Deputātiem jāizlemj par vecāku pabalsta izmaksāšanas nosacījumiem
Saeimas Sociālo un darba lietu komisija otrdien turpinās diskusijas par vecāku pabalsta termiņa pagarināšanu un tā izmaksāšanas nosacījumu maiņu, liecina komisijas darba kārtība.
Deputātiem jāizšķiras, vai vecākiem šo pabalstu izmaksāt pusotru gadu, vai ļaut izvēlēties pabalsta saņemšanas ilgumu - gadu vai pusotra gada garumā un cik procentu apmērā no vidējās apdrošināšanas iemaksu algas tam jābūt vienā vai otrā gadījumā.
Likumprojekts "Par maternitātes un slimības apdrošināšanu" tiek gatavots otrajam lasījumam un tam ir noteikts steidzamības statuss.
Priekšlikumus iesnieguši Imants Parādnieks un Jānis Dombrava (Nacionālā apvienība), Daina Kazāka (Reformu partija), Vitālijs Orlovs ("Saskaņas centrs") un vēl citi.
Labklājības ministrija koalīcijas kopīgi iesniegto priekšlikumu par pabalsta izmaksu pusotra gada garumā, nemainot summu, ko maksātu gada laikā, uzskata par pilnveidojamu, saskatot tiesvedības riskus, jo trešdaļai vecāku, kuri mēnesī pelna ap 500 latiem, tie varētu nebūt izdevīgi.
Savu atzinumu snieguši arī Saeimas juristi.
Viņi uzsver, ka Saeimai ir jākonstatē nevis tas, ka pastāv tiesvedības riski, bet gan šie riski jānovērš un jāveido redakcijas, kas atbilst Satversmē ietvertajiem principiem.
Iepriekšējos tiesas spriedumos Satversmes tiesa ir atzinusi, ka Latvijā izveidotā sociālās apdrošināšanas sistēma ir jutīga un ikviens nepārdomāts lēmums var radīt nopietnas sekas attiecībā uz šīs sistēmas stabilitāti ilgtermiņā. Līdz ar to valstij ir pienākums ar vislielāko rūpību īstenot sociālo politiku, apsaimniekojot sociālās apdrošināšanas speciālā budžeta līdzekļus. Pārsteidzīgie un iepriekš nepietiekami izsvērtie lēmumi līdztekus ar valsts ekonomisko stāvokli ir izraisījuši pašreizējo nelabvēlīgo situāciju sociālās apdrošināšanas speciālajā budžetā.
Pēc Saeimas Juridiskā biroja ieskata, šie Satversmes tiesas secinājumi iezīmē skaidru ietvaru, kādā būtu vērtējams likumprojekts. Taču šis vērtējums ir veicams, balstoties uz precīziem aprēķiniem un datiem par valsts sociālās apdrošināšanas sistēmas ilgtspēju.
"Tikai šo datu analīzes kontekstā būs iespējams secināt, vai iecerētie pasākumi uzskatāmi par sociāli atbildīgu risinājumu un no sociāli atbildīgas valsts principa viedokļa pieļaujamiem," uzsver Saeimas juristi, kas aicina komisiju iepazīties ar datiem, lai gūtu pārliecību par regulējuma atbilstību.
Satversmes tiesa arī norādījusi, ka sociālās apdrošināšanas sistēmas ietvaros saņemamajam sociālās apdrošināšanas pakalpojumam jāatbilst veiktajām sociālās apdrošināšanas iemaksām. Tajā pašā laikā ir pieļaujams noteikt sociālās apdrošināšanas pakalpojuma maksimālo apmēru.