Vēl viena lieliska spēle Latvijas izlasei - tikai "bullīšos" piekāpjamies spēcīgajai Čehijai
Par mača labāko spēlētāju mūsu izlasē tika atzīts vārtsargs Edgars Masaļskis.
Sporta zvaigznes

Vēl viena lieliska spēle Latvijas izlasei - tikai "bullīšos" piekāpjamies spēcīgajai Čehijai

Jauns.lv

Latvijas hokeja valstsvienība otrajā pasaules čempionāta spēlē ar 3:4 (0:2, 1:0, 2:1, 0:0, 0:1) sestdien piekāpās spēcīgajai Čehijai, tādējādi arī otrajā mačā tiekot pie viena punkta.

Vēl viena lieliska spēle Latvijas izlasei - tikai ...

Latvijas izlases labā vārtus šī mača pamatlaikā guva Roberts Bukarts, Zemgus Girgensons un Miķelis Rēdlihs. Tikmēr Čehijas labā divus vārtus iemeta Tomāšs Plekanecs, bet vienreiz atzīmējās Mihals Ržepīks, kurš pamatlaika pēdējā minūtē glāba valstsvienību no zaudējuma.

Tikmēr uzvaras "bullīti" čehiem realizēja Lukāšs Kašpars.

Latvijas izlases rindās par labāko šajā mačā tika nosaukts pieredzējušais vārtsargs Edgars Masaļskis, kamēr čehiem šo godu izpelnījās Plekanecs.

Lai gan šī cīņa iesākās ar samērā līdzvērtīgu cīņu, Čehija jau ceturtajā minūtē atklāja rezultātu, kad pēc teicamas saspēles tikpat kā vienatnē pret pieredzējušo Latvijas izlases vārtsargu Edgaru Masaļski izgāja Plekanecs, kurš ar metienu no pāris metriem guva vārtus. Divas minūtes vēlāk noraidījumu saņēma Māris Bičevskis, un čehiem nebija ilgs laiks, lai gūtu arī otros vārtus, jo jau pēc 43 vairākumā pavadītām sekundēm Plekanecs vēlreiz pārspēja Masaļski. Pēc otro vārtu guvuma Čehijas valstsvienība vairs neradīja tik lielu spiedienu uz Latvijas vārtiem, turklāt tā saņēma arī noraidījumu, jo divu minūšu sodu izpelnījās pirmo divu vārtu autors Plekanecs. Vairākums Latvijas izpildījumā bija blāvs, bet pēc neilga brīža tā vēlreiz varēja mēģināt izmantot viena hokejista pārsvaru, jo noraidījumu saņēma Mihals Ržepīks. Tomēr arī otro vairākumu Latvija neizmantoja, bet pirmā perioda izskaņā laba iespēja atklāt rezultātu bija Rodrigo Ābolam, kurš pēc sekmīgas cīņas pie apmales izdarīja nesekmīgu metienu uz pretinieku vārtiem.

 

Latvijas hokeja izlases spēle ar Čehiju

Sākoties pēdējām divām trešdaļas minūtēm, Čehija atkal kontrolēja spēles gaitu, un radīja pāris bīstamas situācijas pie Latvijas vārtiem, tomēr šī komanda vēlreiz pamanījās pārkāpt noteikumus. Latvija radīja pāris labas izdevības gūt vārtus, kas gan palika neizmantotas, bet otro periodu valstsvienība varēja iesākt ar 55 sekunžu ilgu vairākumu.

Tiesa, vairākums tā arī palika neizmantots, bet otrajā trešdaļā starp abām komandām aizritēja ļoti aktīva spēle. Tā kā Latvijai bija vairākums, tā otrās trešdaļas sākumā vairāk kontrolēja ripu un radīja pāris vārtu gūšanas iespējas. Tās gan palika neizmantotas, bet pēc tam iniciatīvu atkal pārņēma Čehija, turklāt vienā no epizodēm Latviju no droša vārtu zaudējuma glāba Masaļskis, kurš ar labo kāju atvairīja Martina Zatjoviča metienu. Pieredzējušais latvietis turpināja ļoti veiksmīgi spēlēt Latvijas vārtos un glāba komandu vēl pāris reizes, arī pēc Riharda Jarūšeka izgājiena vienatnē uz vārtiem. Tieši pateicoties Masaļska teicamajai darbībai, Čehija neizmantoja vairākumu otrā perioda pirmajā daļā.

