Vīrieša akts Vīnē

Vīrieša akts Vīnē

Jauns.lv

Egons Šīle ir viens no pārstāvēto autoru plejādes – līdzās Rubensam, Sezānam, Rodēnam, Klimtam, Munham, Džakometi, Vorholam, Meipltorpam, Heringam – Vīnes Leopolda muzejā šobrīd skatāmajā un jau pamatīgu sensāciju izraisījušajā izstādē, kuras fokusā ir kaila vīrieša tēls mākslā.

Pazīstamais austriešu mākslinieks Egons Šīle bija tikai 20 gadu vecs, kad radīja vienu no saviem aktiem – pašportretiem. Dzeltenīgi zaļganu visai nedabiski sēdoša kaila vīrieša tēlu uz balta audekla fona – it kā iekšupvērstu un ieslēgušos sevī. Tas bija pats psihoanalīzes uzplaukuma laiks, un viņa tēls ideāli sasaucās ar laikabiedra Franca Kafkas reiz rakstīto: “Kad jūs nostājaties man iepretim un skatāties uz mani, ko jūs zināt par sāpēm, kas ir manī, un ko es zinu par jūsējām…” 

Vīrieša akts

Egons Šīle ir viens no pārstāvēto autoru plejādes – līdzās Rubensam, Sezānam, Rodēnam, Klimtam, Munham, Džakometi, Vorholam, Meipltorpam, Heringam – Vīnes Leopolda muzejā šobrīd skatāmajā un jau pamatīgu sensāciju izraisījušajā izstādē, kuras fokusā ir kaila vīrieša tēls mākslā. No sengrieķu ideāliem, kas ik pa mirklim piedzīvojuši savu renesansi ķermeņa kulta veidolā, līdz mūsdienām. No erotiska simbolisma līdz sava laika sociālpolitisko procesu analīzei. Izstādei piešķirams savdabīgas unikalitātes statuss, jo atšķirībā no sieviešu aktiem, kas ir ierasts mākslas izstāžu temats, kaila vīrieša tēls uzmanību izpelnījies krietni retāk. Vienlaikus izstāde uztverama arī kā antropoloģisks pētījums – par vīrieša tēla un ideālu metamorfozēm laiku līkločos un arī šodien, kad aktuālā dzimumu un vīrišķības identitāte dažādos pretrunu pilnos disputos tiek ekshibicionistiski vētīta gan uz sociālās skatuves, gan patērētājkultūras dzirnavās.

Līdz 28. janvārim Museumsplatz 1, www.leopoldmuseum.org/


Una Meistere, Pastaiga.lv / Foto no publicitātes materiāliem