Sākas pasaules vecākais elites regbija turnīrs - Sešu nāciju kausa izcīņa
Šodien sākas vecākais regbija turnīrs pasaulē un galvenais Eiropā — Sešu nāciju turnīrs, kurš šoreiz ir zīmīgs ar to, ka izlases pamazām gatavojas Pasaules kausa izcīņai šā gada rudenī un beidzot turnīrs var notikt bez graujošajiem COVID-19 ierobežojumiem.
Šī gada turnīrs solās būt sevišķi interesants arī tādēļ, ka pašlaik ir tā retā reize, kad Eiropas izlases dominē pasaules regbijā, un Īrija ar Franciju šobrīd pelnīti ir pasaules rangu tabulas pirmajās divās vietās — turklāt Pasaules kausa izcīņa notiks tieši Francijā, kur atklāšanas spēle būs mājinieku spēkošanās ar trīskārtējo pasaules čempioni Jaunzēlandi, kuru pasaulē pazīst vienkārši kā "All Blacks".
Jaunzēlande pārdzīvo ne tos labākos laikus, kaut arī turas trešajā vietā (kopš rangu tabulas ieviešanas 2003. gadā “All Blacks” pirmajā vietā ir pavadījuši vairāk laika nekā visas pārējās izlases kopā un savulaik pamanījās tur nepārtraukti noturēties gandrīz 9 gadus no 2010. gada rudens līdz 2019. gada vasarai), arī pašreizējās pasaules čempiones Dienvidāfrikas sniegums vēl nav pietiekami stabils, bet divkārtējā pasaules čempione Austrālija pārdzīvo juku laikus un atrodas tālu no līderiem.
Pirmo reizi turnīrs notika pirms 140 gadiem, un tajā piedalījās tikai britu salu izlases Anglija, Īrija, Velsa un Skotija. No 1910. līdz 1931. gadam tajā spēlēja Francija, taču viņu izslēdza par profesionālu spēlētāju izmantošanu. Francija pilnvērtīgi atgriezās 1947. gadā, turnīram oficiāli kļūstot par Piecu nāciju kausu, bet 2000. gadā pievienojās Itālija, un kopš tā laika turnīrs ir ieguvis pašreizējo nosaukumu.
Vislielākais gods ir nevis vienkārši uzvarēt turnīrā, bet uzvarēt visās spēlēs, šādu sasniegumu sauc par “Grand Slam”, ne tuvu katram uzvarētājam šāds panākums bijis pa zobam. Savukārt pastarītim pasniedz simbolisku “koka karoti”. Turnīrs notiek pēc viena apļa sistēmas, tādējādi vienā sezonā katrai komandai ir trīs mājas spēles un divas spēles viesos, bet nākamajā sezonā — otrādi. Pāra gados mājas spēļu priekšrocības ir Francijai, Īrijai un Velsai, nepāra gados Anglijai, Skotijai un Itālijai.
Visvairāk panākumu baudījusi Anglija 29 uzvaras (pēdējoreiz 2020. gadā, tostarp 13 “Grand Slam”, pēdējais 2016. gadā), tai seko Velsa 28 uzvaras (pēdējoreiz 2021. gadā, tostarp 13 “Grand Slam”, pēdējais 2019. gadā), Francija 18 uzvaras (pēdējoreiz 2022. gadā, tostarp 10 “Grand Slam”, pēdējais 2022. gadā), Īrija 14 uzvaras (pēdējoreiz 2018. gadā, tostarp 3 “Grand Slam”, pēdējais 2018. gadā), Skotija 14 uzvaras (pēdējoreiz 1999. gadā, tostarp 3 “Grand Slam”, pēdējais 1990. gadā), savukārt Itālija nekad nav uzvarējusi, tās labākais sasniegums ir 4. vieta 2007. un 2013. gadā, taču viens no fantastiskākajiem sasniegumiem bija Itālijas trīs piezemējumi pirmo 7 minūšu laikā Skotijas laukumā, toreiz nodrošinot vēsturisko pirmo uzvaru viesos.
Kopš Sešu nāciju turnīrs ir pašreizējā sastāvā, tikai Anglija un Īrija nekad nav palikušas pēdējās. Francija – vienreiz (2013. gadā), Velsa – vienreiz (2003. gadā), Skotija – 4 reizes (pēdējoreiz 2015. gadā), Itālija – 17 reizes (pēdējoreiz 2022. gadā).
2023. gada turnīrs notiek no 4. februāra līdz 18. martam. 1. kārta Velsa-Īrija, Anglija-Skotija, Itālija-Francija, 2. kārta Īrija-Francija, Skotija-Velsa, Anglija-Itālija, 3. kārta Itālija-Īrija, Velsa-Anglija, Francija-Skotija, 4. kārta Itālija-Velsa, Anglija-Francija, Skotija-Īrija, 5. kārta Skotija-Itālija, Francija-Velsa, Īrija-Anglija.