Otrās trešdaļas otrajā pusē Latvijai bija vairākas labas vārtu gūšanas iespējas, jo vispirms pa vārtu konstrukciju trāpīja Kaspars Daugaviņš, bet pēc tam tomēr izdevās gūt arī pirmo vārtus, kad pēc teicamas Andra Džeriņa atspēles izcēlās Bukarts. Zīmīgi, ka viņš tieši Čehijā aizvadīja lielisku sezonu. Tomēr noslēdzošās minūtes Latvijai nebija sekmīgas, jo par netīru spēka paņēmienu pret bijušo Rīgas "Dinamo" leģionāru Tomāšu Kundrāteku 5+20 noraidījumu saņēma Ronalds Ķēniņš. Līdz ar to Latvijas izlasei piecas minūtes jāspēlē mazākumā, bet pirmās četras minūtes čehi nespēja izmantot viena hokejista pārsvaru.

Ilgo mazākumu Latvija tomēr izturēja, taču pēc tam sekoja vēl viens noraidījums par skaitliskā sastāva pārkāpumu. Čehija vairākumu centās izmantot, taču Masaļskis ikreiz bija vietā, atstājot savus vārtus neieņemtus. Ilgu laiku Latvijai trešajā trešdaļā nebija neviena metiena uz pretinieku vārtiem, bet 48.minūtē noraidījumu saņēma Lukāšs Kašpars. Vairākumu Latvija izmantoja jau pēc 27 sekundēm, kad veiksmīgi pie vārtsarga atsistās ripas pirmais bija Girgensons, kurš panāca izlīdzinājumu 2:2. Pamatlaika pēdējās desmit minūtes aizritēja līdzvērtīgā cīņā, turklāt bīstamu metienu vienā no Latvijas uzbrukumiem izdarīja debitants Edgars Siksna, taču to atvairīja vārtsargs Pavels Francouzs.

Beidzamajās minūtēs spēle ritēja no vieniem vārtiem uz otriem, bet divas minūtes un 19 sekundes pirms pamatlaika beigām Rēdlihs no vārtu priekšas pēc labas Džeriņa piespēles vadībā jau izvirzīja Latviju. Pēc tam Čehija izmisīgi centās atspēlēties un tas tai arī izdevās, jo pēdējā minūtē ar metienu no zilās līnijas Masaļski pārspēja Ržepīks. Pamatlaika noslēgumā rezultāts vairs nemainījās, līdz ar to cīņa turpinājās pagarinājumā.

Papildlaika sākumā Čehija bīstami uzbruka, turklāt pēc vienas no epizodes ripa sāpīgi trāpīja Masaļskim, un viņam bija nepieciešama medicīniskā personāla palīdzība. Pieredzējušais vārtsargs tomēr varēja šo maču turpināt. Pagarinājuma turpinājumā neviena no komandām vārtus neguva, turklāt Latvija izskatījās nedaudz pagurusi. Tā kā papildus piecās minūtēs neviena no izlasēm neizcēlās, šī dueļa uzvarētājs tiks noskaidrots pēcspēles metienu sērijā.

Pēcspēles metienu sērija sākās ar precīzu Kašpara metienu, bet pēc tam Rodrigo Ābols nebija sekmīgs. Kā nākamais čehiem "bullīti" izpildīja Jans Kovāržs, taču Masaļskis šajā duelī bija pārāks, tomēr pēc tam savu iespēju neizmantoja Daugaviņš, kuram ripa noslīdēja no ripas lāpstiņas. Izšķirošajā - trešajā - metienu sērijā Roberts Kousals nebija precīzs, un savu iespēju neizmantoja Bukarts.

