Sevišķi veselīgās kakao pupiņas
Runājot par šokolādi, parasti iedomājamies tikai gatavās tāfelītes, kuras nopērkamas veikalā un nereti aizmirstam pamatu, no kā šokolāde rodas, – kakao pupiņas. Vienu no kompleksākajiem augu valsts produktiem, kurš turklāt ierindojas sevišķi veselīgo klāstā.
Izceļamas ir pašas kakao pupiņas, dabiskais kakao sviests un kakao pulveris. Visi trīs bez tauku un cukura piejaukuma (kāds ir tāfelīšu šokolādē) ir unikāli dabas produkti – izteikti veselīgi un dāsni, īpaši tad, ja kakao pupiņas audzētas bioloģiski. Diemžēl kakao ir viens no pasaulē vispieprasītākajiem produktiem, un tas nereti nozīmē preces kvalitātes krišanos, dabas procesu izjaukšanu un cilvēku neētisku nostrādināšanu.
Lielākā daļa pasaules kakao pupiņu (85%) nāk no Venecuēlas un Madagaskaras, un populārākā ir šķirne Maya. Protams, ir arī citas šķirnes, tās audzē Trinidādā, Ekvadorā, Jamaikā, Grenādā un vēl dažās kakao tirgum mazāk nozīmīgās vietās. Arī vienas šķirnes ietvaros pupiņas var būtiski atšķirties pēc garšas. Tas atkarīgs no augsnes, no tā, kā pupiņas audzētas, no to apstrādes un uzglabāšanas. Taču galvenā patiesība ir tāda: jo mazāk cilvēks iejaucas dabas procesos, jo labāk pupiņu garšai. Kakao pupiņas nogatavojas apmēram 30 cm garās pākstīs. (Kakao koks senajiem actekiem bija svēts koks, savukārt maiji šīs pupiņas izmantoja kā valūtu – vienmēr kabatā bija jābūt kādai pupiņai.) Vienā pākstī ir apmēram 26 – 30 pupiņas, ko aptver balta masa, kuru noloba; vietējie mutē liek visu pāksti kopā ar balto pupiņu un to izsūc. Pēc novākšanas pupiņas fermentē, izžāvē un tad pārdod. Daži ražotāji pirms pārdošanas pupiņas arī apgrauzdē, bet tādējādi tās ievērojami zaudē uzturvērtību.
Ja kakao pupiņa audzēta dabiski un lēni, tās sastāvā ir serotonīns (noder stresa mazināšanai), triptofāns (antidepresants), anandamīds,dopamīns un daudz kalcija, cinka, nātrija, dzelzs, kālija, hroma, magnija, minerālvielu. Patiesībā kakao pupiņa ir tik bagāta, ka satur divreiz vairāk antioksidantu nekā sarkanvīns un trīsreiz vairāk nekā zaļā tēja! Kā zināms, antioksidanti palīdz cilvēka ķermenim cīnīties ar novecošanu, stresu un dažādām vēža formām.
Kad pupiņas novāktas un izžāvētas, tās pārstrādā. Daļu atstāj veselas, citas sasmalcina kakao drupačās, tālāk gatavo kakao pulveri un kakao sviestu. Kakao sviesta sastāvā ir lielākoties piesātinātās taukskābes (aptuveni 2/3), taču vairums no tām, nebūdamas transtaukskābes, ir lielisks ātras enerģijas avots bez paliekoša ļaunuma veselībai. Kakao sviesta uzturvērtību papildina taukos šķīstošie E un K vitamīni.
Kakao pulveri ir divu veidu: viens dabisks, ar augstu skābes līmeni, otram šis līmenis ir neitralizēts ar alkalizācijas jeb holandiešu metodi. Šādu kakao angliski dēvē par Dutch processed vai dutched. Alkalizācijas laikā tiek neitralizētas kakao skābes, nedaudz mainās krāsa, garša kļūst sabalansēti rūgtena. Šāds kakao ir maigāks, ar izteiktāku kakao, ne skābuma garšu un labāk šķīst šķidrumā. Jāatceras, ka to var lietot, gatavojot pēc receptēm, kurās izmanto cepamo pulveri, nevis sodu. Lietojot neapstrādātu jeb dabisko kakao pulveri, receptē vēlams iekļaut sodu, lai, skābumam ar sodas sārmaino vidi reaģējot, konditorejas izstrādājums izteiksmīgi paceļas un iegūst savu kārdinošo formu.
Planet bio kakao pupiņas no Peru
. Šajās negrauzdētajās pupiņās saglabātas visas aktīvās uzturvielas. Tās vislabāk būtu ēst neapstrādātas, jo, košļājot svaigas kakao pupiņas, nodrošināsiet organismu ar ļoti daudzām vērtīgām vielām. Jāsaka gan, ka tās ir gana rūgtenas un viegli skābenas, bet pierodot – ļoti patīkamas. Ja nevēlaties pupiņas ēst tāpat, varat tās blenderēt dažādos kokteiļos kopā ar augļiem un riekstiem, sakapāt un pievienot brokastu muslim vai pat pankūkām, tāpat putrām un, protams, konditorejas izstrādājumiem. Tas ir daudz labāk nekā izmantot saldinātos šokolādes gabaliņus! Cena: apm. Ls 10 (300 g).
Planet bio kakao sviests no Peru.
Tas noteikti mulsina ikvienu, kad, atverot paciņu, ieraugām, ka kakao sviests ir krēmīgi balts. Saspiežot un mizojot svaigas kakao pupiņas, iegūst gaišu eļļu – to pašu kakao sviestu. To bieži vien izmanto kosmētikā, bet tikpat lieliski vai pat labāk ir to lietot kulinārijā. Izmēģiniet šādus gana eksotiskus smoothie kokteiļus: sablenderē kakao sviestu, saldētas mellenes, auzu pienu un makadamijas riekstus, pievieno nedaudz medus vai agaves sīrupa saldumam. Kakao sviestu noteikti var likt pie mīklas, cepot cepumus, tortes un kūkas. Vasarā tas lieliski der pret apdegumiem, vienlaikus veicinot iedegumu. Ikviena jūsu ķermeņa daļa gavilēs priekā, ja to uzsmērēsiet! Cena: apm. Ls 11 (300 g).
Green & Blacks bioloģiskais kakao pulveris
– izgatavots no fairtrade (godīgas tirdzniecības) kakao pupiņām, izmantojot alkalizācijas metodi, kas pastiprina kakao aromātus un garšas. Visi Green & Blacks šokolādes produkti top no kakao pupiņām, kas audzētas, ievērojot tradicionālās lauksaimniecības metodes (bez pesticīdiem un ķimikālijām), turklāt pienācīgi samaksājot par darbu laukstrādniekiem. Pupiņas audzē Belizā, valstiņā, ko ieskauj Meksika, Gvatemala un Karību jūra. Klimats, rūpīgs cilvēku darbs (lielākoties plantācijas apsaimnieko ģimenes) un kakao pupiņu šķirnes izvēle nodrošina Green & Blacks produktiem izcilu garšu, un jāuzsver, ka šā zīmola šokolādei nepiemīt daudzām lētākām šokolādēm raksturīgais skābenums. Kakao pulveris ideāls konditorejai, kakao dzēriena, kokteiļu un dzērienu pagatavošanai un, protams, trifeļu gatavošanai. Cena: apm. Ls 2,40 (125 g).