Cilvēki mulst: kā pareizi jāpiesprauž sarkanbaltsarkanās lentītes?
Novembrī visi Latvijas iedzīvotāji tiek aicināti pie apģērba nesāt sarkanbaltsarkanās lentītes. Vairākums lentītes nēsā burta V formā, tomēr citi apgrieztā veidā vai arī kā bezgalības – astoņnieka – simbolu. Kasjauns.lv lasītāji jautā, vai pastāv kāds noteikts stils, kā jāapliecina savs patriotisms?
Jau septīto gadu pēc kārtas Aizsardzības ministrija aicina visus valsts svētku laikā – novembrī pie apģērba nēsāt sarkanbaltsarkanās lentītes. 2007. gadā Aizsardzības ministrija aicināja pie apģērba piespraust sarkanbaltsarkanu lentīti stilizēta skaitļa 11 formā, kas norāda uz 1919. gada 11. novembri, kad tika izcīnīta izšķirošā cīņa pret Bermonta karaspēku. Tāpat šāds stils līdzinās starptautiski atzītajam „victory” jeb uzvaras simbolam, skaidroja ministrija. Kopš tā laika visā Latvijā tiek rīkotas patriotisko bantīšu locīšanas un dāvināšanas akcijas. Tāpat šīs lentītes cilvēki nēsā ne tikai Lāčplēša dienā, bet tās pie apģērba piesprauž arī valsts svētkos - 18. novembrī.
Tomēr cilvēkos šīs lentītes izraisa arī mulsumu – neviens nav priekšā pateicis, kā pareizi tās jānēsā! Kaut arī vairākums lentītes pie apģērba piesprauž V formā, tas pat ir sava veida nerakstīts likums, varam sastapt cilvēkus, kuri lentīti piesprauduši kā ar kājām gaisām apgrieztu burtu V vai pat to izveidojuši kā bezgalības simbolu (kā skaitli 8). Ir pat uzņēmumi, kuri saviem darbiniekiem uz valsts svētkiem izsniedz lentītes, kas jau salocītas astoņnieka formā. Daudziem tas rada mulsumu un viņi nezina, kā pareizi piespraust lentīti. Bet par ko mulst nav, jo vienota stila nav.
Visu Latviju, arī Kasjauns.lv lasītājus, Lāčplēša dienas, 11. novembra, rītā pārsteidza LTV1 raidījuma „Rīta Panorāma” vadītāji – raidījuma sākumā ap pusseptiņiem no rīta viņiem pie krūtežas lentītes bija piespraustas burta V formā, bet pēc stundas jau apgrieztā veidā. Latvijas Televīzijas Komunikācijas daļas vadītājs Klāvs Radziņš Kasjauns.lv skaidroja, ka lentītes „Rīta Panorāmas” vadītājiem nav speciāli ar nodomu apgrieztas. To forma visdrīzāk mainījusies brīdī, kad pie raidījuma vadītāju apģērba tika sakārtoti mikrofoni.
Sarkanbaltsarkano lentīšu stils
Tāpat Latvijas Televīzijā nav noteikts konkrēts stils, kādā formā raidījuma vadītājiem vai to dalībniekiem pie apģērba jāpiesprauž sarkanbaltsarkanās lentītes. Galvenais, lai svētku laikā tās būtu, bet kādā formā paliek pašu cilvēku ziņā.
Tā kā savu patriotismu, pie apģērba piespraužot sarkanbaltsarkano lentīti, varam apliecināt gan to pie krūts piespraužot kā burtu V, „ar kājām gaisā” vai skaitļa astoņi formā, kaut arī vairums par pareizu stilu atzinuši tikai tādu lentītes formu, kā to pirms septiņiem gadiem ierosināja Aizsardzības ministrija.
Jāatgādina, ka savulaik sarkanbaltsarkanās lentītes tika uztvertas arī kā „atbilde” melnoranžajām Georga lentītēm, kuras 9. maija svinētāji nēsā apgriezta V burta formā. Iespējams, ka arī tādēļ daudzi sarkanbaltsarkanās lentītes vēlas nēsāt savādākā stilā nekā Georga lentītes.
Kara muzejā loca sarkanbaltsarkanās lentītes
Kasjauns.lv/Foto: ekrānuzņēmums no video, Evija Trifanova/LETA, Edija Pālens/LETA, Ieva Lūka/LETA