Sabiedrība

Valdība lems par trīs IZM padotībā esošu profesionālo vidusskolu nodošanu pašvaldībām

Jauns.lv

Valdība lems par Apguldes, Zaļenieku un Vecbebru profesionālās vidusskolas nodošanu pašvaldībām, liecina 2.jūlija Ministru kabineta (MK) darba kārtība.

Valdība lems par trīs IZM padotībā esošu profesion...

Līdz šā gada 1.septembrim šīs trīs Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) padotībā esošās profesionālās vidusskolas plānots nodot pašvaldībām.

Apguldes profesionālo vidusskolu plānots nodot Dobeles novada pašvaldībai, Zaļenieku profesionālo vidusskolu plāno pārņemt Jelgavas novada pašvaldība, bet Vecbebru profesionālo vidusskolu - Kokneses novada pašvaldība.

Tiek apgalvots, ka pēc skolu pārņemšanas katra pašvaldība varēs kompleksi risināt profesionālās izglītības jautājumus, sakārtojot izglītības iestāžu tīklu un veidojot izglītības iestādi, kas īsteno gan vispārējās, gan profesionālās izglītības programmas.

Jau vēstīts, ka tām pašvaldībām, kuras jau sākotnēji bija gatavas pārņemt profesionālās izglītības iestādes, tika piesaistīts Eiropas Savienības finansējums. Eiropas Reģionālās attīstības fonda aktivitātē "Atbalsts vispārējās izglītības iestāžu tīkla optimizācijai" finansējumu saņēma visas trīs - Dobeles, Jelgavas un Kokneses novada pašvaldība -, kā arī Ilūkstes novada pašvaldība, kura jau ar 2011.gada 1.janvāri pārņēma Bebrenes Profesionālo vidusskolu.

IZM padotībā esošo profesionālās izglītības iestāžu pakāpeniska nodošana pašvaldībām notiek saskaņā ar Profesionālās izglītības iestāžu tīkla optimizācijas pamatnostādnēm 2010.-2015.gadam, valdības rīcības plānā Deklarācijas par Valda Dombrovska (V) vadītā Ministru kabineta iecerēto darbību īstenošanai paredzot līdz 2014.gada 1.septembrim radīt priekšnoteikumus profesionālās izglītības iestāžu nodošanai pašvaldībām vai nozaru profesionālajām organizācijām, koncentrējot visa veida izglītības kvalitatīvu nodrošināšanu reģionālas pašvaldības ietvaros un atbilstoši reģionālajām vajadzībām.

Saskaņā ar pamatnostādnēm ministrijai profesionālās izglītības iestādes pašvaldībām jānodod pakāpeniski, bet ne vēlāk kā pēc sešiem gadiem, proti, līdz 2016.gadam, pamatojoties uz brīvprātības principu.

IZM norāda, ka Latvijā ir 35 pašvaldības, kuru administratīvajā teritorijā atrodas profesionālās izglītības iestādes vai to mācību īstenošanas vietas. Pēc IZM aicinājuma izvērtēt iespēju pārņemt profesionālās izglītības iestādes pašvaldības padotībā, līdz šā gada 1.martam atbildes sniegušas 33 pašvaldības.

22 pašvaldības jeb 67% esot ieinteresētas un gatavas pārņemt profesionālās izglītības iestādes, ja tiek saglabāts finansējums no valsts budžeta gan profesionālās izglītības programmu īstenošanas izmaksu finansēšanai, gan valsts budžeta mērķdotāciju pedagogu darba samaksai un valsts sociālās apdrošināšanas obligātajām iemaksām, kā arī, ja pašvaldībām bez atlīdzības īpašumā tiek nodoti nekustamie īpašumi, kurus skolas izmanto izglītības procesa nodrošināšanai.

"IZM aicinājusi pašvaldības izvērtēt iespēju veidot izglītības iestādes, kurās vienuviet tiktu īstenotas dažādas vispārizglītojošās un profesionālās izglītības programmas, kā arī pieaugušo apmācība un tālākizglītība. Tas ir svarīgs nosacījums, ja pašvaldība vēlas kompleksi plānot visu veidu izglītības iestāžu tīklu savā teritorijā, racionāli izmantot izglītības iestāžu infrastruktūru un efektīvi to apsaimniekot," akcentē ministrijas pārstāvji

Savukārt tās profesionālās izglītības iestādes, kuras ieguvušas profesionālās izglītības kompetences centra statusu vai kuras plānots par šādiem kompetences centriem veidot, būtu nepieciešams saglabāt kā valsts profesionālās izglītības iestādes ministrijas padotībā.

LETA