Jocīgi pārmetumi un nemitīga "sēdēšana" telefonā jeb - kā saprast, ka mīļotais krāpj
Zinātnieki diemžēl nevarēs atbildēt uz pašu galveno jautājumu – vai tavs dzīvesbiedrs tiešām ir neuzticīgs, taču, iespējams, palīdzēs atvērt acis un pamanīt, ka tev aiz muguras, iespējams, notiek nesmukas lietas, vēstī portāls businessinsider.com.
1. Apjautājies draugiem
Psihologi ir veikuši interesantu pētījumu. Eksperimentā piedalījās vairāki pāri, un tika filmēts, kā viņi kopā zīmē kādu priekšmetu. Vienam no dalībniekiem bija aizsietas acis (viņš nezināja, kāds priekšmets ir jāzīmē), bet otrs viņam stāstīja, kas jādara. Pēc tam videoierakstus skatījās un vērtēja cilvēki, kuri šos pārus nepazīst. Viņiem tika lūgts norādīt, kuriem no pāriem, viņuprāt, ir problēmas ar partnera neuzticību. Pārsteidzošā kārtā viņu atbildes bija ļoti precīzas. No malas reizēm ir labāk redzams, kas ir kas.
2. Padomā ilgāk par šo jautājumu
2013. gadā psihologi kopā ar studentu grupu veica eksperimentu. Studentiem vajadzēja klausīties cilvēku stāstījumu un secināt – viņi melo vai saka taisnību. Tie studenti, kuriem tika dots ilgāks laiks apdomāšanai, izteica precīzākus secinājumus. Ja cilvēks ilgāk padomā par kādu jautājumu, viņam ir lielāka iespēja nekļūdīties un nonākt pie pareizās atbildes.
3. Ieklausies, kādus vārdus lieto tavs partneris
„Southern Methodist“ universitātes zinātnieki pētījumā noskaidrojuši, ka meļi biežāk lieto pirmās personas vietniekvārdus “es”, “mans”, kognitīvos darbības vārdus “domāt” un “saprast”, kā arī izņēmumu norādošus vārdus - “bet arī”, “neraugoties uz”. Vēl kāda interesanta nianse – cilvēki, kuri melo, lieto daudz tādu vārdu, kas pauž negatīvas emocijas (nepatīk, riebjas, ienaidnieks, dusmas), kā arī darbības vārdus, kas izsaka kustību (iet, skriet, steigties, kustēties).
4. Ieklausies viņa/viņas balsī
Kanādas zinātnieki lūdza brīvprātīgajiem ieklausīties cilvēku balsīs un novērtēt, cik pievilcīgi skan katra no balsīm. Pēc tam tika lūgts norādīt, kurš no runātājiem, pēc brīvprātīgo domām, krāpj savu otro pusi. Sieviešu dzimuma brīvprātīgās visbiežāk norādīja, ka neuzticīgi ir vīrieši ar zemākām balsīm. Zemākas balsis ir vīriešiem, kuru organismā ir daudz vīrišķā hormona testosterona, kuru saista arī ar augstāku neuzticības risku.
5. Pievērs uzmanību, cik daudz viņš lieto tehnoloģijas un sociālos tīklus
Nesen veiktā pētījumā secināts, ka cilvēki, kas aktīvi lieto sociālos tīklus, vairāk riskē iekulties ar sociālo saziņu saistītās problēmās, saskarties ar neuzticību (vai pašam kļūt neuzticīgam), piedzīvot šķiršanos un citas privāta rakstura problēmas. Maz ticams, ka pārlieka aizraušanās ar sociālajiem tīkliem var kādu mudināt sākt krāpt mīļoto cilvēku, taču minētā pētījuma autori apgalvo, ka saikne tomēr pastāv.
6. Pievērs uzmanību pēkšņām uzvedības pārmaiņām
Ja ar savu dzīvesbiedru esat kopā jau ilgāku laiku, visticamāk, lieliski zini, kā viņš uzvedas, kā reaģē uz vienu vai otru situāciju. Tāpēc pēkšņas ķermeņa valodas izmaiņas – no sejas izteiksmes līdz runasveidam – var kalpot par briesmu signālu, ka tava otrā puse kaut ko slēpj. Jo ķermeņa valoda parasti mainās vienā pavisam vienkāršā gadījumā – ja cilvēks mānās un melo.
7. Klusums, negaidīti pārmetumi un jautājumi, kuri atkārtojas
Viens no acīmredzamiem pierādījumiem, ka cilvēks tev melo, ir nespēja pateikt ne vārda. Tā notiek, jo mūsu nervu sistēma bieži vien uz stresu reaģē, mutei kļūstot sausai. Vārdu sakot, mēle vienkārši neceļas, lai pateiktu kaut vārdiņu. Vēl viens signāls, par kuru vērts aizdomāties, ir – ja mīļotais cilvēks uz taviem šķietami nevainīgajiem jautājumiem reaģē ar pārmetumiem un pēkšņu uzbrukumu. Tā, ka tu pat apmulsti un nesaproti – kāpēc? Un, protams, klasiskais meļu “niķis” – uz tavu jautājumu reaģēt ar “Ko tu, lūdzu, teici?” vai atkārtojot jautājumu (šādā veidā iegūstot laiku atbildes sacerēšanai).