foto: AP/Scanpix
Šovakar pret kazahiem, kas lielāko dāvanu mums jau ir pasnieguši
Kazahstānas izlases uzvara pār Slovākiju ir kā dāvana Latvijai, kas ar divām uzvarām atlikušajā spēlēs pašu spēkiem var sasniegt ceturtdaļfinālu.
Hokejs
2023. gada 20. maijs, 11:58

Šovakar pret kazahiem, kas lielāko dāvanu mums jau ir pasnieguši

Māris Siliņš

Jauns.lv

Latvijas izlases sestie pretinieki pasaules čempionātā Kazahstāna uz Rīgu atveduši gados jaunu sastāvu, kas gan netraucē krāt punktus un ieviest dažādas korekcijas turnīra tabulā.

Kazahstānas izlase nevienā spēlē neko pretiniekiem nedāvina, taču lielāko dāvanu viņi mums jau ir pasnieguši. Vakar viņiem neizdevās nosargāt 3:1 pārsvaru pār slovākiem, taču pagarinājumā izcīnītā uzvara ielika Latvijas izlases rokās iespēju savu sapni par ceturtdaļfinālu realizēt pašiem. Ja raugāmies no Kazahstānas izlases puses, tad vakar izcīnītie divi punkti praktiski atrisināja viņu palikšanu elites divīzijā. No turnīra tabulas viedokļa kazahiem motivācija ir stipri maza, tikmēr Latvijas izlasei tā ar katru nākamo vakaru kļūst arvien lielāka.

Bez leģionāriem

Vairākus gadus starp Kazahstānas izlasi un KHL spēlējošo “Barys” komandu varēja likt vienādas zīmi. Leģionāri spēlēja gan tur, gan šur, kazahu pusei dāsni dalot dubultpilsonības. Tagad šai kārtībai pienācis gals, lielā mērā par iemeslu kļūstot Krievijas uzsāktajam karam Ukrainā. Saskaroties ar lielu krievu iebraucēju skaitu, Kazahstāna šogad nolēma atteikties no dubulpilsonības. Nekādi izņēmumi netika pieļauti arī “īpaši noderīgo” sportistu kontekstā. Nav pārsteigums, ka hokeja laukumā Kazahstānu pārstāvējušie kanādieši, amerikāņi un zviedri no šādas iespējas atteicās. Bet tādi iepriekšējos divos pasaules čempionātos šīs komandas sastāvā bija pa vienpadsmit jeb faktiski puse komandas.

Jaunākā komanda čempionātā

Kazahstānas hokeja galvenie spēki ir sapulcināti  “Barys” kluba sistēmā. Labākie joprojām cīnās KHL čempionātā, bet tuvākās rezerves un lielāka daļa talantīgāko jauniešu ir sapulcēti fārmklubā ar “Nomad” nosaukumu. Astana, kas īslaicīgi bija kļuvusi arī par Nursultanu, gan nav īstā Kazahstānas hokeja talantu audzētava, joprojām lielākā daļa izlases spēlētāju kaučuka ripuli sākuši dzenāt Ustjkamenogorskas pilsētā.

No “Barys” un “Nomad”  šajā izlases modelī ir pa deviņiem spēlētājiem. Ja galvenajai komandai bija neveiksmīga sezona un pēdējā vieta KHL Austrumu konferencē, tad “Nomad” Kazahstānas čempionātā, kas līmeņa ziņā noteikti ir par kārtu augstāks par Latvijas virslīgu, regulārās sezonas ceturto vietu apmainīja pret čempionu titulu izslēgšanas spēlēs. Pēc vidējā vecuma, kas kazahiem ir 24,7 gadi, viņi ir jaunākā komanda šajā pasaules čempionātā. Ar pietiekami daudz talanta, taču diez vai tā ir vairāk, kā Latvijas hokejā. Vismaz jauniešu līmenī ar kazahiem pēdējā desmitgadē allaž ir izdevies tikt galā un mūsu komandas pēdējā laikā ir līmeni augstākā turnīrā.  Ilgtermiņā to varam pārcelt uz lielajām izlasēm un tāpēc nav brīnums, ka Latvijas izlase šovakar būs izteikti favorīti.