Līdz ar to uzvaru izcīnīja Čehija.

 

Latvijas izlases treniņš pirms mača ar Čehiju

Salīdzinot ar piektdienas maču pret Zviedriju, treneri Latvijas izlases sastāvā veica vienu izmaiņu - vārtsarga Elvja Merzļikina vietā stājās pieredzējušais Masaļskis.

Kā zināms, abas komandas pasaules čempionātu piektdien iesāka veiksmīgi - vispirms Latvijas izlase atņēma punktu spēcīgajai Zviedrijai un piedzīvoja neveiksmi tikai pagarinājumā ar rezultātu 1:2, bet vakara mačā Čehija ar rezultātu 3:0 apspēlēja ambiciozo sacensību mājinieci Krieviju, ko trenē Oļegs Znaroks un Harijs Vītoliņš.

Abas izlases līdz šim pasaules čempionātos augstākajā divīzijā savā starpā pirms šī mača tikušās astoņas reizes un Latvija piedzīvojusi septiņus zaudējumus, kā arī 2006.gadā Rīgā čempionāta atklāšanas mačā nospēlējusi neizšķirti 1:1. Latvija ar Čehiju sacentās arī pērn, kad čempionāts risinājās tieši Čehijā, piedzīvojot neveiksmi ar rezultātu 2:4, turklāt visi septiņi zaudētie mači noslēgušies ar rezultātiem 1:3 (piecas reizes) vai 2:4 (divas reizes).

Arī 2014.gadā Soču olimpiskajās spēlēs Latvija piekāpās Čehijai tieši ar rezultātu 2:4, bet četrus gadus iepriekš Vankūverā vispirms zaudēja ar 2:5, bet pāris dienu vēlāk izšķirošajā mačā par vietu ceturtdaļfinālā piekāpās tikai pagarinājumā ar 2:3.

Pērnā gada mačā Latvijas izlase spēja izvirzīties vadībā ar 1:0 (Daugaviņš) un 2:1 (Miķelis Rēdlihs), tomēr vēlāk mājinieki salauza pretestību, bet uzvaras vārtus guva leģendārais Jaromīrs Jāgrs.

Iepriekšējos divos gados Čehija pasaules čempionātu noslēgusi ceturtajā vietā.

Čehijas izlases pieteikumā ir septiņi spēlētāji no nacionālā čempionāta. Tāpat viens hokejists no Čehijas čempionāta ir arī Latvijas izlasē - tā šīs sezonas decembra mēneša labākais spēlētājs Roberts Bukarts.

Kā ziņots, pirms tam sestdien A apakšgrupas ietvaros Kazahstāna negaidīti pēcspēles metienu sērijā ar 3:2 (0:1, 1:0, 1:1, 0:0, 1:0) pārspēja Šveici, bet vēl vienā duelī Dānija ar 3:0 (0:0, 2:0, 1:0) pieveica Norvēģiju.

A apakšgrupas kopvērtējumā līdere ar pieciem punktiem divos mačos ir Čehija, kam ar trim punktiem seko Dānija. Pa diviem punktiem izcīnījušas Kazahstāna, Zviedrija un Latvija, bet viens punkts ir Šveicei. Pagaidām bez punktiem vienīgajās spēlēs palikušas Norvēģija un Krievija.

Kā zināms, pasaules čempionāts Latvijas izlasei sāksies ar trim ļoti smagiem pārbaudījumiem - pēc spēles ar Čehiju un pirmdien sekos duelis ar Krieviju, kas būs sevišķi intriģējošs, jo notiks 9.maijā. Ceturtajā mačā Latvija spēkosies ar Šveici, bet pēc tam pretim stāsies Dānija, Kazahstāna un Norvēģija.

Latvijas izlase pasaules čempionāta augstākajā divīzijā spēlē jau 20.gadu pēc kārtas. Piekto reizi komandu cīņā ved Leonīds Beresņevs, kurš februārī trešo reizi karjerā tika iecelts par valstsvienības galveno treneri. Viņam čempionātā palīdz Ģirts Ankipāns, Kārlis Zirnis un Juris Klodāns.

