Arhitektūras klasika Minhenē

Arhitektūras klasika Minhenē

Jauns.lv

Minhenes Modernās mākslas pinakotēkā skatāma vērienīga minimālisma arhitektūras klasiķa Džona Pausona retrospekcija – 30 viņa karjeras gadu kopsumma.

Tās pirmais pieturpunkts bija Londonas Dizaina muzejs 2010. gadā, un izstādes veidošanā cieši līdzdarbojies arī arhitekts pats, atzīstot, ka arhitektūras eksponēšana vienmēr bijusi salīdzinoši grūts uzdevums, jo “visgrūtāk ir parādīt realitāti”. Tāpēc viņa nodoms bijis gan padarīt skatītājiem maksimāli saprotamu arhitektūras tapšanas procesu, gan likt sajust arhitektūru šā vārda vistiešākajā nozīmē. Līdzās fotogrāfijām, filmām, maketiem u. c. neatņemamām arhitekta darba ilustrācijām izstādes centrālais objekts  ir speciāli tai radīts dabiska izmēra (1:1) telpas modelis – vienlaikus gan autentisks arhitektūras sajūtu piedzīvojums, gan taustāms ieskats Pausona rokrakstā, kura galvenās iezīmes ir vienkāršība, lakonisms, strikta atteikšanās no visa liekā un komforts. Kā ne reizi vien atzinis arhitekts: “Visgrūtāk ir radīt lietas, kas izskatās vienkārši.” Atsevišķa izstādes sadaļa veltīta arī ēkas attiecībām ar vidi un tās ietekmei uz arhitekta darba procesu – izstādē eksponētās lielformāta fotogrāfijas rada klātbūtnes sajūtu. Pausons pats teicis: “Izstāde ir par to, kā cilvēki dizainē ēkas un kā tās tiek uzceltas.” Un arī par to, kā vēlāk rit dzīve to iekšienē – kādā no filmām fiksēts mūku lūgšanu rituāls Pausona projektētajā Jaunavas Marijas cisterciešu klosterī Čehijā.

Modes aprindās Pausons pazīstams, pateicoties savulaik sensacionālajam Calvin Klein Ņujorkas veikala projektam, kas kļuva gan par apvērsumu viņa paša karjerā, gan arī par pirmo bezdelīgu vēlākajam kaismīgajam luksusa brendu un stārhitektu flirtam.