foto: dpa/picture-alliance
Vai Spānija un Japāna ļaus Vācijai izglābties? Beļģiem obligāti jāuzvar Horvātiju
Vācijas futbola izlasei arī ar uzvaru pret Kostariku var nepietikt, lai iekļūtu astotdaļfinālā.
Futbols
2022. gada 1. decembris, 09:44

Vai Spānija un Japāna ļaus Vācijai izglābties? Beļģiem obligāti jāuzvar Horvātiju

Jauns.lv/LETA

Šodien Pasaules kausa finālturnīrā futbolā tiks noskaidrotas astotdaļfinālistes no E un F apakšgrupām, uz vakantajām vietām pretendējot arī Eiropas augstākā līmeņa izlasēm Vācijai, Spānijai, Horvātijai un Beļģijai.

Plkst.17 pēc Latvijas laika F apakšgrupā būs Kanādas un Marokas mačs, kā arī Horvātijas un Beļģijas duelis, bet plkst.21 spēkosies E apakšgrupas pāri Vācija ar Kostariku un Spānija ar Japānu. Meistarsacīkstes tiešraidē translē Latvijas Televīzijas 7.kanāls un portāls "ltv.lv".

F apakšgrupā pēc divām spēlēm uz izslēgšanas turnīru pretendē četrus punktus izcīnījušās Horvātija un Maroka, kā arī trīs punktus guvusī Beļģija. Kanādieši divos mačos palikuši bez punktiem un vairs nevar iekļūt astotdaļfinālā. Lai horvāti un marokāņi pilnīgi droši izkļūtu no grupas abiem šodien pietiek ar neizšķirtu. Savukārt Beļģijai obligāti nepieciešama uzvara. Teorētiski beļģiem varētu pietikt arī ar neizšķirtu, bet tad Marokai ir jāzaudē pret Kanādu ar vismaz trīs vārtu starpību, turklāt marokāņiem jānopelna par vismaz trim dzeltenajām kartītēm vairāk nekā šodien nopelnīs beļģi. Pretējā gadījumā Marokai būtu jāzaudē pat ar četru vārtu starpību.

Katarā sākas lielais futbols: Pasaules kausa atklāšanas ceremonija

Katarā sācies 2022.gada nozīmīgākais sporta notikums - 22.Pasaules kauss futbolā.

gallery icon

Pirmajā mačā Beļģija ar 1:0 uzvarēja Kanādu, bet Horvātijas un Marokas futbolisti savstarpējā spēlē vārtus neguva, bet otrajā cīņā Maroka ar 2:0 guva virsroku pār Beļģiju un Horvātija ar 4:1 pieveica Kanādu.

Beļģija un Horvātija no astoņiem savstarpējiem mačiem katra izcīnījusi pa trīs uzvarām, bet divas spēles noslēgušās neizšķirti. Pēdējo reizi abas abas izlases savā starpā tikās pērnā gada vasarā, kad, pateicoties Romelu Lukaku gūtajiem vārtiem, beļģi uzvarēja ar 1:0.

Šajā nogrieznī gan labāk klājas Horvātijas futbolistiem, kuri nav zaudējuši astoņos mačos pēc kārtas, turpretī beļģi zaudējuši trīs no pēdējām četrām cīņām. Vēl garāka bezzaudējumu sērija - deviņas spēles - horvātiem ir ar Andreju Kramariču laukumā.

Kanādas un Marokas futbolisti tikušies trīs pārbaudes mačos un pēdējā no tiem ar 4:0 uzvarēja Maroka, kurai divus vārtus guva Akims Ziješs. 

Maroka nav zaudējusi deviņos mačos pēc kārtas, kamēr kanādieši piedzīvojuši neveiksmes trijos no pēdējiem pieciem dueļiem.

Vai lielās naudas vērts? Pasaules kausa fanu ciematiņš Katarā

gallery icon

Tikmēr E apakšgrupā pēc pēc divām spēlēm uz izslēgšanas spēlēm teorētiski pretendē visas četras izlases. Pirmo vietu ar četriem punktiem ieņem Spānija, tālāk ar trīs punktiem attiecīgi seko Japāna un Kostarika, bet Vācija ar vienu punktu ierindojas ceturtajā pozīcijā. Spāņiem, lai izkļūtu no grupas, pietiek ar neizšķirtu (vai pat zaudējumu, ja otrs mačs noslēdzas neizšķirti vai ar Vācijas uzvaru, kas kopā ar spāņu zaudējuma starpību neveido astoņus vai vairāk vārtu. Kostarikai der pašu uzvara vai neizšķirts un spāņu uzvara. Japāņiem der pašu uzvara vai neizšķirts, ja arī otrs mačs noslēdzas noslēdzas neizšķirti, vai minimāla Vācijas uzvara ar vienu vairāk nopelnītu dzelteno kartīti. Savukārt Vācijai ir noteikti jāuzvar un vēlams ar vismaz divu vārtu starpību (vai vieniem vārtiem un vienu dzelteno kartīti mazāk nekā Japānai) un jācer uz spāņiem. Spāņu zaudējuma gadījumā vāciešiem būs jāgrauj Kostarika ar iespaidīgu vārtu starpību - kopā ar spāņu zaudējuma starpību jāatspēlē astoņi vārti.

Pirmajā mačā Spānija ar 7:0 sagrāva Kostariku, kamēr Japāna ar 2:1 pārspēja Vāciju. Pēc tam otrajā kārtā spāņi un vācieši spēlēja neizšķirti 1:1, bet Kostarika ar 1:0 uzvarēja Japānu.

Kostarika un Vācija iepriekš tikušās tikai vienu reizi, kad 2006. gadā Pasaules kausa finālturnīra pie panākuma ar 4:2 tika Vācijas futbolisti. 

Arī Spānija un Japāna iepriekš aizvadījušas tikai vienu savstarpējo maču, kurā, spēkojoties pārbaudes spēlē, 2001. gadā minimālu panākumu izcīnīja spāņi.

Pasaules kausā Katarā alus tiek dzerts uz nebēdu

Pasaules kausā Katarā, neraugoties uz stingro likumdošanu, alus tiek dzerts uz nebēdu.

gallery icon

32 komandas sadalītas astoņās grupās pa četrām izlasēm katrā. Katras grupas divas labākās izlases iekļūst astotdaļfinālā un turpina cīņu par futbola prestižāko trofeju.

Katara ir pirmā arābu valsts, kurā notiek Pasaules kausa izcīņa futbolā. Āzijā līdz šim norisinājies viens čempionāts, un to 2002. gadā kopīgi uzņēma Dienvidkoreja un Japāna.

Šis ir arī pirmais turnīrs, kurš norisinās vēlā rudenī, nevis ierastajos vasaras mēnešos, kas saistīts ar lielo karstumu Katarā.

Šis ir pēdējais turnīrs, kurā piedalās 32 komandas, jo no nākamā Pasaules kausa 2026.gadā sacensībās startēs jau 48 izlases.

2018. gada Pasaules kausa finālturnīrā, kas norisinājās Krievija, par čempioni kļuva Francija, izšķirošajā mačā ar 4:2 pārspējot Horvātiju.