Sēklas un rieksti enerģijai. Recepte, kā pagatavot veselīgas brokastis 5 minūtēs
Neliela paciņa sēkliņu nodrošina koncentrētu uzturvielu devu.

Sēklas un rieksti enerģijai. Recepte, kā pagatavot veselīgas brokastis 5 minūtēs

Jauns.lv

Iekļaujot uzturā sēklas un riekstus saņemsi spēcinošu enerģijas devu, kā arī olbaltumvielas, minerālvielas, vitamīnus, šķiedrvielas un citas bioloģiski aktīvas barības vielas.

Sēklas un rieksti enerģijai. Recepte, kā pagatavot...

Vērtīgākās sēklas

Čia sēklas ir produkts, kas dod enerģiju. Sīkās sēkliņas satur daudz antioksidantu un ir bagātīgākais augu izcelsmes Omega 3 taukskābju avots (tās ir dzīvībai nepieciešamas taukskābes, kas pasargā no iekaisuma procesiem organismā, piemēram, artrīta un sirds slimībām).

Linsēklas.

Tajās ir daudz vērtīgu uzturvielu, veselīgās neaizvietojamās taukskābes, šķīstošās šķiedrvielas un lignāni (estrogēniem līdzīga organisku savienojumu grupa, kas līdzsvaro hormonālo līmeni).

Kaņepju sēklas. Satur daudz taukskābju, šķiedrvielu un proteīnus, un arī visas deviņas neaizvietojamās taukskābes (tāpat kā linsēklas), E vitamīnu, mikroelementus un labi sabalansētu Omega 3 un Omega 6 taukskābju proporciju.

Ķirbju sēklas.

Šīs sēklas satur ļoti daudz veselīgo eļļu, šķiedrvielu, fosforu un A vitamīnu, tās noder arī pret parazītiem zarnās.

Sezama sēklas. Satur daudz kalcija un fosfora, kāliju, magniju un A vitamīnu.

Saulespuķu sēklas.

Saulespuķu sēklu eļļā ir daudz polinepiesātināto taukskābju, kā arī daudz kālija, fosfora, silīcija, kalcija un A vitamīna.

Iekļaujot ikdienas uzturā riekstus, saņemsi organismam nepieciešamās labās taukskābes.
Iekļaujot ikdienas uzturā riekstus, saņemsi organismam nepieciešamās labās taukskābes.

Rieksti savukārt satur īpaši daudz neaizstājamo aminoskābju un veselīgās taukskābes, kas nepieciešamas organismam, piemēram, valriekstos ir Omega 3 taukskābes, kas palīdz pazemināt holesterīna līmeni un samazina sirdsslimību risku.

Rieksti

Mandeles. Tie ir vienīgie rieksti, kas organismā rada sārmainu vidi, piekto daļu to svara veido olbaltumvielas. Mandelēs ir arī daudz kālija, kalcija, magnija, vara, folskābes, riboflavīna (B2 vitamīna), šķiedrvielu, fosfora, E vitamīna un mononepiesātināto taukskābju.

Brazīlijas rieksti.

Tie satur daudz kālija, fosfora, sēra un selēna (spēcīgs antioksidants, kas palīdz organismam cīnīties ar infekcijām un slimībām).

Indijas rieksti. Tajos ir daudz A vitamīna, kālija, fosfora un magnija.

Lazdu rieksti.

Bagātīgi satur kāliju, fosforu, sēru un kalciju, darbojas kā vispārējs organisma tonizētājs, uzlabo kuņģa darbību.

Makadamijas rieksti. Vērtīgs šķiedrvielu, selēna un mononepiesātināto taukskābju avots, kas palīdz samazināt holesterīna līmeni asinīs. Makadamijas rieksti satur ļoti maz ogļhidrātu, tādēļ ir piemēroti diētai ar samazinātu ogļhidrātu daudzumu.

Pekanrieksti.

Tajos ir daudz kālija, fosfora un A vitamīna.

Ciedru rieksti. Daudz mangāna, vitamīna E un mononepiesātināto taukskābju.

Pistācijas.

Labs E vitamīna avots, satur arī varu, dzelzi, mononepiesātinātās taukskābes un ir brīnišķīgs antioksidantu avots, šie rieksti arī attīra asinis, ieeļļo zarnas un var palīdzēt pret aizcietējumiem.

Valrieksti. Labs kālija, magnija, A vitamīna un fosfora avots, samazina  iekaisumu un sāpes, lubricē plaušas un zarnas, baro smadzenes un virsnieru dziedzerus.

Mērcē pirms ēšanas!

Ikvienā sēklā un riekstā snauž spēja kļūt par augu vai koku, tādēļ tajos esošie enzīmi jeb fermenti tos sargā līdz brīdim, kad šīs sēklas saņem pietiekami daudz veldzējoša lietus un saules gaismas, lai sāktu augt.  Šie inhibitori, kas kavē sēklas augšanu, kavē arī to pilnīgu sagremošanu un vitāli svarīgo minerālu un vitamīnu  pilnvērtīgu uzsūkšanos. Tādēļ, ja svaigas sēklas un riekstus ēdat tieši no iepakojuma, dažiem cilvēkiem var rasties gremošanas problēmas. Svarīgi sēklas pirms ēšanas kārtīgi izmērcēt. To izdarot, jūs iegūsiet uzturvielām bagātu produktu, kas vienlaikus būs arī viegli sagremojams. Mērcējot sēklas un riekstus filtrētā ūdenī vismaz pusstundu (dažus labāk paturēt ūdenī pat visu nakti), enzīmu inhibitori tiek neitralizēti un  noārdās antiuzturvielas (piemēram, fitīnskābe). Pēc mērcēšanas sēklas ir jānoskalo un ūdens jānolej. Mērcēšana arī atbrīvo pilnīgu sēklu garšu un padara tās mīkstas.

Kā pagatavot veselīgas brokastis 5 minūtēs

Angļu valodā vārds brokastis breakfeast burtiski nozīmē pārtraukt gavēni, kas sācies iepriekšējā vakarā. Tas, kā jūs sākat dienu, ir ļoti svarīgi, un pirmajai maltītei no rīta  jābūt vieglai, bet barojošai. Piedāvājam veselīgu un garšīgu recepti.

Izvēlieties 2 vai 3 iecienītos augļus un ogas (piemēram, vīnogas, ābolus vai bumbierus un banānus). Sagrieziet to gabaliņos. Tad sajauciet traukā ar:

2 ēdamkarotēm mērcētu saulespuķu un ķirbju sēklu,

2 ēdamkarotēm mērcētu mandeļu,

2 ēdamkarotēm rozīņu un/vai godži ogu (mērcētas tās ir mīkstākas),

2 ēdamkarotēm jauktu sēklu (čia, lobītas kaņepju sēklas un/vai linsēklas),

¼ tējkarotes kanēļa un šķipsnas vaniļas pulvera aromātam.

Šo recepti var vienkārši variēt, tādēļ katrai dienai jūs var izvēlēties citu salikumu. Tikai atcerieties, ka sēklas un rieksti iepriekšējā naktī jāizmērcē. Varat arī izveidot sausu maisījumu no rozīnēm, godži ogām, jauktām sēklām, kanēļa un vaniļas pulvera nedēļai uz priekšu, lai no rīta ietaupītu laiku.  

Teksts: Ko ārsti tev nestāsta/Foto: Shutterstock