas, gan sabojājot ieejas durvju slēdzenes, kā arī ar griezējdegļu palīdzību metāla durvīs izgriežot caurumus.

LETA/Foto: Edijs Pālens/LETA