Kaķis nekārtojas kastītē. Ko iesākt?
Stresa situācijas iespaido kaķu urīnizvades sistēmas darbību.

Kaķis nekārtojas kastītē. Ko iesākt?

Jauns.lv

Ja jūsu kaķis pēkšņi sācis nokārtoties ārpus kastītes, iespējams, viņu piemeklējusi stresa izraisīta slimība. Tās iemesli var slēpties jūsu pašu mājās.

Kaķis nekārtojas kastītē. Ko iesākt?...

Līdz šim nav noskaidrots konkrēts cēlonis, kas kaķiem izraisa cistītu, tomēr uzskata, ka tā pamatā ir vīrusu infekcijas, imūnsistēmas traucējumi vai palielināta urīnpūšļa caurlaidība. Pastāv cieša saistība starp šīs slimības simptomu pastiprināšanos un apkārtējās vides izraisītu stresu. Kaķi ir ļoti jūtīgi pret stresu, ko rada, piemēram, dzīvesvietas maiņa, jo kaķa smadzenes darbojas unikāli. Nesen atklāta tieša neirohormonāla saikne, un stresa situācijās tā iespaido tieši urīnizvades sistēmas darbību. Daudzi veterinārārsti  šādos gadījumos kaķus ārstē, izrakstot veselu lērumu medikamentu. Taču visiem šiem preparātiem ir nevēlamas blakusparādības, tādēļ visiem šiem medikamentiem vērts atrast dabisku alternatīvu. Vispirms ir svarīgi pievērst uzmanību trīs galvenajiem aspektiem: pārtikas un ūdens patēriņam, dzīves apstākļu uzlabošanai un uztura bagātinātājiem, kas nostiprina urīnpūšļa aizsargslāni. Bet, lai mazinātu kaķim stresu, var piemeklēt dabiskus nomierinošus līdzekļus.

Lai mazinātu kaķītim stresu, jādomā par dzīvnieka dzīves apstākļu uzlabošanu.
Lai mazinātu kaķītim stresu, jādomā par dzīvnieka dzīves apstākļu uzlabošanu.

Pārtika un ūdens

Palielinot kaķa ūdens patēriņu, paplašināsies tā urīnpūslis un urīns nebūs tik koncentrēts. Vienkāršs veids, kā vairot ūdens patēriņu, –  nomainīt sauso barību pret konserviem, jo mitrā barība var saturēt līdz pat 80% ūdens.

Dzīves apstākļu uzlabošana

Kaķi ir vientuļnieki, tāpēc jāievēro kaķa privātums – ir jābūt kādai vietai, kur tas nepieciešamības gadījumā varētu paslēpties. Tā kā kaķim jādala savs mājoklis ar mums, cilvēkiem, un, iespējams, arī ar citiem mājdzīvniekiem, jau tas vien lielākajai daļai kaķu rada nopietnu stresu. Citi izplatītākie stresa cēloņi ir dzīvesvietas maiņa, dzīvokļa remonts, mēbeļu pārvietošana, jauna ģimenes locekļa parādīšanās, vēl kāda mājdzīvnieka ierašanās. Stresu kaķim var izraisīt pat kaut kas tik elementārs kā viņa tualetes nolikšana citā vietā. Lai samazinātu kaķim stresu, jūs varētu ļaut tam pašam  izvēlēties vietu, kur spēlēties, atpūsties un ēst. Kopumā jūsu kaķis būtu laimīgs, ja jūs rīkotos šādi:

•    spēlētos ar viņu vai ļautu spēlēties ar citiem dzīvniekiem vai citiem ģimenes locekļiem tad, kad kaķis to vēlas,

•    ļautu brīvi pārvietoties pa dzīvokli vai māju,

•    nodrošinātu brīvi pieejamu privātu teritoriju, kur kaķi neviens netraucētu,

•    sarūpētu dēlīti nagu asināšanai,

•    ļautu izvēlēties siltāku vai vēsāku vietu mājā,

•    kaķa tualeti novietotu labi vēdināmā vietā tālāk no logiem un turētu to tīru un sausu,

•    sagādātu kaķim pašam savu ēdiena un ūdens trauciņu, kas nav jādala ar citiem mājdzīvniekiem.

Ir pierādīts, ka, ļaujot kaķim pašam kontrolēt savu telpu un dienas rutīnu, cistītu var efektīvi novērst, tāpēc viss, kas jūsu mīlulim ir vajadzīgs –  varas sajūtas atgūšana. Vienkārši ļaujiet kaķim staigāt tur, kur tam pašam tīk. Ja veltīsiet kaķim mazliet laika un rūpju un nodrošināsiet tam piemērotus dzīves apstākļus, jūs palīdzēsiet tam tikt galā ar cistītu bez medikamentu terapijas.

Teksts: žurnāls Ko ārsti tev nestāsta/Foto: Shutterstock