Vai valsts piemānījusi mūsu policistus un glābējus? Viņiem solītos miljonus var neizmaksāt
Pēc Zolitūdes traģēdijas jautājums par pienācīgu glābšanas dienestu darbinieku atalgošanu izskanēja gana skaļi un bija pat pamats cerēt, ka beidzot kaut kas arī tiks darīts lietas labā. Taču Iekšlietu ministrijas attieksme... diemžēl liek skumji nopūsties.
Sabiedrība

Vai valsts piemānījusi mūsu policistus un glābējus? Viņiem solītos miljonus var neizmaksāt

Jauns.lv

Kā ziņo Latvijas Apvienotā Policistu arodbiedrība (LAPA), ievērojamu daļu 22 miljonu eiro lielās kompensācijas, kuru Iekšlietu ministrijai (IeM), saskaņā ar Augstākās tiesas lēmumu, ir jāizdala uz 5000 iekšējo struktūru darbiniekiem, plānots izmaksāt ar.. atpūtas laiku. Arodbiedrība ir šokā par šādu IeM attieksmi pret ugunsdzēsējiem, policistiem un citās iekšlietu struktūrās strādājošajiem, un ministrijas iecere likusi aizdomāties pat Tiesībsargam.

Vai valsts piemānījusi mūsu policistus un glābējus...

Kārtība, kad ugunsdzēsējiem maksāja tikai par 22, nevis 24 stundām, pastāvēja līdz 2016.gada 18.jūnijam. Tad stājās spēkā tiesas lēmums, kas atzina, ka tas NAV bijis taisnīgi. Divas „pazudušās” stundas tika uzskatītas par pusdienlaiku un vakariņām, taču jāpiebilst, ka ne vienā, ne otrā brīvajā brīdī darbinieks nedrīkstēja pamest posteni. Tagad valstij ugunsdzēsējiem, policistiem, robežsargiem un Ieslodzījumu vietu pārvaldē strādājošajiem jāizmaksā kompensācija par neapmaksāto darbu (divas atskaitītās stundas no 24 stundu maiņām) pēdējo divu gadu laikā un tas valsts budžetam izmaksās 22 miljonus eiro.

Portāls Kasjauns.lv jau rakstīja, kā izcīnīta šī kompensācija iekšējo struktūru darbiniekiem. To, tiesājoties vairāku gadu garumā, panācis bijušais ugunsdzēsējs no Liepājas Raimonds Kučinskis.

Parādu grasās izmaksāt kā atpūtas laiciņu

LAPA portālam Kasjauns.lv pauž, ka 22 miljoni un kompensācijas izrādījušies kārtējie meli. "Ministru kabinets apsolīja labot kļūdu un atlīdzināt Iekšlietu ministrijā izveidotu algas parādu, bet solījumi neaizgāja tālāk par sapulces protokolu un Iekšlietu ministra publisku paziņojumu,” sašutumā pauž arodbiedrības valdes loceklis Aleksejs Roslikovs.

„Ir Augstākās tiesas lēmums! Turklāt šāds parāds pats par sevi ir liels kauns mūsu valdībai. Valdība publiski paziņo, ka parādu atdos, bet reāli izsūta darbiniekiem paziņojumus, kuros skaidri uzrakstīts, ka parāda (vidēji 3000 eiro vienam cilvēkam) tikai mazāko daļu (aptuveni 1000 eiro) atdos naudas ekvivalentā un pārējo tikai un vienīgi ar atpūtas laiku, kuru konkrētais departaments noteiks pats, turklāt noteikšana ilgs 3 gadus. Tikai Latvijas valdība maksā par darbu ar atpūtas laiku,” ziņojumā pauž LAPA pārstāvis Roslikovs.

Spriežot pēc arodbiedrības sniegtās informācijas, secināms, ka Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests (VUGD) ar atpūtas laiku plāno aizstāt 10% no kompensējamās summas, Valsts policija (VP) veselus 60% un Valsts robežsardze – 50%. Par situāciju ar Ieslodzījumu vietu pārvaldes darbiniekiem pagaidām skaidras informācijas nav.

Arodbiedrība pārmet ministrijai Satversmes nerespektēšanu

Arodbiedrība jau paudusi, ka šādam variantam nepiekrīt un uzskata, ka šāds risinājums nav iespējams, jo, saskaņā ar Atlīdzības likuma 14.pantu, pārstrādātās darba stundas var aprēķināt un kompensēt ar atpūtas laiku vien 4 mēnešu periodā, nevis pēc diviem gadiem, savukārt Latvijas Satversmes 107.pantā skaidri noteikts, ka ikvienam darbiniekam ir tiesības saņemt veiktajam darbam atbilstošu samaksu.

Portāls Kasjauns.lv sazinājās ar IeM, lai lūgtu apstiprināt vai noliegt LAPA minēto, kā arī saprotami paskaidrot, kā tad īsti iecerēts izmaksāt minētās kompensācijas, diemžēl minstrija vairākas dienas klusēja, nespējot savu atbildi noformulēt. Nedēļas laikā skaidrojumu tā arī neesam saņēmuši.

Tiesībsargs saskata iespējamus pārkāpumus

LAPA pārstāvis gan paguvis vērsties pie Tiesībsarga, lai ziņotu par briestošo situāciju ar kompensācijām. Tiesībsarga preses sekretāre Jeļena Golovko portālam apstiprināja, ka  Tiesībsarga biroja pārstāvji ir tikušies ar LAPA pārstāvi, kā arī ir saņemts LAPA iesniegums.

„Šeit izriet iespējami labas pārvaldības principa, tiesību uz taisnīgu atlīdzību un tiesiskās vienlīdzības principa pārkāpumi. Precīzu nostāju birojs paudīs tikai pēc pilnas informācijas pārbaudes un analīzes,” informē Tiesībsarga pārstāve. Vienlaikus Tiesībsargs ir aicinājis arodbiedrību turpināt būt aktīvai sarunās ar Iekšlietu un Tieslietu ministrijām.

Kā viss sākās jeb - tiesas lēmums rada lavīnas efektu

Lai arī par savu nerimstošo aktivitāti cīņā pret VUGD Raimonds izpelnījies nepatiku, viņa panāktais spriedums ir radījis lavīnas efektu visā IeM. Valdība, reaģējot uz Augstākās tiesas lēmumu, piešķīrusi 22 miljonus eiro, lai kompensētu aptuveni 5000 Iekšlietu ministrijas struktūru darbinieku neapmaksātās darba stundas.

Darba stundas līdz šim nav apmaksātas par laiku, ko darbinieki pavadījuši darbā, bet kas nav ieskaitīts kopējā darba apjomā, piemēram, pusdienu pārtraukumi, kuru laikā ugunsdzēsēji nav varējuši pamest savus dežūras posteņus, skaidrojis iekšlietu ministrs Rihards Kozlovskis. 

Iekšlietu ministrs sacīja, ka aktuāls jautājums ir arī turpmākā darbības organizācija – ja nekas netiks mainīts esošajā sistēmā, bet atalgojums darbiniekiem tiks izmaksāts pilnā apjomā, katru gadu valstij tas izmaksās papildu 11 miljonus eiro. Izdevīgāk esot veikt štatu palielināšanu, kas šādā gadījumā valstij izmaksātu aptuveni septiņus miljonus eiro, taču par risinājumiem vēl tikšot diskutēts.

Kasjauns.lv/Foto: Ieva Čīka/LETA