Vispirms jāuzvar Izraēla! Latvijas sieviešu basketbola izlases grūtais uzdevums ceļā uz “Eurobasket 2025”
foto: FIBA Basketball
Latvijas sieviešu izlase pēc uzvaras pār Īriju 2024. gada 7. novembrī.
Basketbols

Vispirms jāuzvar Izraēla! Latvijas sieviešu basketbola izlases grūtais uzdevums ceļā uz “Eurobasket 2025”

Kārlis Bērziņš

Jauns.lv

0

6. un 9. februārī ar spēlēm pret Izraēlu Rīgā un Īriju Dublinā Latvijas sieviešu izlase noslēgs 2025. gada Eiropas čempionāta kvalifikāciju. Atlikušajās spēlēs, lai cerētu uz iekļūšanu finālturnīrā, Mārtiņa Gulbja trenētajai komandai ir nepieciešamas tikai uzvaras, tiesa, arī tādā gadījumā šāda iespējamība nav iekalta akmenī. 

Vispirms jāuzvar Izraēla! Latvijas sieviešu basket...

2025. gada Eiropas čempionāts basketbolā sievietēm no šī gada 18. līdz 29. jūnijam notiks Čehijā, Vācijā, Itālijā un Grieķijā, kas nozīmē, ka šo valstu izlases jau garantējušas vietu finālturnīrā. Visas rīkotājas piedalās arī kvalifikācijā, taču atrodas vienā grupā un necīnās par ceļazīmi. Par to cīnās pārējās 32 Eiropas sieviešu basketbola nācijas. Izspēles formāts paredz, ka pēc aizvadītajām sešām grupas spēlēm katras grupas uzvarētāja automātiski sasniegs finālturnīru, šādu pašu statusu iegūstot arī četrām no astoņām labākajām otro vietu ieguvējām.

Divas kārtas līdz kvalifikācijas beigām Eiropas čempionātā vietu bez rīkotājām jau nodrošinājusi D grupas līdere Zviedrija (4-0) un F grupas līdere Turcija (4-0). Pārējās desmit vietas uz dalību finālturnīrā ir vakantas. Ja pievēršas Latvijas sieviešu izlasei, tad Mārtiņa Gulbja trenēto izlasi nelutināja izloze, kas to saveda kopā ar vienu no sieviešu basketbola spēcīgākajām izlasēm – Franciju. Šīs valsts izlase kopš 2009. gada allaž Eiropas čempionātos bijusi labāko trijniekā, bet pēdējās olimpiskajās spēlēs izcīnīja sudrabu, finālā dramatiskā cīņā zaudējot ASV. 

Latvijas izlase ar francūzietēm konkurēt, tāpat kā Izraēla un Īrija, nespēja, piedzīvojot zaudējumus ar -22 (49:71) un -31 (51:82). Divās citās spēlēs gūtas uzvaras pret Izraēlu (86:83) un Īriju (85:53). Pēc četrām spēlēm Latvijai ir negatīva gūto un ielaisto punktu aile (-18) un tas var patraucēt iespējām kvalificēties finālturnīram, ja arī atlikušajās spēlēs tiks gūtas divas uzvaras. Principā tas nozīmē, ka abās pēdējās spēlēs Latvijas sieviešu izlasei jāspēlē ar mērķi uzvarēt ar pēc iespējas lielāku punktu starpību. Jau 6. februārī izšķirsies daudz kas, jo tad Rīgā pretiniekos būs galvenā konkurente Izraēla. Zaudējums praktiski izsēs Latvijas cerības kvalificēties finālturnīram, bet uzvaras gadījumā ļaus doties uz Īriju ar paceltu galvu un sajūtu, ka viss ir pašu rokās. 

Divas kārtas pirms kvalifikācijas beigām četras labākās otro vietu ieguvējas ir Lietuva (bilance 3-1, +89), Portugāle (bilance 3-1, +27), Melnkalne (bilance 3-1, +56) un Lielbritānija (bilance 2-2, +46). Vēl bez Latvijas starp otro vietu ieguvējām bilance 2-2 ir Horvātijai, Ungārijai un Slovākijai. Tikai slovākietēm ir sliktāka iemesto un ielaisto punktu bilance nekā Latvijai (-26). Horvātijai punktu attiecība ir +14, bet Ungārijai +8. Tas nozīmē, ka pašlaik Latvija ir tikai septītā labākā no astoņām otro vietu ieguvējām, kas tādējādi liegtu kvalificēties finālturnīram. 

Viss pašu rokās ir Lietuvai, Portugālei un Melnkalnei. Lietuvietēm gan pēdējās divās kārtās jāspēlē pret sīvākajām konkurentēm – Poliju (pirmajā spēlē uzvarēja vien ar 75:73) un Beļģiju (zaudēja ar 71:80). Viena uzvara ļaus lietuvietēm sasniegt Eiropas čempionātu, bet divi zaudējumi savukārt to var liegt. Portugālei pēdējos mačos pretī stāsies Ukraina (uzvarēja 78:63) un spēcīgā Serbija (zaudēja 37:71). Visdrīzāk spēlē pret Ukrainu portugālietes varēs saukt par mača favorīti, turklāt cīņa gaidāma tās laukumā. Savukārt pret Serbiju uzvaru izcīnīt būs vairāk nekā sarežģīti. Melnkalnei vēl jāaizvada mači pret Šveici (uzvarēja ar 85:61) un Luksemburgu (zaudēja 49:71). Arī izbraukumā pret Šveici melnkalnietes ieradīsies favorītes statusā. 

Pateicīgs kalendārs ir Horvātijai. Tai jāaizvada spēles pret pretiniecēm, kuras pirmajos dueļos apspēlēja – Nīderlandi (81:57) un Austriju (91:80). Divas uzvaras, turklāt ar pietiekami pārliecinošiem rezultātiem var ļaut horvātietēm tikt finālturnīrā. Ungārijai vēl jāspēlē pret Somiju (uzvarēja 67:56) un Bulgāriju (zaudēja 68:83), bet Lielbritānijas izlasei vēl paredzēti mači pret Igauniju (sagrāva ar 83:45), ko trenē latvietis Kaspars Mājenieks, un Dāniju (uzvarēja 75:62). Arī Lielbritānijas izlasei, līdzīgi kā Horvātijai, uz papīra ir ļoti pateicīgs kalendārs potenciāli pārliecinošām uzvarām un labai bilancei iekļūšanā finālturnīrā. 

Latvijas sieviešu izlasei priekšā ne tas vieglākais uzdevums. Pirmkārt, jāuzvar abās spēlēs, otrkārt, tas jāpaveic ar maksimāli labu punktu starpību. Svarīgākā spēle jau 6. februārī pret Izraēlu, kurā izšķirsies daudz un pēc kuras Latvijas izredzes jau būs krietni skaidrākas. Tāpat jāgaida, kā veiksies citu grupu vadošajām izlasēm un otro vietu ieguvējām. To klupieni var palīdzēt Latvijai. 

Pēdējā Eiropas čempionātā 2023. gadā Gundara Vētras vadībā Latvijas izlase sāka izcili (uzvarēja Spāniju), bet zaudējumi pret Grieķiju un Melnkalni lika noslēgt turnīru jau pēc apakšgrupas un ieņemt 13. vietu. Labākais rezultāts sasniegts 2007. gadā, kad tika izcīnīta ceturtā vieta, bet nesenākā vēsturē sesto pozīciju Mārtiņa Zībarta vadībā izdevās iegūt 2017. gadā.