Aplikāciju, spēļu un "YouTube" laikmetā bērni lasa mazāk
Uz jauno tehnoloģiju rēķina ne tikai sarūk laiks, kas atvēlēts lasīšanai, bet arī citām aktivitātēm, piemēram, laika pavadīšanai ar draugiem, hobijiem un zīmēšanai.
Sabiedrība

Aplikāciju, spēļu un "YouTube" laikmetā bērni lasa mazāk

Jauns.lv

Jaunā aptaujā atklājies, ka moderno tehnoloģiju laikmetā bērni grāmatu lasīšanai atvēl arvien mazāk laika, vēsta britu laikraksts "The Guardian".

Aplikāciju, spēļu un "YouTube" laikmetā bērni lasa...

32% bērnu ik dienas lasa grāmatas. Tā ir otrā populārākā nodarbošanās pēc TV skatīšanās, ko katru dienu dara 36% aptaujāto bērnu. Tām seko darbošanās sociālajos tīklos (20%), video skatīšanās vietnē "YouTube" (17%) un viedtālruņu aplikācijas un spēles (16%).

Nedēļas griezumā grāmatas pašu priekam lasa 60% bērnu. Ja pieskaita tos, kuriem priekšā lasa vecāki, tad skaitlis pieaug līdz 72%.

"Tomēr ir kāda ļoti biedējoša tendence," uzsver "Nielsen Book" pārstāvis.

Aptaujājot 2000 bērnu un vecāku, noskaidrojās, ka tagad pusē no visām mājsaimniecībām ir vismaz viens planšetdators, salīdzinot ar 24% vēl pirms gada.

Taču tas nenozīmē, ka bērni lejupielādē e-grāmatas vai ar tām saistītas aplikācijas, norāda kompānija "Nielsen Book" pārstāve Džo Henrija. Salīdzinot ar iepriekšējo gadu, rādītāji pieauguši tikai trijās kategorijās: mobilās aplikācijas, "YouTube" lietošana un īsziņu sūtīšana. Lasīšanas popularitāte tikmēr kritusies par gandrīz 8%.

Turklāt uz jauno tehnoloģiju rēķina ne tikai sarūk laiks, kas atvēlēts lasīšanai, bet arī citām aktivitātēm, piemēram, laika pavadīšanai ar draugiem, hobijiem un zīmēšanai. "It īpaši tas ietekmē pusaudžus vecumā no 11 līdz 17 gadiem, kuri pamet novārtā dažādas aktivitātes, lai spēlētu spēles," sacīja Henrija.

Gada laikā šajā vecuma grupā ievērojami pieaudzis to bērnu skaits, kas grāmatas nelasa vispār - no 13% uz 27%.

Tomēr tas nav noticis tāpēc, ka lasīšana vairs nebūtu modē. "Aptaujās netika atrasts nekāds apliecinājums tam, ka lasīšana tiktu uzskatīta par nestilīgu. Nekas nav mainījies, un lasīšana joprojām tiek augstu vērtēta. Viņi to vienkārši dara arvien mazāk," stāsta Henrija.

LETA
/Foto: Ieva Čīka/LETA

Tēmas