Pērn pasaules čempionātā Prāgā Latvijas izlase ieņēma 13.vietu, nespējot izpildīt Latvijas Hokeja federācijas doto uzdevumu tikt labāko desmit komandu skaitā. Pēc čempionāta vasarā darbu pie izlases vadības zaudēja Aleksandrs Beļavskis, kurš šos pienākumus pildīja vienu sezonu.

Arī šoreiz Latvijas izlasei nepalīdz vairāki potenciālie līderi. Planētas meistarsacīkstēs nespēlē aizsargi Artūrs Kulda, Oskars Bārtulis, Krišjānis Rēdlihs un Georgijs Pujacs, kā arī uzbrucēji Lauris Dārziņš un Mārtiņš Karsums. Visiem spēlētājiem, izņemot Dārziņu, spēlēt neļauj veselības problēmas.

Šoreiz komandā ir četri pasaules čempionāta debitanti - daudzsološais vārtsargs Elvis Merzļikins, kurš jau mačā ar Zviedriju nodemonstrēja lielisku sniegumu, aizsargs Edgars Siksna un uzbrucēji Edgars Kulda un Māris Bičevskis. Tāpat pasaules čempionāta spēlēs līdz šim laukumā nav devies arī potenciālais izlases trešais vārtsargs Jānis Kalniņš, kurš arī pērn iekļuva valstsvienības sastāvā.

Kā pēdējie otrdien no izlases tika atskaitīti aizsargi Renārs Demiters, Kristiāns Rubīns un Kristaps Zīle, kā arī uzbrucēji Kaspars Saulietis, Artūrs Ozoliņš un Nikolajs Jeļisejevs.

Pieredzes bagātākais izlases dalībnieks ir vārtsargs Edgars Masaļskis, kuram šis ir jau 15.pasaules čempionāts. Savukārt komandas kapteinis Kaspars Daugaviņš aizvada astoto pasaules čempionātu, tāpat kā aizsargs Kristaps Sotnieks.

Kā pēdējie izlasei pievienojās abi šosezon Nacionālajā hokeja līgā (NHL) uzspēlējošie Latvijas hokeja izlases uzbrucēji - Zemgus Girgensons un Ronalds Ķēniņš. Tiesa, Girgensons Bufalo "Sabres" aizvadīja visu sezonu, bet Ķēniņš vien astoņas spēles Vankūveras "Canucks" sastāvā, jo pārsvarā spēlēja Amerikas Hokeja līgā (AHL).

Turnīrā startējošās 16 komandas sadalītas divās grupās, pa astoņām vienībām katrā, kas izlasēm apakšgrupas sacensībās garantē pa septiņām spēlēm. Pēc viena apļa grupu spēlēm, kas ilgs līdz 17.maijam, katras apakšgrupas četras labākās komandas ceturtdaļfinālā turpinās cīņu par medaļām. Jau pašlaik ir skaidrs, ka augstāko divīziju pametīs A apakšgrupas vājākā komanda un tās vietā nāks Slovēnija, bet no B apakšgrupas nevar izkrist Vācija un Francija, kas pasaules čempionātu uzņems nākamajā gadā. Ja B grupā pēdējā vietā nepaliks Vācija vai Francija, vietu nākamās sezonas augstākās divīzijas turnīrā nodrošinās arī Itālija.

Latvijas izlase pasaules čempionātā spēlē Maskavā, kur tiks aizvadītas arī izšķirošās cīņas, bet otra apakšgrupa spēkojas Sanktpēterburgā.

Pirms pasaules čempionāta Latvijas izlase Starptautiskās Hokeja federācijas (IIHF) pasaules rangā atrodas desmitajā pozīcijā.

Iepriekšējo reizi pasaules čempionāta ceturtdaļfinālā Latvijas izlase piedalījās 2009.gadā, kad Šveicē atkārtoja savu visu laiku labāko rezultātu un ierindojās septītajā vietā. Šāds sasniegums Latvijas izlasei padevies arī 1997. un 2004.gadā, bet pēdējos piecos čempionātos labākais sasniegums ir desmitā vieta, kas iegūta 2012.gadā.

