Video: nav skaidrības par sastāvu un sieviešu basketbola aktualizēšana: Gulbis un Šteinberga pirms svarīgajām kvalifikācijas spēlēm
Latvijas sieviešu izlases galvenais treneris Mārtiņš Gulbis un viena no līderēm Anete Šteinberga mediju dienā pirms Eiropas čempionāta kvalifikācijas spēlēm pret Īriju un Franciju komentēja aktualitātes savās karjerās un valstsvienībā.
Latvijas sieviešu basketbola izlase pirmdien, 4. novembrī, olimpiskajā centrā Rīgā sāka gatavošanos divām 2025. gada Eiropas čempionāta kvalifikācijas spēlēm pret Īriju 7. novembrī un Franciju 10. novembrī. Pirms mačiem latvietes ar bilanci 1-1 ieņem otro vietu E grupā.
Pirmajā treniņu dienā nodarbību varēja apmeklēt žurnālisti, tiem izrādot nozīmīgu interesi par šo iespēju. Lielākā interese radās iegūt komentārus no galvenā trenera Mārtiņa Gulbja, kā arī Eirolīgā spēlējošajām Kitijas Laksas un Anetes Šteinbergas. Tam bija iemesls – gan Laksa, gan Šteinberga bija nokļuvušas kandidātu lokā uz ceturtās nedēļas labākās spēlētājas godu, to saņemot Polīnai Astjē. “Tas jāvērtē pozitīvi. Cerams, ka arī turpmāk spēsim Eirolīgā demonstrēt šādu performanci un palīdzēt savām komandām,” žurnālistiem par iekļaušanu starp labākajām atbildēja Šteinberga. Viņa šajā starpsezonā no Francijas pārcēlusies uz Poliju, turpmāk pārstāvot Polkovices KGHM (Eirolīgā 15,8 punkti un 6,3 atlēkušās bumbas, klubam bilance 1-3 un trešā vieta C grupā). “Iejutusies esmu labi. Klubs ir profesionāls, kas ilgus gadus spēlējis augstākajā līmenī un tādējādi sagaida rezultātu.” Lēmumu par pārcelšanos uz Poliju viņa pieņēmusi galvenokārt tā iemesla dēļ, ka klubs spēlē Eirolīgā. “Polija nebija mans mērķis. Lēmu, ka parakstīšu līgumu vēlu, neilgi pirms izlases. Vairs neesmu tā jaunākā spēlētāja. Vēlos sezonai sagatavoties kvalitatīvi. Mans mērķis bija spēlēt Eirolīgā, tāpēc arī tāds lēmums.”
Savas izmaiņas starpsezonā bija arī sieviešu izlases galvenajam trenerim Mārtiņam Gulbim. Viņš lēmis atgriezties vīriešu basketbolā, uzņemoties Latvijas čempiones “VEF Rīga” galvenā trenera amatu. Viņš gan sarunā ar žurnālistiem nevēlējās daudz iedziļināties tajā, vai un kādas ir atšķirības starp darbu ar vīriešiem un sievietēm. “Nav jau tā, ka esmu šeit pirmo gadu. Es nemaz tā nesalīdzinu. Gatavojos no treniņa uz treniņu, un nemaz nedomāju par niansēm, kas atšķiras sieviešu un vīriešu basketbolā.” Viņš uzskata, ka vērtīga bijusi nometne vasarā, kad valstsvienība bijusi kopā. “Šobrīd ir jāatgādina pamatlietas, ko prasu.” Treneri iepriecina, ka lielākoties izlases dalībnieces savās komandās ir ar lielākām lomām. “Šis snieguma ziņā ir veiksmīgāks nogrieznis nekā pirms gada,” viņš saka, gan piebilstot, ka vispirms jāsaprot par spēlēto stilu. “Mums jātiek skaidrībā, kā gribam spēlēt un ko gribam izdarīt. Katrā komandā ir savi noteikumi un principi. Pēc iespējas ātrāk ir jāpārslēdzas uz tiem principiem, kas ir Latvijas izlasē.”