Latvijas hokeja izlase 2023. gada pasaules čempionātā

Latvijas hokeja izlase 2023. gada pasaules čempionātā - hokejistu, treneru un apkalpojošā personāla oficiālie foto.

gallery icon
41

Pēdējā savstarpējā spēlē zaudējām

Ar četriem rezultativitātes punktiem, katram pa vieniem vārtiem, rezultatīvākie uzbrucēji ir gandrīz visu karjeru Krievijas otrajā līgā nospēlējušais Jevgēņijs Rimarevs un pieredzējušais Jevgēņijs Starčenko. Viņam šis ir jau 15. pasaules čempionāts, pirmais no tiem bija 2006. gadā Rīgā, taču elites grupā kopumā ir astoņi. Kazahstāna ir tā komanda, kas ik pa brīdim izkrīt no elites grupas un tikpat ātri tiek atpakaļ. Ar daudzajiem leģionāriem bija viens kazahu hokeja stāsts, kurš gan ne reizi neļāva sasniegt ceturtdaļfinālu. Bez leģionāriem tas ir pavisam cits stāsts par komandu, kuras galvenais mērķis bija neizkrist no elites grupas. Pretinieks, pret kuru kaut kas mazāk par trīs punktiem būs uzskatāma par lielu neveiksmi. Modrībai gan derētu atgādināt, ka pēdējā savstarpējā spēlēi pasaules čempionātā esam zaudējuši un senākos laikos ir bijis arī 2:5 Turīnas olimpiskajās spēlēs. Vaļības neatļaus pārpildītā “Arēna Rīga”. Pēc Latvijas hokeja federācijas dalībniekiem paredzēto 50 procentu atlaides koda noplūdināšanas sociālajos tīklos visas biļetes tika izpārdotas gana ātri un šorīt jau ir vērojama liekās biļetītes problēma.

Līdzjutēji pie "Arēnas Rīga" līksmo par Latvijas hokeja izlases uzvaru mačā ar Slovēniju

19. maijā pie "Arēnas Rīga" bija pulcējies liels skaits hokeja līdzjutēju, lai turētu īkšķus un pēc tam arī svinētu Latvijas ...

gallery icon
17

Latvijas pret Kazahstānu pasaules čempionātā

1998. gada 6. maijā 7:2

2004. gada 27. aprīlī 3:1

2014. gada 13. maijā 5:4

2016. gada 14. maijā 2:1

2021. gada 22. maijā 2:3, pag.

Spēle sāksies plkst.20.20, tiešraidē to pārraidot kanālam LTV7.

Vēl Rīgā sestdien tiks aizvadītas divas cīņas. Plkst.12.20 spēlēs Norvēģija ar Čehiju ("360 TV"), un plkst.16.20 tiksies grupas līdervienības Kanāda ar Šveici ("Tet hokejs").

Otrdien Latvija tiksies ar Šveici.

Latvijas izlase čempionātu sāka ar diviem zaudējumiem, ar 0:6 piekāpjoties Kanādai un 1:2 - Slovākijai, pēc tam papildlaikā ar 4:3 uzvarot čehus, ar 2:1 pārspējot Norvēģiju un ar 3:2 - Slovēniju.

Kazahstāna pirmajā cīņā pēcspēles metienos pieveica Norvēģiju, bet pēc tam piedzīvoja sagrāves mačos ar grupas favorītēm Čehiju (1:5), Šveici (0:5) un Kanādu (1:5). Piektdien Kazahstāna nenosargāja divu vārtu pārsvaru, tomēr izturēja slovāku 51 metienu un svinēja vēl vienu uzvaru pēcspēles metienos - 4:3.

Ar 12 punktiem četrās spēlēs pirmo vietu grupā ieņem Šveice, 11 punktus guvusi Kanāda, desmit punkti ir Čehijai, bet ceturtā ar astoņiem punktiem piecās cīņās ir Latvija. Aiz mājiniekiem ar pieciem punktiem piecās spēlēs ir Slovākija, četrus punktus iekrājusi Kazahstāna piecos mačos un Norvēģija četrās spēlēs, bet bez punktiem piecās cīņās ir Slovēnija.

