Urugvaja ar pārliecinošu uzvaru pār Krieviju nodrošina pirmo vietu grupā; Saūda Arābija izrauj uzvaru pret Ēģipti
foto: Reuters/Scanpix/LETA
Edinsons Kavani (pa labi) 90.minūtē iedzina pēdējo naglu pārliecinošā Krievijas izlases zaudējumā.
Futbols

Urugvaja ar pārliecinošu uzvaru pār Krieviju nodrošina pirmo vietu grupā; Saūda Arābija izrauj uzvaru pret Ēģipti

LETA

Pasaules kausa (PK) finālturnīra A apakšgrupas pēdējās cīņās Urugvaja uzvarēja Krieviju, iegūstot pirmo vietu grupā, bet Saūda Arābija spēles izskaņā apspēlēja Ēģipti.

Urugvaja ar pārliecinošu uzvaru pār Krieviju nodro...

Urugvaja ar rezultātu 3:0 (2:0) uzveica mājinieci Krieviju, kas lielu daļu spēles cīnījās mazākumā, savukārt Saūda Arābija ar 2:1 (1:1) apspēlēja Ēģipti, kuras vārtsargs El Hadari 45 gadu vecumā kļuva par vecāko spēlētāju, kurš izgājis laukumā Pasaules kausa finālturnīra mačā.

Jau pirms pēdējās grupu turnīra kārtas bija zināms, ka izslēgšanas turnīrā iekļuvušas Krievijas un Urugvajas valstsvienības. Pēc trīs spēlēm noskaidrojās, ka A apakšgrupā ar deviņiem punktiem uzvarēja Urugvaja, otrā ar sešiem punktiem palika Krievija, bet trešo vietu ar trīs punktiem ieguva Saūda Arābija. Tikmēr Ēģipte bez punktiem palika pēdējā grupā.

Urugvajas sastāvā pirmajā puslaikā brīvsitienu 10.minūtē realizēja Luiss Svaress, bet krievu zvaigzne Deniss Čeriševs 23.minūtē bumbu netīšām raidīja savos vārtos. Savukārt 36.minūtē savu otru dzelteno kartīti nopelnīja Igors Smoļņikovs, kurš tika noraidīts no laukuma. Otrajā puslaikā aizraujošā cīņā Edinsons Kavani no tuvas distances 90.minūtē panāca trīs vārtu pārsvaru, pieliekot punktu mačam.

Jau ziņots, ka Krievija turnīra ievadā ar 5:0 sagrāva Saūda Arābiju, bet pēc tam ar 3:1 guva virsroku pār Ēģipti. Krievijas izlases rindās ar trim gūtiem vārtiem atzīmējies Čeriševs. Savukārt Urugvaja svinējusi divas minimālas uzvaras 1:0 pār Ēģipti un Saūda Arābiju.

Urugvaja, kas ir divkārtējā pasaules čempione, Pasaules kausa finālturnīrā startē 13. reizi. Urugvaja 1930.gadā savās mājās, kā arī 1950.gadā Brazīlijā kļuva par čempioni. Urugvaja piedalījusies iepriekšējos divos turnīros, 2010.gadā izcīnot augsto ceturto vietu, bet pirms četriem gadiem apstājoties astotdaļfinālā. Tā tikai trīs reizes nav pārvarējusi grupu turnīru fāzi.

Pasaules kausa finālturnīra saimniece Krievija šāda līmeņa turnīrā startē ceturto reizi, taču pirms tam ne reizi nebija iekļuvusi izslēgšanas turnīrā, 1994., 2002. un 2014.gadā dalību noslēdzot jau pēc apakšgrupu cīņām. Pirms četriem gadiem Krievija palika bez uzvarām, divus mačos noslēdzot neizšķirti, taču ar to bija maz astotdaļfināla sasniegšanai, tomēr tagad mājinieki galvenā trenera Staņislava Čerčesova vadībā izcīnījuši divas uzvaras un iekļuvuši izslēgšanas turnīrā.

Savukārt Ēģiptes rindās El Hadari pārspēja kolumbiešu vārtsarga Farida Mondragona rekordu, kurš 2014.gadā pret Japānu spēlēja, būdams 43 gadus un trīs dienas vecs.

Tāpat El Hadari šajā spēlē izdevās atvairīt 11 metru soda sitienu. Vispirms ēģiptiešus 21.minūtē vadībā izvirzīja komandas zvaigzne Mohameds Salāhs, bet 40.minūtē El Hadari atvairīja Fahada al Muvallada sisto "pendeli".

Saūda Arābija gan pirmā puslaika piektajā kompensācijas laika minūtē izlīdzināja rezultātu, kad 11 metru sitienu šoreiz realizēja Salmans al Faradžs. Spēles turpinājumā ilgu laiku rezultāts bija neizšķirts, taču Saūda Arābija pamanījās izraut uzvaru, kad vārtus otrā puslaika ceturtajā kompensācijas laika minūtē guva Salems al Davsari.

Abas komandas jebkurā gadījumā izstājās no turpmākās cīņas.

Ēģipte Pasaules kausa finālturnīrā piedalās trešo reizi, debiju piedzīvojot 1934.gadā, bet otro reizi spēlējot 1990.gadā. Ēģipte līdz šim šajos turnīros pie uzvarām atsevišķās spēlēs nav tikusi, bet "Liverpool" zvaigznes Mohameda Salāha iekļaušana sastāvā lika cerēt, ka Ektora Kūpera vadītā komanda sasniegs ko vairāk.

Savukārt Saūda Arābija Pasaules kausa finālturnīrā piedalās piekto reizi, bet iepriekšējo reizi to darīja 2006.gadā. Pasaules kausa apakšgrupu kārta tika pārvarēta tikai debijas reizē 1994.gadā, pēc tam trīs turnīros pēc kārtas apstājoties pēc priekšsacīkstēm.

