Aktivizējušies Zolitūdes traģēdijas pabalstu izkrāpēji
Pēc Zolitūdes traģēdijas parādījušās negaidītas problēmas kompensāciju, pabalstu un ziedojumu izmaksām upuru tuviniekiem un cietušajiem - savā starpā sākuši plēsties radinieki, aktivizējušies arī krāpnieki, piemēram, bērnam uzradušies pat divi vai trīs tēvi, svētdien ziņoja LNT raidījums "Top 10".
Rīgas domes pabalstu bojāgājušo tuviniekiem 10 000 latu apmērā sāks izmaksāt pirms Ziemassvētkiem, jo lielā naudas summa pievilinot krāpniekus, savukārt daži radinieki, atnākot uz sociālo dienestu, pat cīnās savā starpā.
Dažiem bērniem, kuriem tagad pienākas nauda, pēkšņi uzrodas tēvi, dažreiz pat divi vai trīs, vēstīja raidījums. Nesen domē saņemts juridiski noformēts lūgums veikt paternitātes ekspertīzi vienam no bojā gājušajiem - kādai sievietei, izpētot mirušo sarakstu, radušās aizdomas, ka viens no bojā gājušajiem varētu būt viņas bērna tēvs.
Domes Labklājības departaments bija spiests uzlikt griestus 1000 latu apmērā bēru pabalstam pēc tam, kad viena cilvēka apbērēšanai pasūtīti 18 vainagi un visdārgākais ozolkoka zārks.
Savukārt 40 latu ārkārtas pabalstu izmaksu apstādināja, kad ieradās kāds cilvēks, kuram par šo naudu vajadzēja ķīmiskajā tīrītavā iztīrīt 21.novembrī "Maximā" sasmērētas drēbes.
Nākamnedēļ Rīgas domes Sociālo lietu komitejas paspārnē tiks izveidota speciāla komisija, kas vērtēs 10 000 latu pabalsta izmaksu bojāgājušo tuviniekiem, ziņoja LNT.
"Piedalīsies gan departamenta pārstāvji, gan sociāla dienesta darbinieki, Rīgas domes pārstāvji, juristi, Rīgas bāriņtiesa, kas izvērtēs individuāli katru gadījumu. Jo pamatā mums ir, ja godīgi, juridiski kāzusi," skaidroja Labklājības departamenta vadītāja Irēna Kondrāte.
Drošības sietu bija spiests ieviest arī fonds "Ziedot.lv", kas viens no pirmajiem sāka izmaksāt 4500 latu lielus pabalstus. Kā norāda organizācijas pārstāji, lielākā daļa krāpnieku tikai zvana, bet pēc tam, kad uzzina, kādi dokumenti ir nepieciešami, vairs netraucē. Tomēr nesen birojā personīgi ieradās divi it kā tēvi.
Arī valsts maksās kompensācijas - 10 000 latu bojāgājušo tuviniekiem un 5000 latu cietušajiem. Nākamnedēļ Labklājības ministrijai ieplānotas konsultācijas ar Rīgas domes Labklājības departamentu.
Kā ziņots, 21.novembrī Zolitūdē, sabrūkot lielveikalam "Maxima", dzīvību zaudēja 54 cilvēki, bet vairāki desmiti guva smagus ievainojumus. Starp bojāgājušajiem bija arī trīs ugunsdzēsēji, kuri piedalījās glābšanas darbos.
Zolitūdes traģēdija kļuva par lielāko nelaimi Latvijā kopš neatkarības atjaunošanas.
LETA/Foto: AFP/LETA