Olimpiskā komiteja piesedz Latvijas dopinga lietotājus?
Jau vairākus gadus samilzušā Latvijas svarcelšanas konflikta ietvaros Latvijas Svarcelšanas klubu apvienība (LSKA) vaino Latvijas Olimpiskās komitejas (LOK) prezidentu Aldonu Vrubļevski iespējamu dopinga pārkāpumu piesegšanā.
Jau vairākus gadus Latvijā ir divas biedrības, kuras vēlas būt atbildīgas par Latvijas svarcelšanu - starptautiski atzītā LSKA ar valdes priekšsēdētāju Aivaru Ritenieku un Latvijas Svarcelšanas federācija (LSF), kuru izveidojis valsts labākais sportists Viktors Ščerbatihs. Konflikta dēļ šā gada Eiropas čempionātā Latvijas sportistus sacensībām pieteica LOK.
Šonedēļ Izglītības un zinātnes ministrijā notikušajā sanāksmē Ritenieks atgādinājis, ka par biedru naudu nemaksāšanu un citiem pārkāpumiem no LSKA izslēgta Ventspils sporta skola "Spars" un Ventspils Olimpiskais centrs. Tāpēc viņš uzsvēris, ka neatbild par šo sportistu iespējamajiem dopinga pārkāpumiem. "Šajā sakarībā paziņojām Starptautiskajai Svarcelšanas federācijai (IWF) un Eiropas Svarcelšanas federācijai (EWF), ka neuzņemamies par šiem sportistiem atbildību dopinga lietošanā, jo viņi nepilda statūtus un nav biedri," stāstīja Ritenieks. "Tomēr Vrubļevskis norādīja, ka nedrīkstam to darīt, līdz ar to noprotams, ka mums jāpiesedz šo sportistu dopinga lietošana."
"Viņi nepilda saistības. Savukārt Vrubļevskis izteicās, ka mēs metam ēnu par viņiem kā iespējamiem dopinga lietotājiem," stāstīja Ritenieks. "Mēs negribam mest uz viņiem ēnu, bet tikai sakām, ka šie sportisti nekontaktē ar mums. Vrubļevskis teicis, ka par šiem sportistiem var ziņot viņam, tātad viņš viņus piesedz," stāstīja Ritenieks. "Mēs esam atzītā federācija un strādājam jau astoņus gadus, tāpēc nevaram uzņemties par viņiem atbildību. Vrubļevskis grib, lai mēs uzņemamies atbildību par ķēķi, bet viņš - par dzintara istabu."
Arī Sporta medicīnas valsts aģentūras Antidopinga nodaļas vadītāja Liene Kozlovska sanāksmē atgādinājusi, ka jebkuram sportistam jāziņo par savām treniņu vietām un antidopinga pārstāvjiem jāvar viņu sasniegt 24 stundu laikā. Savukārt Ritenieks uzsvēra, ka šie sportisti neziņo LSKA par savām atrašanās vietām.
Šie "Spars" un Ventspils Olimpiskā centra sportisti ir šobrīd Latvijas labākie svarcēlāji Viktors Ščerbatihs un Artūrs Plēsnieks. "Iepriekš viņi bija vairāk, bet tagad pārējie aizbraukuši strādāt uz Vāciju," uzsvēra Ritenieks, stāstot, ka ar Ščerbatihu strīds radies naudas sadalījuma dēļ. "Viņš ilgstoši tikai apvainoja federāciju par naudas zagšanu un nepiedalījās vietējās sacensībās," teica Ritenieks. "Panākumu dēļ viņš iedomājas, ka var federāciju sūtīt trīs mājas tālāk - tas būtu apmēram tā, ka cilvēks, kurš saņēmis Triju Zvaigžņu ordeni, var vairs nemaksāt nodokļus un neveikt arī citus maksājumus."
Ritenieks uzsvēra, ka IWF un EWF aicina tieši LSKA iesūtīt pieteikumus starptautiskajām sacensībām, bet tos bremzējot Vrubļevskis, kuram viņš veltīja ļoti asus vārdus. "Mēs piesakām sportistus, bet Vrubļevskis iet pretī sporta likumam, un bez viņa paraksta nekas nevar notikt," teica Ritenieks. "Viena sabiedriska organizācija jaucas citas darbā."