Pasaules čempionātu vēsturē zelta medaļām bagātākā ir Krievijas izlase (iepriekš - PSRS), kas medaļas kaklā kārusi 44 reizes - 27 zelta, desmit sudraba un septiņas bronzas. Hokeja dzimtenes Kanādas pārstāvji iekrājuši 47 medaļas (25 zelta, 13 sudraba un deviņas bronzas), bet trešajā vietā ar 46 godalgām atrodas Čehija (agrāk - Čehoslovākija), kas izcīnījusi 12 zelta, 13 bronzas un 21 bronzas medaļu.

Pērn pasaules čempionāta finālā Kanādas izlase ar 6:2 uzvarēja Krieviju, bet pie bronzas tika ASV.

Kopš 1993.gada, kad PSRS un Čehoslovākijas vairs nebija uz pasaules kartes, līdz pat 2013.gadam pie medaļām pasaules čempionātos tikušas tikai septiņas valstis - Kanāda, ASV, Krievija, Zviedrija, Somija, Čehija un Slovākija -, taču tad šo kārtību izjauca Šveice, kas bija otrā.

Latvijas hokeja izlases sastāvs mačam pret Čehiju:

vārtsargi -

Edgars Masaļskis (Toljati "Lada", KHL), Elvis Merzļikins ("Lugano", Šveice);

aizsargi - Oskars Cibuļskis, Aleksandrs Jerofejevs, Guntis Galviņš (visi - Rīgas "Dinamo"), Kristaps Sotnieks ("Lada"), Ralfs Freibergs (Toledo "Walleye", ECHL), Maksims Širokovs ("Sterzing"/"Vipiteno", Itālija), Edgars Siksna (Karagandas "Sariarka", VHL);

uzbrucēji

- Miķelis Rēdlihs, Gints Meija, Miks Indrašis, Andris Džeriņš, Vitālijs Pavlovs, Gunārs Skvorcovs, Māris Bičevskis, Edgars Kulda (visi - Rīgas "Dinamo"), Kaspars Daugaviņš (Ņižņijnovgorodas "Torpedo", KHL), Roberts Bukarts ("Zlin", Čehija), Rodrigo Ābols (Portlendas "Winterhawks", WHL), Zemgus Girgensons (Bufalo "Sabres", NHL), Ronalds Ķēniņš (Jūtikas "Comets", AHL).

Čehijas hokeja izlases sastāvs dalībai pasaules čempionātā:

vārtsargi - Pavels Francouzs (Čeļabinskas "Traktor", KHL), Dominiks Furhs (Omskas "Avangard", KHL);

aizsargi

- Jakubs Jeržābeks ("Plzen"), Mihals Kempnijs ("Avangard"), Jans Kolāržs (Habarovskas "Amur", KHL), Radims Šimeks (Liberecas "Bili Tygri"), Mihals Jordāns (Karolīnas "Hurricanes", NHL), Milans Doudera (Triņecas "Ocelari"), Tomāšs Kundrāteks (Bratislavas "Slovan", KHL);

uzbrucēji - Romans Červenka (Homutovas "Pirati"), Tomāšs Plekanecs (Monreālas "Canadiens", NHL), Mihals Birners, Mihals Ržepīks (abi - "Bili Tygri"), Lukāšs Kašpars ("Slovan"), Martins Zatjovičs (Toljati "Lada", KHL), Tomāšs Filippi, Jans Kovāržs (abi - Magņitogorskas "Metallurg", KHL), Petrs Koukals (Jekaterinburgas "Avtomobilist", KHL), Tomāšs Zohorna ("Amur"), Davids Pastrņāks (Bostonas "Bruins", NHL), Roberts Kousals (Novokuzņeckas "Metallurg", KHL), Rihards Jarūšeks ("Mlada Boleslav").


LETA/ Foto: Edijs Pālens/ LETA