Kāpēc drēbes pēc mazgāšanas smako? Tās var būt arī zaļā dzīvesveida sekas
Ja veļa pēc izmazgāšanas tomēr smako vai arī sāk smakot uzreiz, tiklīdz tai sausai tiek klāt kaut mazākais mitrums, tas nozīmē, ka vai nu veļasmašīnā, vai arī pašā audumā ir savairojušās baktērijas. Īpaši raksturīgi tas ir sintētiskiem audumiem, T krekliem un tām drēbēm, kas mēdz stipri piesvīst.
Arī zaļā dzīvesveida popularizēšana ietekmē to, ka aizvien vairāk cilvēku mazgā veļu zemā temperatūrā un taupīgi dozē mazgāšanas līdzekļus. Taču tam ir arī blakusefekti – ja tā dara ilgstoši, veļasmašīnā veidojas nosēdumi, kuros baktērijas jūtas ļoti labi un strauji vairojas.
Ja regulāri mazgā tikai 40 grādu un vēl vēsākā ūdenī, laika gaitā no veļasmašīnas sāk nākt nepatīkama smaka, kas dažkārt pagūst iesūkties arī drēbēs, pirms tās izņem laukā.
Tāpēc reizēm taupība mēdz pavērsties pret taupītāju – lai drēbes būtu velkamas mugurā, tās ir jāpārmazgā. Pareizi ir reizi pa reizei veļu izmazgāt pietiekami karstā un ilgā režīmā.
Kā rīkoties?
■ Ja drēbes pēc mazgāšanas smako, izvēlies programmu ar ilgāku mazgāšanas laiku un augstāku temperatūru, vismaz 60 vai vēl labāk – 70 grādiem.
■ Ja audumam šāda temperatūra ir par augstu, vari izlīdzēties ar mērcēšanu ūdenī, kam pievienots etiķis vai citronskābe. Etiķi var pieliet arī pēdējam skalošanas ūdenim.
■ Veļasmašīnu iztukšo nekavējoties uzreiz pēc mazgāšanas.
■ Veļu žāvē svaigā gaisā, baltās drēbes – vēlams, saulē, jo saules gaisma dezinficē. Diemžēl pēdējā laikā ir tendence žāvēt drēbes telpās uz salokamajiem turekļiem arī tad, ja ir iespēja tos novietot laukā.
■ Veļasmašīnu katru reizi kārtīgi iztīri, it sevišķi mazgāšanas līdzekļu lādīti. Notīri arī gumijas blīves.
■ Ja veļasmašīnu lieto pietiekami regulāri, reizi mēnesī veic vispārējo tīrīšanu: ieber veļas pulveri, veļu neieliec un ieslēdz vismaz 60 grādu mazgāšanas režīmu.