Savukārt, runājot par Ščerbatihu, Ritenieks teica, ka viņam interesē tikai nauda, nevis svarcelšanas attīstība Latvijā. "Jau sešus gadus Ščerbatihs nav startējis Latvijas čempionātā, bet trīs gadus to nav darījuši pārējie Ventspils sportisti. Latvijas čempionāti parasti notiek mazās Latvijas pilsētās un šādu sportistu līdzdalība varētu veicināt sporta veida popularitāti," teica Ritenieks. "Ščerbatiham neinteresē nekas par sporta veida attīstību, jo viņš vienmēr vēlas sev visu naudu. Izrādās, ka lieliem sportistiem ir arī lieluma mānija."
"Ja LOK joprojām centīsies apslāpēt mūsu darbību, mēs iesim ielās, taisīsim piketus, mums ir gatavi pievienoties cilvēki arī no citām federācijām," uzsvēra Ritenieks.
"Piemērs bija, kad gada sākumā mums bija jāsaņem 12 000 latu, jo no mūsu federācijas sportists startēja olimpiskajās spēlēs. Vrubļevskis šo naudu līdz jūlijam nedeva, bet pēc tam, kad piezvanījām prokuratūrai, iedeva 6000 latu, bet otru pusi Ščerbatiham," stāstīja Ritenieks. "Nevaram par šādu naudu izaudzināt otru Ščerbatihu. Divi viņu sportisti saņem vairāk nekā visa mūsu federācija."
"Tāpat man Ščerbatihs zvanījis desmitos vakarā un teicis: "Dzirdēju, ka no valsts saņemsiet 25 000 latu. 8000 vari paturēt, bet pārējo pārskaiti Ventspilij vai man"," atklāja Ritenieks. "Mūs ir pārbaudījuši Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB), kā arī citas iestādes, bet nevienu pārkāpumu nav atraduši."
Kā izteicās Ritenieks, arī Latvijas Sporta federāciju padomes (LSFP) prezidents un Latvijas Olimpiskās vienības (LOV) valdes priekšsēdētājs Andris Kalniņš izteicies, ka bieži rodas problēmas ar Ventspili pārstāvošajiem sportistiem, jo viņi ir pārāk ambiciozi.
Ritenieks piebilda, ka gatavi uzņemt Ščerbatihu atpakaļ LSKA. "Ja viņi uzraksta iesniegumu un atzīst savas kļūdas, mēs viņus uzņemsim federācijā uz gadu ilgu pārbaudes laiku, izrādot cieņu sasniegumiem bagātajam sportistam."
"Samilzušo iekšējo konfliktu dēļ un atsaucoties uz IWF amatpersonu aicinājumu, tās pārziņā nonākusi Latvijas svarcēlāju pieteikšana augstākā līmeņa starptautiskām sacensībām, turklāt šāda situācija ilgst jau divus gadus," pastāstīja LOK speciāliste sabiedrisko attiecību jautājumos Ilze Āķe-Vīksne. "Šobrīd LOK uzdevums ir nodrošināt vadošo sportistu treniņprocesu un iespēju apliecināt sevi starptautiska līmeņa sacensībās, tai skaitā stingri ievērojot Pasaules Antidopinga kodeksā formulētās prasības."
"Varam tikai paust nožēlu, ka pēc vairāku stundu ilgušās sarunas 16. maijā ar LSKA vadību, Izglītības un zinātnes ministrijā, LSKA ir nākusi klajā ar tik absurdiem apgalvojumiem un pieņēmumiem," teica Āķe-Vīksne.
"LOK dara un darīs visu iespējamo, lai labākie Latvijas svarcēlāji turpinātu gatavoties dalībai Olimpiādes spēlēs Londonā 2012. gadā, un aicina LSKA prezidentu Aivaru Ritenieku darīt visu, lai gatavošanās un atlase šīm sacensībām tiktu nodrošināta ievērojot Godīgas spēles principus, kā arī samilzušās konflikta situācijas tiktu atrisinātas pašu mājās un pašu spēkiem," uzsvēra Āķe-Vīksne. "LOK ir pievienojusies Pasaules Antidopinga kodeksam un ievēro visus tos pienākumus un uzņemas atbildību, kas Nacionālajām Olimpiskajām komitejām noteikta Pasaules Antidopinga kodeksā, un kategoriski noliedz LSKA pieņēmumu un noraida jebkuras aizdomas par iespējamu antidopinga noteikumu neievērošanu no LOK puses."