A apakšgrupā Tamperē plkst.12.20 ASV ar Dāniju ("Tet hokejs"), plkst.16.20 - Somija ar Austriju ("360 TV") un plkst.20.20 - Zviedrija ar Franciju ("Tet hokejs").

A grupā līdere ar 12 punktiem četrās spēlēs ir ASV, 11 punktus sakrājusi Zviedrija, bet desmit punkti piecās spēlēs ir Somijai. Astoņi punkti ir četras spēles aizvadījušās Dānijas kontā, sešus piecās spēlēs iekrājusi Vācija, četri punkti četrās cīņās ir Francijai, divus punktus iekrājusi Ungārija, bet viens punkts ir Austrijai.

Latvijas un Kazahstānas izlases pasaules čempionātos tikušās piecas reizes. Pirmajos četros mačos uzvarēja latvieši ar vārtu attiecību 17:8, bet aizpērn Rīgā tika piedzīvots zaudējums pēcspēles metienos (2:3). 

Latvijas izlases sastāvs pasaules čempionātā:

vārtsargi - Ivars Punnenovs ("Lausanne", Šveice), Kristers Gudļevskis (Ērnšeldsvīkas "MoDo", Zviedrija), Artūrs Šilovs (Ebotsfordas "Canucks", AHL);

aizsargi - Uvis Jānis Balinskis (Liberecas "Bīlī Tygrži"", Čehija), Kristaps Zīle, Ralfs Freibergs, Jānis Jaks (visi - Litvīnovas "Verva", Čehija), Kārlis Čukste (Tršinecas "Ocelārži", Čehija), Arvils Bergmanis (Aļaskas Fērbenksas Universitāte, NCAA), Roberts Mamčics ("Nove Zamky", Slovākija), Oskars Cibuļskis (Kladno "Rytīrži", Čehija);

uzbrucēji - Kaspars Daugaviņš (Izerlonas "Roosters", Vācija), Oskars Batņa (Mikeli "Jukurit", Somija), Dans Ločmelis ("Lulea", Zviedrija), Miks Indrašis (Švenningenes "Wild Wings", Vācija), Renārs Krastenbergs (Stokholmas AIK, Zviedrija), Mārtiņš Dzierkals (Česke Budejovices "Motor", Čehija), Rihards Bukarts (Klāgenfurtes "EC-KAC", Austrija), Ronalds Ķēniņš ("Lausanne", Šveice), Toms Andersons ("La Chaux-de-Fonds", Šveice"), Rodrigo Ābols ("Orebro", Zviedrija), Roberts Bukarts (Vītkovices "Ridera", Čehija), Andris Džeriņš (Herningas "Blue Fox", Dānija), Deniss Smirnovs (Ženēvas "Servette", Šveice), Rūdolfs Balcers (Sirakjūsas "Crunch", AHL).

Kazahstānas izlases sastāvs dalībai pasaules čempionātā:

vārtsargi - Ņikita Bojarkins, Andrejs Šutovs (abi - Astanas "Barys", KHL), Maksims Pavļenko (Astanas "Nomad");

aizsargi - Kirils Polohovs (Kekšetau "Arlan"), Daņils Butenko, Artjoms Koroļovs, Madi Dihanbeks (visi - Astanas "Nomad"), Valerijs Orehovs (Vladivostokas "Admiral", KHL), Tamirlans Gaitamirovs, Samats Danijars, Adiļs Beketajevs (visi - Astanas "Barys", KHL);

uzbrucēji - Alihans Asetovs, Dinmuhameds Kaijiržans, Ņikita Mihailiss, Kirills Savickis, Arkādijs Šestakovs, Mihails Rahmanovs, Abajs Mangisbajevs, (visi - Astanas "Barys", KHL), Batirlans Muratovs, Alihans Omirbekovs (abi - Astanas "Nomad"), Dmitrijs Grencs (Kokšetau "Arlan"), Maksims Musorovs (Voskresenskas "Himik", Krievija), Romans Starčenko (Maskavas "Spartak", KHL), Jevgeņijs Rimarjovs (Tulas reģiona AKM, Krievija).