Arī Anete Šteinberga ir vienisprātis ar galveno treneri par vasarā aizvadītās nometnes lietderību, turklāt viņa uz izlasi ieradusies labā formā. “Kopā būsim tikai septiņas dienas. Ir kaut kādas iestrādnes no paveiktā darba vasarā, un labi, ka nav spēļu izbraukumā, kurā pazaudējam trīs vai trīs ar pusi dienas. Jāmēģina paņemt maksimumu no tā visa.” Pēc vienas no Latvijas izlases līderes domām (pirmajās kvalifikācijas spēlēs vidēji 13 punkti un 9,5 atlēkušās bumbas) pirmais treniņš bijis salīdzinoši viegls. “Tas nebija intensīvs – kā jau pirmais treniņš, kad sabraucam kopā. Ir mums pa kādai jaunākai meitenei kā Anna, kurai nedaudz ir jāiejūtas. Nevaram uzreiz skriet, lēkt un mesties kādās sadarbībās. Lēnām ieejam procesā, pierodam pie groziem un zāles, kā arī padarbojamies svaru zālē. Vakara treniņā darbosimies jau intensīvāk.” Latvijas izlase šo sabraukumu sagaidījusi ar debitanti, 2007. gadā dzimušo un 190 centimetru garo piektās pozīcijas basketbolisti Annu Liepiņu. “Pamazām ir jāintegrē spēlētājas un jādod iespējas, ja viņas tādu ir pelnījušas. Evelīna Otto devusies uz ārzemēm, tāpēc domāju, ka Anna Liepiņa varētu būt līdzīgs profils kā Luīze Sila un Otto, kad viņas spēlēja TTT. Cerams, ka viņa spēs izmantot iespēju,” par Liepiņas iesaisti kandidātu lokā teica galvenais treneris.
Lielākās neskaidrības trenerim var būt par saspēles vadītājas pozīciju. Otrā bērna gaidībās ir Ieva Pulvere, kura, iespējams, basketbolā vairs neatgriezīsies. “Nav skaidrības,” divas reizes šo divu vārdu kombināciju teica Gulbis, izdzirdot jautājumu par personālijām pirmā numura pozīcijā. “Vieta nevienai nav nodrošināta. Mums ir 15 spēlētājas, no kurām ceturtdien spēlēs 12. Viss atkarīgs, kā viņas sevi parādīs treniņos.”. Ja pret Īriju favorītes būs Latvija, tad svētdien jau favorītes būs titulētā Francija. “Viņas ir olimpiskās vicečempiones. Sastāvā notikušas vairākas pēdējā brīža izmaiņas, pāris spēlētājām neesot sastāvā. Mums tā būs lieliska iespēja savu skatītāju priekšā pārbaudīt savus spēkus pret pasaules līmeņa komandu,” bilda treneris, kuram piebalsoja Šteinberga. “Nekad uz izlasi nebraucu ar domu, ka varētu zaudēt. Doma vienmēr ir tāda, ka cīnīsimies par uzvaru. Arī šoreiz šeit esam, lai cīnītos par divām uzvarām. Viņām (Francijai – aut.) ir rotācija līderu vidū, taču ir arī aizstājējas, kuras gaida savu iznācienu.” Pirmajā komandu spēlē francūzietes bija vairāk nekā pārliecinošas (71:49).
Anete Šteinberga vēl nesen sociālajā tīklā “X” Baltijas Superkausa laikā izcēlās ar ierakstu, kas guva nozīmīgu rezonansi. “Nekad nav naudas sieviešu basketbolam, bet ir nauda šim... Kāpēc vīriešu basketbolam gan pieaugušo, gan jauniešu līmenī ir tik liela publicitāte,” viņa toreiz vērsās pie Latvijas Basketbola savienības. Atbildes viņa ir guvusi. “Tobrīd tas bija sakrājies uz emocijām. Par mums kā sieviešu izlasi parūpējas, un esam nodrošinātas ar iespējami labākajiem apstākļiem. Tas bija domāts kā mūsu spēļu popularizēšana sociālajos tīklos un noteiktu tēmu aktualizēšanu. Jā, pirms mūsu spēlēm par mums ziņo, taču to var darīt biežāk un regulārāk, atkārtojot, kāpēc esam šeit sanākušas. Ir arī citas lietas, kuras ar Kasparu Ciprusu pārrunājām. Tās ir atrisinātas, tāpēc man nav nekādu pārmetumu. Kā teica Kaspars – ja gribi, nāc un dari, bet tas man šobrīd nav iespējams, jo aktīvi spēlēju basketbolu. Darbā ar sieviešu basketbolu piemērs ir Francija. Protams, tas ir milzu darbs, taču vēlētos to kādreiz redzēt Latvijā. Ir pozitīvas ievirzes, ko mūsu mediji un sociālo tīklu cilvēki basketbola savienībā dara. Ceru, ka, ejot soli pa solim, spēsim lietas darīt labāk un aktīvāk,” plašāk savu ierakstu septembrī sociālajos tīklos komentēja Šteinberga.
Ā, pareizi! Kā viens no ekselences projekta pārstāvjiem man netālā pagātnē “izpļāva”- kāda jēga no sieviešu basketbola, tas jau tik un tā tāds sociālais projekts vien ir.
— Anete Steinberga (@asteinberga) September 15, 2024
2025. gada Eiropas čempionāta kvalifikācijā piedalās 36 vecā kontinenta nācijas. I grupā atrodas visas četras rīkotājas – Čehija, Vācija, Grieķija un Itālija -, kuras dalību tajā jau nodrošinājušas. Pēc kvalifikācijas beigām viņām pievienosies visu pārējo astoņu grupu uzvarētājas un četras labākās otro vietu ieguvējas.