Alus vannas un ierakšanās jūrmalas smiltīs. Eiropas SPA šobrīd ir modē!
Nesen kādā medijā tika pausta doma, ka pēc gadiem desmit modē nāks dabiska novecošana – bez centieniem izskatīties jaunākiem. Vai tā notiks, varam tikai minēt, jo neviens negrib justies (un arī izskatīties) vecs.
Bagātnieki šķiež milzu naudu, lai bremzētu novecošanos, tāpēc medicīnas kalpi un skaistumkopēji, īpaši SPA kūrortu īpašnieki, piedāvā, ko spēj. Nebūs melots, ka vārds SPA gandrīz visiem asociējas ar austrumu vai dienvidu zemēm, taču eksistē arī ziemeļzemju SPA, un, iespējams, uz eiropiešiem vietējās procedūras iedarbojas dabiskāk. Turklāt – Eiropas SPA šobrīd ir modē, ko pierāda daudzās ķermeņa kopšanas vietās skandētais sauklis: karstie akmeņi – tā jau ir pagātne!
Sajūta kā Leiputrijā
Pretstatā dienvidzemju eksotikai, piemēram, čūsku masāžai (tā izpaužas kā čūsku ložņāšana pa ķermeni), Eiropa piedāvā estētiskākas ekstras, piemēram, pusstundu justies kā Leiputrijā – pagulēt vannā, kas piepildīta ar svaigām dzērvenēm (trūkst vien pūdercukura...). Tiesa, šāda greznība iespējama tikai šī kontinenta ziemeļu apgabalos, kas bagāti ar dzērveņu purvājiem, taču pieticīgākas superogu procedūras veic arī Latvijā. Dzērveņu kosmētiskais un ārstnieciskais efekts esot satriecošs – tās darbojoties kā spēcīgs antioksidants – izvadot no ādas un organisma toksīnus un šlakvielas, stiprinot kapilārus, attīrot, mitrinot, nostiepjot un pabarojot ādu ar vitamīniem līdz visdziļākajiem slāņiem, dziedējot ādas bojājumus. Un tas vēl nav viss – dzērveņu masa ķermenim palīdzot sašķelt zemādas taukus, aktivizējot vielmaiņu un veicinot šķidrumu cirkulāciju.
Gluds kā zutis, balts kā porcelāns
Vēl kāda efektīva procedūra – ievīstīšanās lamināriju (brūnaļģu) lapās. SPA centra klients tiek ietīts milzīgās aļģu loksnēs (tik lielās kā vannas dvielis, sildītās karstā ūdenī), nopakots ar termosegu un atstāts sutināties. Tie, kas šo procedūru pamēģinājuši, apzvēr, ka sajūta līdzinoties atdzimšanai – ķermenis kļūstot tik viegls un maigs kā zīdainim. Aļģu aplikācijas ne vien barojot ādu un atjaunojot tās elastību, bet arī cīnoties pret citiem defektiem – samazinot aptaukošanos, likvidējot celulītu, palīdzot pie psoriāzes, osteohondrozes, locītavu sāpēm, normalizējot vielmaiņu. Viens no populārākajiem lielo lamināriju SPA centriem atrodas Arhangeļskā pie Baltās jūras.
Aļģes arī balinot ādu. Šī nianse varētu nepatikt sievietēm, kuras bālumā nesaskata neko vērtīgu, taču dienvidaustrumu zemēs kopš laiku laikiem notikusi sacensība par pretējo. Starp citu, izcilākā ādas balināšanas noslēpuma autortiesības pieder senajiem japāņu māksliniekiem, kuri apgleznoja zīdu ar cinku (tas bojāja gleznotāju ādu) un citām dabas izejvielām, tostarp, putnu fekālijām. Pilnīgi netīšām tika atklāts, ka bezdelīgu un lakstīgalu mēsli, nonākot uz cinka bojātās ādas, iedarbojas dziednieciski, turklāt nosmērētajā vietā āda kļūst balta un mirdzoša kā porcelāns (kosmetologi apgalvo, ka vēl līdz šim nav izdomāts līdzvērtīgs līdzeklis). Gadsimtiem ilgi šo metodi, sauktu par guano masku, izmantoja geišas, bet tagad viņu noslēpums aizgājis tautiņās. Pasaulslaveni aktieri un modeles uz guano procedūrām stāv rindā mēnešiem ilgi, turklāt tas ir ļoti dārgs pakalpojums (populārākie slavenību guano SPA ir Sidzuka Dej SPA Ņujorkā un Diamond Hawaii Resort&Spa Havaju salās). Kāds ir šī brīnumlīdzekļa efekts? Jau pēc viena seansa cilvēks izskatoties desmit gadu jaunāks...
