foto: LETA
Turpmāk solāriju drīkstēs apmeklēt tikai no 18 gadu vecuma
2019. gada 15. janvāris, 13:36

Turpmāk solāriju drīkstēs apmeklēt tikai no 18 gadu vecuma

Jauns.lv / LETA

Turpmāk kosmētiskā iedeguma pakalpojumu drīkstēs sniegt tikai pilngadīgām personām, paredz valdības pieņemtās higiēnas prasības kosmētiskā iedeguma pakalpojuma sniegšanai.

Šāds nosacījums ieviests arī Francijā, Spānijā, Portugālē, Beļģijā, Nīderlandē, Lietuvā, Austrijā, Austrālijā, Lielbritānijā, Vācijā, Itālijā, Islandē, Norvēģijā un citās valstīs. Turklāt pakalpojumu sniedzējiem par šī nosacījuma neievērošanu nereti tiek paredzēts arī naudas sods, piemēram, Vācijā līdz pat 50 000 eiro, norāda jauno noteikumu autore Veselības ministrija (VM).

Šobrīd noteikts, ka kosmētiskā iedeguma iegūšanas pakalpojumu var saņemt personas līdz 18 gadu vecumam, uzrādot ģimenes ārsta vai dermatologa izziņu. Tomēr pētījums liecinot, ka tikai 19,6% no 14 līdz 18 gadu veciem skolēniem, kuri lietojuši ultravioletā starojuma iekārtas, ticis prasīts uzrādīt personu apliecinošu dokumentu.

Tāpat speciālistu pieredze liecinot, ka Latvijā nepilngadīgās personas vidēji pirmo reizi izmanto ultravioletā starojuma iekārtas 14,8 gadu vecumā, kas, Veselības ministrijas (VM) ieskatā, ir ļoti augsts rādītājs. Šī iemesla dēļ pieņemts lēmums noteikt, ka kosmētiskā iedeguma pakalpojumu sniedz tikai pilngadīgām personām.

Noteikumos iekļauts pienākums pakalpojuma sniedzējam pirms pakalpojuma sniegšanas pārliecināties par personas vecumu, nepieciešamības gadījumā, pieprasot uzrādīt personu apliecinošu dokumentu, kas saskaņā ar izmaiņām, lai saņemtu pakalpojumu būs jādara, jo pretēji - pakalpojuma sniegšanu drīkstēs atteikt.

Tāpat turpmāk kosmētiskā iedeguma pakalpojuma saņēmējiem būs jāaizpilda anketa, apliecinot savu informētību par veselības riskiem, kas saistīti ar pakalpojuma saņemšanu.

VM uzsver, ka kosmētiskā iedeguma pakalpojums var radīt potenciālus riskus cilvēku veselībai, tāpēc svarīgi noteikt detalizētākas prasības pakalpojuma sniegšanai, lai nodrošinātu to, ka pirms pakalpojuma saņemšanas patērētājs ir apzinājies visus ar pakalpojuma saņemšanu saistītos riskus.

Turpmāk pakalpojuma sniedzējam būs jāizsniedz patērētājam aptaujas anketu, kur iekļauta informācija par riskiem, kas potenciāli var rasties kosmētiskā iedeguma iegūšanas rezultātā - izmaiņas matu struktūrā un acu veselībā, priekšlaicīga ādas novecošanās, neatgriezeniskas ādas pigmentācijas izmaiņas, labdabīgie veidojumi, pirms vēža un ādas vēža veidojumu attīstība ar visām izrietošām sekām, kuras var ietekmēt cilvēka veselību un dzīvildzi.

Aizpildot anketu, patērētājs nodrošinās pakalpojuma sniedzējam rakstisku informāciju par savu atbilstību pakalpojuma saņemšanai un piekritīs saņemt pakalpojumu, kā arī uzņemsies atbildību, ka apzinās ultravioletā starojuma radītos riskus.

VM uzsvēra, ka Patērētāja aptaujas anketas mērķis ir nodrošināt, ka pakalpojuma sniedzējs saņem informāciju sauļošanās plāna izstrādei un vērst patērētāja uzmanību uz iespējamiem riskiem veselībai, tādējādi nodrošinot, ka patērētājs izvēlas pakalpojumu, apzinoties visus riskus. Savukārt, ja patērētājs atsakās aizpildīt minēto anketu, pakalpojuma sniedzējs ir tiesīgs atteikt pakalpojuma sniegšanu.

Noteikumu mērķis ir samazināt dermatoonkoloģisko slimību provocējošo faktoru risku un nodrošināt patērētājiem iespēju saņemt higiēnas prasībām atbilstošāku pakalpojumu, novēršot pārmērīgu solāriju lietošanu, noteikt papildu prasības ultravioletā starojuma iekārtu izmantošanas pakalpojuma reklāmas saturam un noformējumam, kā arī prasību pakalpojuma sniedzēja nodarbināto personu apmācību programmas apmācībā ieviest obligātu ārstniecības personas dalību.

Vienlaikus, lai samazinātu slogu pakalpojumu sniedzējiem, tiek svītrota prasību veikt uzskaiti par pakalpojuma sniegšanas vietas, kā arī iekārtu tīrīšanu un dezinfekciju.

Lai nodrošinātu iespēju pakalpojuma sniedzējiem ieviest jaunās prasības, jaunie noteikumi stāsies spēkā šī gada 1.aprīlī.