Komandas galvenais treneris ir Argentīnā dzimušais Huans Antonio Pici, kurš gan futbolista karjeras laikā pārstāvēja Spāniju, spēlējot arī šīs valsts izlasē. Pici Saūda Arābiju vada kopš pērnā gada.

Pasaules kausa finālturnīrs pirmo reizi notiek Krievijā, bet kopumā tas norisinās jau 21.reizi.

Sacensībās piedalās 32 komandas, kuras priekšsacīkstēs salozētas astoņās grupās. Katras grupas divas labākās komandas iekļūs izslēgšanas spēļu stadijā, kas sāksies no astotdaļfināla.

Vislielākā pārstāvniecība jeb 14 izlases ir no Eiropas, kamēr no Āfrikas, Āzijas un Dienvidamerikas sacensībās piedalās pa piecām vienībām. Tikmēr no Ziemeļamerikas finālturnīrā startē trīs valstu izlases.

Sacensības risināsies viena mēneša garumā, finālam norisinoties 15.jūlijā Maskavā.

Finālturnīrā tiks sadalīts iespaidīgs naudas balvu fonds, komandām sadalot 352 miljonus eiro un uzvarētājiem iegūstot 33 miljonus eiro lielu prēmiju.

Šis Pasaules kauss paliks vēsturē arī kā pirmais, kurā tiek izmantota Video tiesneša sistēma jeb VAR. Šāds jaunievedums tika ieviests, lai noteiktu, vai bijis vārtu guvums, 11 metru soda sitiens, noraidījums no laukuma, vai arī kļūdains spriedums par spēlētāja identitāti kādā no tiesneša lēmumiem. Pirmajās trīs spēļu dienās, pateicoties šais sistēmai, tika nozīmēti divi 11 metru soda sitieni.

Pasaules kausa finālturnīrs Krievijā notiek 11 pilsētās, cīņas aizvadot 12 stadionos.

Uz finālturnīru ir devušies pārsvarā visi vadošie planētas futbolisti. Sacensībās savas valstis pārstāvēs šī brīža trīs lielākās zvaigznes pasaules futbolā - Neimars (Brazīlija), Krištianu Ronaldu (Portugāle) un Lionels Mesi (Argentīna).

Tituliem bagātā komanda Pasaules kausa izcīņu vēsturē ir Brazīlija, kas prestižajā turnīrā kopumā triumfējusi piecas reizes. Tikmēr ar četriem tituliem seko Vācija un Itālija, kas šim turnīram nemaz nekvalificējās. Vēl divus titulus ir izcīnījusi Argentīna un Urugvaja.

Pašreizējā Pasaules kausa īpašniece ir Vācija, kamēr Brazīlija pēdējo reizi sacensībās uzvarēja 2002.gadā.

Pasaules kausa visu laiku labākais vārtu guvējs ir vācietis Miroslavs Kloze, kurš izcēlies ar 16 vārtu guvumiem, bet slavenā brazīlieša Ronaldu kontā ir 15 precīzi sitieni. Starp šī brīža aktīvajiem spēlētājiem rezultatīvākais ir cits Vācijas futbolists Tomass Millers, kurš guvis desmit vārtus un šajā finālturnīrā, spēlējot rezultatīvi, var uzlabot savas pozīcijas visu laiku izcilāko vārtu guvēju sarakstā.

Tikmēr vienīgais futbolists, kurš savas karjeras laikā ir izcīnījis trīs Pasaules kausus, ir leģendārais brazīlietis Pele. Līdz šim nevienam citam spēlētajam neko līdzīgu nav izdevies atkārtot. Starp šī brīža aktīvajiem spēlētājiem neviens nav ieguvis vairāk par vienu trofeju.

Krievijas izlases sastāvs - Igors Akinfejevs, Fjodors Kudrjašovs, Sergejs Ignaševičs, Iļja Kutepovs, Igors Smoļņikovs (noraidīts, 36.min.), Jurijs Gazinskis (Dalers Kuzjajevs, 46.min.), Romāns Zobņins, Deniss Čeriševs (Māriu Fernāndešs, 38.min.), Antons Mirančuks (Fjodors Smolovs, 60.min.), Aleksandrs Samedovs, Artjoms Dzjuba.

Urugvajas izlases sastāvs - Fernando Muslera, Djego Godins, Sebastians Koatess, Martins Saseress, Djego Laksalts, Lukass Torreira, Matiass Vesino, Naitans Nandess (Kristians Rodrigess, 73.min.), Rodrigo Bentankurs (Hiorhians de Arrasketa, 63.min.), Luiss Svaress, Edinsons Kavani (Maksimiljano Gomess, 90+2.min.).

Saūda Arābijas izlases sastāvs - Jasers al Mosailēms, Jasers al Šarani, Motazs Havsavi, Osama Havsavi, Mohameds al Buraiks, Abdulla Otaifs, Salmans al Faradžs, Salems al Davsari, Hatans Bahebri (Mohanads Assiri, 65.min.), Huseins al Mokvavi, Fahads al Muvallads (Jahija al Šehri, 79.min.).

Ēģiptes izlases sastāvs - Esams El Hadari, Mohameds Abdels Šafi, Ahmeds Hegazi, Ali Gabrs, Ahmeds Fathi, Tareks Hameds, Mohameds Elneni, Trezegē (Mahmuds Kahraba, 81.min.), Mohameds Salāhs, Abdallahs Saīds (Amrs Varda, 45+6.min.), Marvans Mohsens (Ramadans Sobhi, 64.min.).