Poliju apsūdz par cilvēktiesību pārkāpumiem uz robežas
foto: ZUMAPRESS.com / Scanpix
Kopš Donalda Tuska kļūšanas par Polijas premjerministru 2023. gada decembrī gar 60 kilometru garu robežas posmu ar Baltkrieviju tika atjaunota militārā zona.
Pasaulē

Poliju apsūdz par cilvēktiesību pārkāpumiem uz robežas

Zanda Rītuma

Jauns.lv

Starptautiskā nevalstiskā organizācija “Human Rights Watch” apsūdz Poliju par cilvēktiesību pārkāpumiem un pretlikumīgu migrantu atgrūšanu, kuri ierodas Polijā no Baltkrievijas. Organizācija aicina Polijas valdību ievērot patvēruma meklētāju tiesības, ziņo "Euronews".

Poliju apsūdz par cilvēktiesību pārkāpumiem uz rob...

Saskaņā ar “Human Rights Watch” ziņojumu, kas tika publicēts otrdien, 10. decembrī, uz Polijas-Baltkrievijas robežas pret patvēruma meklētājiem izturas vardarbīgi un pretlikumīgi. Balstoties uz intervijām, kas 2024. gada novembrī veiktas ar 22 patvēruma meklētājiem, tiek ziņots, ka robežsargi liedz cilvēkiem, kuri ierodas no Baltkrievijas, iegūt patvērumu, arī tad, kad viņi jau atrodas Polijas teritorijā. 

Daži no intervētajiem migrantiem bija spiesti parakstīt dokumentus, kuru saturu viņi nesaprata, tika piespiesti pie žoga, kā arī tiem tika prasīts nekavējoties pamest valsti, teikts ziņojumā. Vēlāk migranti noskaidroja, ka dokumentā bija norādīts, ka viņi nevēlas pieteikties patvērumam.

Atgriežoties Baltkrievijas pusē, cilvēki bieži ir spiesti dzīvot skarbos apstākļos zem klajas debess vai saskaras ar Baltkrievijas amatpersonu vardarbību, kuras bieži vien viņus spiež atgriezties Polijā, teikts ziņojumā. Saskaņā ar starptautiskajiem likumiem trešo valstu pilsoņiem, kuri ierodas Eiropas Savienībā (ES), ir tiesības pieteikties patvērumam, un katrs pieteikums jāizskata individuāli; citādi šādas darbības tiek uzskatītas par nelegālām "atgrūšanām".

Kopš Donalda Tuska kļūšanas par Polijas premjerministru 2023. gada decembrī gar 60 kilometru garu robežas posmu ar Baltkrieviju tika atjaunota militārā zona. Nevalstiskā organizācija apsūdz Polijas varas iestādes par to, ka tās nesniedz humāno palīdzību cilvēkiem, kuri iestrēguši Bjalovežas mežā.

Polijas valdība februārī ziņoja, ka no 2023. gada jūlija līdz 2024. gada janvāra vidum ir noraidījusi ieceļošanu valstī vairāk nekā 6000 cilvēkiem. "Polija nesen pieņēma visaptverošu migrācijas stratēģiju. Tā ietver riska pārvaldību, kā arī humānās vīzas izsniegšanu un atbalstu cilvēkiem, kuriem tas ir nepieciešams. "Cilvēktiesības ir prioritāte Polijas valdībai, tāpat kā poļu un eiropiešu drošība," norādīja Polijas varas iestāžu pārstāvis intervijā "Euronews".

"Situācija Eiropas Savienības austrumu robežā ir īpaša – autoritārie režīmi organizē spiedienu, lai destabilizētu Savienību. Mēs redzam cilvēku kontrabandu un uzbrukumus robežsargiem," piebilda pārstāvis. "Putins un Lukašenko neizlems, kurš iekļūs Eiropas Savienībā," viņš uzsvēra.

"Polijas izturēšanās pret migrantiem pārkāpj gan nacionālās, gan Eiropas Savienības tiesības un nav cilvēcīga," sacīja “Human Rights Watch” pārstāve Lidija Galla. Viņa aicināja Poliju kā nākamo ES prezidentvalsti rādīt piemēru, aizsargājot patvēruma meklētāju tiesības un nodrošinot humānu attieksmi.