Antidopinga aģentūra atklājusi 2015. gada dopinga lielvalstis
foto: Vida Press
Krievijas sportistu pirmā vieta dopinga pārkāpumos, visticamāk, nav pārsteigums.
Citi sporta veidi

Antidopinga aģentūra atklājusi 2015. gada dopinga lielvalstis

LETA

2015.gadā visvairāk pozitīvas dopinga proves bijušas Krievijas sportistiem, vēsta Pasaules Antidopinga aģentūra (WADA).

Antidopinga aģentūra atklājusi 2015. gada dopinga ...

Šonedēļ publicētajā atskaitē par aizpērno gadu teikts, ka 2015.gadā WADA akreditētās laboratorijas savāca 229 412 paraugus, no kuriem 2522 gadījumos tika konstatēta dopinga klātbūtne, kas bija par 235 vairāk nekā 2014.gadā.

Kopumā tika piespriestas 1649 sankcijas, no kurām 252 atlēti un 28 personāla darbinieki tika sodīti par pārkāpumiem, kas nav saistīti ar analīžu saturu - neatrašanos WADA datubāzē ADAMS norādītajā vietā, manipulācijām ar paraugiem, aizliegto vielu glabāšanu un pārvadāšanu. Savukārt 280 lietas ierosinātas, pateicoties WADA izmeklēšanām un ziņotājiem.

Visvairāk pozitīvās proves atklātas Krievijas sportistiem, aizliegto vielu lietošanā pieķerot 176 sportistus. Otrie ar 129 gadījumiem bija itāļi, bet trešie ar 117 pozitīvām provēm bija indieši.

Pozitīvas dopinga analīzes 2015.gadā bijušas arī sešiem Latvijas sportistiem - diviem pauerliftinga atlētiem, kā arī pa vienam spēka trīscīņas pārstāvim, peldētājam, lakrosistam un svarcēlājam.

Kā zināms, 2014.gadā dopinga lietošanā tika pieķerti deviņi pašmāju sportisti un ar šādu statistiku Latvija bija viena no "netīrākajām" valstīm pasaulē. Savukārt pērn pieķerti 11 sportisti, līdz ar to Latvija šajā sarakstā varētu atgriezties starp "netīrākajām" valstīm.

Visnetīrākais sporta veids 2015.gadā bijis bodibildings, kura pārstāvjiem konstatētas 270 pozitīvas analīzes, bet tam seko olimpiskie sporta veidi vieglatlētika (242 gadījumi), svarcelšana (239) un riteņbraukšana (200).

Visvairāk sportisti dopinga lietošanā pieķerti pēc sacensībām, šādā veidā iekrītot 1259 atlētiem, bet 390 pozitīvas dopinga proves iegūtas ārpussacensību apstākļos. Tikai piecos no 1649 gadījumiem aizliegtās vielas atrastas asinīs, bet pārējās reizes dopings konstatēts urīnā.

Jau ziņots, ka Krievija tiek vainota valsts atbalstītā dopinga sistēmas izveidošanā, kurā laika posmā no 2011. līdz 2015.gadam piedalījušies vairāk kā 1000 Krievijas sportisti 30 sporta veidos.

WADA neatkarīgās izmeklēšanas komisijas ziņojumā, kura otrā daļa tika publicēta pērn decembrī, norādīts, ka Krievijas dopinga sistēmā līdzdarbojās gan Krievijas Antidopinga aģentūra (RUSADA), gan Krievijas Sporta ministrija, gan Krievijas Federālais drošības dienests (FSB) un Maskavas Antidopinga laboratorija.

Pēc savas izmeklēšanas WADA apturēja RUSADA darbību, kura joprojām nav atjaunota.

Tāpat vairākkārt no dažādām augstām amatpersonām izskanējis aicinājums, aizliegt Krievijas sportistiem startēt starptautiskās sacensībās. Šādu lēmumu jau 2015.gada nogalē pieņēma Starptautiskā Vieglatlētikas federācija (IAAF), kura ir diskvalificējusi Krievijas Vieglatlētikas federāciju, tāpēc šīs valsts sportisti nevarēja pērn piedalīties Riodežaneiro olimpiskajās spēlēs.