Vienkāršā eksotika
Mēs pat nevaram iedomāties, cik vienkāršas izejvielas var izmantot atjaunošanās procedūrām! Piemēram, Itālijas viesnīcās Relais Des Glaciers un Hotel Heubad apmeklētājiem par krietnu naudas summiņu piedāvā to, ko mēs vasarā varam baudīt bez maksas – siena biosaunu. Cilvēks ieguļas lielā svaiga siena kaudzē, kas pļauts no rīta vai vakarā (šajā laikā augos aktivizējas ēteriskās vielas), tiek piemestas vēl dažas ārstnieciskas zālītes, piemēram, arnika, mārsils, raspodiņš, un uzliets silts ūdens. Vārtīšanās miklā sienā iedarbojoties gan kā aromterapija, gan ādas masāža un toksīnu izvadīšana.
Otrs biosaunas veids, ko galvenokārt piedāvā Krievijā, ir sviedrēšanās bērzu lapās. Cilvēks, ietinies lina dvielī, iekāpj lielā hermētiskā maisā, pildītā ar svaigām bērzu lapām (ieliets arī mazliet silta ūdens), un 40 minūtes tajā sviedrējas. Bērzu lapām esot daudz ārstniecisku īpašību, tās īpaši labi dzenājot urīnu un ķermeņa ūdeņus, tāpēc sviedrēšanās laikā organisms stumjot ārā visu lieko un toksisko. Citviet Eiropā piedāvā līdzīgas procedūras ar vīnogu lapām un dažādiem ziediem.
Taču visvienkāršāko dziedniecisko saunu varam uzmeistarot paši un bez jebkādiem resursiem. Runa ir par smilšu vannu. Karstā vasaras dienā rupjās pludmales smiltīs (piemēram, Saulkrastos) jāizrok bedre guloša auguma lielumā, jāpagaida, kamēr tā pamatīgi sakarst, jāieguļas (galva ārā) un virsū jāsarauš tikpat karstas smiltis. Tiek uzskatīts, ka tādējādi ķermenis ne tikai pamatīgi izsildās, bet arī saņem lielu devu saules enerģijas. Kopš seniem laikiem šādā veidā ticis ārstēts artrīts, nefrīts, nervu iekaisumi un citas kaites. Smiltis arī izdzenot liekos ķermeņa šķidrumus, un dzirdēts, ka daži, izkāpjot no smilšu saunas, zaudējuši puskilogramu svara...
Galvā – kaviārs, vannā – alus
Ziemeļu puslodes skarbā daba spēj piedāvāt pat ļoti ekskluzīvus relaksācijas un ārstniecības veidus. Piemēram, Altaja kūrortā Belokuriha (Krievija) var izbaudīt ciedru saunu, kas īpaši ieteicama elpceļu un asinsrites slimniekiem, kā arī cilvēkiem ar vāju imunitāti. Var pagulēt arī samaltu briežu ragu vannā. Īpaši vērtīgi (pārpilni ar mikroelementiem) esot jaunie radziņi – tos uzskata par žeņšeņam līdzvērtīgu brīnumlīdzekli.
Ja reiz esam pieskārušies dabas superproduktu tēmai, jāmin arī Londonas skaistumkopšanas salons Hari, kas slavens ar storu ikru (melno) matu maskām. Viena procedūra maksā vidēji 250 eiro (atkarībā no matu garuma). Starp citu, neizpratni rada fakts, ka vēl joprojām nav izgudrots dabai draudzīgs matu balināšanas līdzeklis! Tiesa, ir kāda dabiska recepte no viduslaiku Venēcijas: sievietes matus pamatīgi samērcēja lauvas urīnā un pāris stundu pakarsēja saulē...
Nobeigumā – par kādu patīkamu procedūru vīriešiem. Čehijā, Austrijā un Vācijā var izbaudīt (arī iekšēji) dzīvā alus SPA (Beer SPA). Kāds no tā labums? Ja neskaita pacilātu garastāvokli un vieglu reibumu (alus vannas tiek atšķaidītas ar siltu ūdeni), āda tiekot pabarota ar apiņu un miežu vitamīniem un mikroelementiem, organisms atbrīvojoties no šlakvielām, uzlabojoties imunitāte un arī seksuālā potence. Vīriešu kārtas alus cienītājiem līdz pilnīgai laimei trūkst tikai vienas detaļas – ja alus vannā varētu nomest alus vēderiņu...
Ārija Lipska, žurnāls "Ko Ārsti Tev Nestāsta" / Foto: Shutterstock