Klapatas ar eiro ieviešanu. Cenrāži muzejos vizuāli nepievilcīgi, bet godīgi
Sabiedrība

Klapatas ar eiro ieviešanu. Cenrāži muzejos vizuāli nepievilcīgi, bet godīgi

Jauns.lv

Lai gan pilnīgi visur Latvijā no 1. oktobra jānorāda divas cenas – gan latos, gan eiro, lielu neizpratni raisījusi cenu noapaļošanas sistēma. Kultūras iestādēs, kur līdz šim esam raduši redzēt apaļas biļešu cenas, no janvāra maksāsim līdz ar centa precizitāti.

Klapatas ar eiro ieviešanu. Cenrāži muzejos vizuāl...
Biļešu cenas muzejos, teātros un operā arī nākamgad netiks apaļotas. Cenas paliks līdz pat centa precizitātei.
Biļešu cenas muzejos, teātros un operā arī nākamgad netiks apaļotas. Cenas paliks līdz pat centa precizitātei.

Apskatot vairākas muzeju mājas lapas, novērojama pat šķietami uzjautrinoša situācija, piemēram, Andreja Upīša Memoriāla muzeja apmeklējums, kas vienai personai latos maksā precīzi vienu latu, pārejot uz eiro, maksās 1,42 EUR, tāpat ekskursija svešvalodā, kas maksā piecus latus, euro norādīta par 7,11 EUR.

Arī Latvijas Etnogrāfiskā Brīvdabas muzeja cenrādī redzama līdzīga aina, proti, biļete pieaugušajiem, kas maksājusi 3 latu, norēķinoties euro izmaksās 4.27 EUR. Tāpat aprēķinātas cenas arī visiem pārējiem pakalpojumiem – santīms santīmā, jebšu – ar vislielāko eiro un centu precizitāti.

Protams, tas muzeju apmeklētājiem ļauj redzēt un ticēt, ka cenu nomaiņa noritēs godīgi, un to pašu summu, ko līdz šim maksājām latos, maksāsim arī eiro, taču muzeja darbiniekiem tas izraisījis ne vienu vien klapatu.

Latvijas Etnogrāfiskā Brīvdabas muzeja direktores vietniece Una Sedleniece pauž neizpratni par pieņemtajām cenu pārrēķināšanas normām, minot, ka pašlaik muzeja cenrādis izskatās kā kosmētisks defekts: „Muzejiem pat neļauj cenas noapaļot uz leju, šī precīzā pārrēķināšanas sistēma radījusi problēmas muzeju kasieriem un grāmatvežiem, īpaši jau domājot par pirmajām divām janvāra nedēļām, nezinu, ko drīkstam solīt apmeklētājiem, tūrisma firmām un citiem ilgtermiņa klientiem, kādas tad mums tās cenas būs turpmākajos 1-2 gados.”

Portālam Kasjauns.lv Una Sedleniece stāsta, ka tādas ir Finanšu ministrijas nostādnes. „Šobrīd redzamās cenas, piekritīsiet, izskatās visai kuriozi. Muzeja apmeklētāji ir pieraduši cenas redzēt apaļas, tāpēc esam noraizējušies, kas notiks janvārī. Muzejā cenas ir mārketinga instruments, tāpat mēs sadarbojamies ar tūrisma firmām un citiem ilgtermiņa klientiem, kurus jāinformē par to, kādas būs cenas nākamajā gadā, tagad to izdarīt diemžēl nevaram. Lai gan šobrīd redzamās cenas eiro ir tikai informējošas, nezinām, kad tās drīkstēsim noapaļot. Domāju, ka nekur pasaulē muzejos neredzēsiet cenu 4,11 EUR.”

Latvijas Etnogrāfiskā Brīvdabas muzeja pārstāve atklāj, ka jau vasarā bija doma izveidot cenrādi nākamajam gadam, noapaļojot cenas uz leju, bet tā kā valstī aktīvi seko līdzi, lai visi būtu godīgi eiro ieviesēji, tad muzejs ir godīgs līdz pat pēdējam centam, tā pat kā opera, teātri un citas kultūras iestādes.

Portālam Kasjauns.lv sazinoties ar Eiro projekta vadītāju Daci Kalsoni, izdevās noskaidrot, ka arī sagaidot janvāri muzeju cenrāžos izmaiņas nebūs vērojamas. „Muzejos, tā pat kā visur citur, ir jānorāda abas cenas. Īpašas neērtības tieši muzeju darbībā tas nerada, jo divas cenas uz biļetēm nav obligāti jānorāda līdz 30. jūnijam. Lai gan šobrīd eiro cenām ir tikai informējoša nozīme, arī janvārī tās saglabāsies tādas, kādas tās redzam tagad. Aicinātu muzeju darbiniekus un apmeklētājus nebaidīties no centiem, jo pat Itālijā, kur eiro ieviests jau daudzus gadus atpakaļ, joprojām valsts muzejos redzam cenas, kas nav apaļotas. Patērētājam ir svarīgi, lai cena paliktu nemainīga, eiro ieviešana ir tikai tehniska darbība, tāpēc cenu apaļošanai nav nekāda pamata.”

Tāpat Dace Kalsone uzsver, ka tieši neapaļas cenas sargā patērētāju, un muzeji, vai citas kultūras iestādes neesot nekādi izņēmumi. „Varētu teikt, ka nenoapaļotie cenrāži varbūt izskatās nesmuki, bet ir godīgi. Neredzu iemeslu, kāpēc skaistuma dēļ cenrāžos, vajadzētu apaļot cenas.”

Katrā valstī esot cita prakse, ieviešot eiro valūtu, taču Kalsone uzsver, ka arī citās Eiropas valstīs joprojām redzamas nenoapaļotas cenas. Jo gadījumā, ja cenas tomēr atļautu noapaļot, nāktos saskarties ar cenu pieaugumu, kādā no sociālajām grupām. „Noapaļot uz leju visas cenas, nav iespējams, tas radītu zaudējumus muzejiem, taču nav pamata noapaļot uz leju cenas, piemēram, pensionāriem, tajā pašā laikā uz augšu tās apaļojot studentiem,” uzsver Kalsone.

Kasjauns.lv/Foto: Latvijas Etnogrāfiskais Brīvdabas muzejs, Edijs Pālens/LETA