Ēdināšanas uzņēmuma vadītājs: tracina un kaitina burgeru sliktā slava
"Vai pats burgers ir vainīgs pie sliktās slavas," vaicā ēdināšanas uzņēmuma pārstāvis Ēriks no Jelgavas. Viņš ir sašutis, ka mediji izplata informāciju par burgeru kaitīgumu, bet ar terminu "burgers" saprot tā dēvēto "fast food" produkciju. Ērika vēstuli iedzīvotājiem publicējam pilnībā.
Mūsdienās viena no TOP tēmām ir veselīgs uzturs un pareiza ēšana, kā arī pieturēšanās pie dabīgiem produktiem un izvairīšanās no mākslīgi modificētām uzturvielām. Ir arī informācija par to, kas ir slikts un, kas ir labs gan bērniem, gan pieaugušajiem. Gandrīz vienmēr slikto ēdienu sarakstā DOMINĒ vārds BURGERS. Kāpēc?! Tas ir tāpēc, ka mēs vēl esam salīdzinoši jauna valsts un, tāpat kā Eiropas likumdošanā, vārdi „ieteicams” tiek tulkots kā „obligāts”, un termins „fast food” tiek tulkots kā „Burgers un Frī kartupeļi”.
Diemžēl Latvijā cilvēkiem priekšstats par burgeru ir tikai un vienīgi par ātrās ēdināšanas populārāko gigantu produktiem, kas īstenībā ir tālu no klasiskā burgera, pat ļoti tālu.
Diemžēl dēļ šīm kompānijām, kas tiešām ir visā pasaulē, ir garšīgas un ar izstrādātu perfektu ražošanas tehnoloģiju, lai garšo visiem un neviens nesaslimst, rodas priekšstats par burgeru. Populārie burgeri tiek apstrādāti ar vielām, kas attīra organismu, lai tas pēc iespējas ātrāk atbrīvojas no šī ēdiena un samazina risku kādam ar to saindēties.
Lielo kompāniju top produkts ir burgers, bet tas varēja būt arī jebkurš cits pasaules produkts - suši, salāti, karbonāde, šašliks utt.
Burgers, kas tad ir īsti burgers? Burgers ir – svaigi malta liellopu gaļa, pēc izvēles tai pa virsu ir vai nav siers, ir vai nav svaiga tomāta škēle, svaiga sīpola šķēle un svaiga salātlapa. Tas viss ielikts uz pusēm pārgrieztā bulciņā, kas varētu būt vienīgais ne tik veselīgais produkts, taču parasti burgeru bulciņas tiek gatavotas bez rauga un olas, tātad nemaz tik traki arī nav.
Ja šos visus produktus izliktu uz šķīvja, tas skaitītos kā veselīgs uzturs lielai daļai cilvēku (es nerunāju par veģetāriešiem un vegāniem, kas arī ir ļoti respektablas ēdiena kultūras cienītāji ar savu ļoti labi pamatotu izvēli un labu filozofiju). Tas šķistu kā „normāls” ēdiens, bet, tikko tas tiek sakārtots kaudzītē, tas automātiski tiek nosodīts un pielīdzināts kaut kam briesmīgam un biedējošam un super neveselīgam, kas padara mūsu sabiedrību dumju un nesportisku un vēl nezin kādu.
Neviens neiedomājas, ka liellopa gaļa ir ar zemu tauku saturu un vismazāk veselību bojājoša gaļa - salīdzinājumā ar cūku vai vistu, kas Latvijā ir izplatītākā gaļa.
Uzņēmēji, kas Latviju cenšas iepazīstināt ar “mājas burgeriem” bieži dabū noklausīties, ka tas, ko viņi piedāvā ir slikts un neveselīgs. Tā noteikti nav! Viņi cenšas cilvēkiem dot iespēju izmēģināt ko jaunu un lauzt stereotipus, kas ir ļoti aplami par konkrēto ēdienu ar nosaukumu burgers. Latvijā šobrīd zināmi 3 uzņēmumi, kas cenšas un dara visu, lai izmantotu Latvijas svaigo produkciju, un lauž stereotipus gan veselības, gan garšas izpratnes ziņā. Rīgā tādas ir divas ēstuves, un pa vienai Jelgavā un Liepājā.
ASV virtuves kultūra bieži tiek lamāta dēļ tā saucamajiem „resnajiem un neveselīgajiem” cilvēkiem. Protams, tur tādi ir, visur tādi ir, bet visi aizmirst vai nemaz nezina par ASV fenomenālo BBQ un grila kultūru, kas ir garšīga un ļoti daudzveidīga. Un nekas no tā nav „Junk Food” vai „Fast Food”!
Fast food un Junk food ir ātri apēdami pusfabrikāti, kas gatavojot zaudē dabiskumu un kvalitāti. Tas ir tas, kas atnāk līdz mums un rada priekšstatu par to, kas īsti ir burgers, un tādēļ rodas aplamais stereotips, ka burgeri un slikti, kaitīgi un neveselīgi.
Ēriks Ozollapa, Foto: shutterstock