Kur paliek tava nauda? 4 knifiņi, kā to ietaupīt ikdienā
Lai zinātu, kur paliek tava nauda, jāsāk fiksēt izdevumi.
Dzīvesstils

Kur paliek tava nauda? 4 knifiņi, kā to ietaupīt ikdienā

Jauns.lv

Vai zināji, ka aptuveni 10-30% no ikmēneša budžeta mēdz vienkārši "pazust bez pēdām?" Lielākā daļa no mums nespēj atbildēt uz jautājumu, kur tā iztērēta.

Kur paliek tava nauda? 4 knifiņi, kā to ietaupīt i...

Tikai aptuveni 10% cilvēku nodarbojas ar budžeta plānošanu, rūpīgi pierakstot izdevumus, pēc tam tos analizējot. Pārējie vienkārši apmierina savas vajadzības, bieži vien mēneša beigās jūtot nepieciešamību ciešāk savilkt jostu. Alga pēc 3 dienām, bet makā 10 eiro. Tā taču nav omulīga sajūta, vai ne? It kā pelni pietiekoši, bet tik un tā līdzekļu pietrūkst. Lai pati sev atbildētu uz jautājumu:"Kur paliek mana nauda", nav labāka veida, kā sākt kontrolēt savu izdevumu plūsmu. Pirmais budžeta plānošanas solis ir ienākumu fiksēšana un to sadalīšana pa pozīcijām. Samazināt kaut vienu, bet būtisku budžeta pozīciju, ir daudz efektīgāk nekā katru dienu sev kaut ko atteikt. Ikdienas izdevumi dalās tādās pozīcijās kā pārtika, drēbes, atpūta, transports, sakari, dāvanas u.tml. Katrai pozīcijai vajadzētu noteikt limitu, raugoties, lai vēlmes sabalansētos ar iespējām. Tādā veidā tu zināsi, cik atvēlēt rudens zābakiem, cik izklaidei ar draugiem. Ja kādā pozīcija vēlies palielināt izdevumus, tev ir divas iespējas - palielināt ieņēmumus vai samazināt kādu citu pozīciju.

Kā ietaupīt?

Pirkumi

Iepērkot pārtiku pēc saraksta, tu ietaupīsi līdz pat 40% no šai pozīcijai paredzētajiem izdevumiem. Objektīvi izvērtē, ko un cik daudz ēdīsi. Labāk nopērc mazāk, nekā pēc tam met ārā. Nekaunies izmantot akcijas, kuponus vai īpašos piedāvājumus. Apģērbu labāk pērc internetā, kur visu cauru gadu pieejamas atlaides. Ja nepatiks vai nederēs, iegādāto lietu vienmēr varēsi aizsūtīt atpakaļ. Rīko ar draudzenēm drēbju mainīšanās andeles, tā tu tiksi pie garderobes papildinājuma un atbrīvosies no lietām, kuras pati nevalkā.

Ēšana ārpus mājas

Aizvieto pusdienas kafejnīcā ar mājas ēdienu. Tas ne tikai ļaus ietaupīt naudu, bet arī nāks par labu tavai figūrai. Vienīgais mīnuss - vakarā tev būs jāpadomā par to, ko paņemt līdz uz darbu. Novāri pākšaugus, sagatavo veselīgu sviestmaizi ar pilngraudu maizi, iemet somā kādu ābolu, ko uzkost starp ēdienreizēm. Tas tev ļaus ietaupīt aptuveni 30% no šim mērķim paredzētajiem izdevumiem.

Pārbaudi, vai izmanto izdevīgāko tarifu plānu

Tarifi mobilajam telefonam, bankas kartei, elektrībai. Mēs bieži vien gadiem izmantojam vienu pakalpojumu sniedzēju, nesekojot līdzi tarifiem un nepainteresējoties par konkurentu piedāvājumu. Zvani mobilajam operatoram un lūdz tev piemeklēt labāku tarifu plānu. Noskaidro, vai banka, kuru izmanto, neiekasē pārāk lielas komisijas maksas. Ja konkurentu piedāvājums ir labāks, saki par to savam pakalpojumu sniedzējam un tu noteikti saņemsi izdevīgāku piedāvājumu. Tas ļaus ietaupīt šajā pozīcijā aptuveni 20% izdevumu.

Izklaide

Ceļojums, atpūta ar draugiem ārpus mājas, naktsklubu apmeklēšana, kino, vakariņas restorānā... Tas viss ir ļoti dārgs prieks. Tāpēc sarīko mājās ar draugiem kulinārijas vakaru. Ievies draudzeņu kokteiļu vakaru tradīcijas. Lai katru reizi pie sevis uzņem cita draudzene, kura pasniedz īpašu kokteili un uzkodas. Tas ļaus jums labāk iepazīt vienai otru, bez kafejnīcu un klubu trokšņa. Padejot varat aizdoties pēc tam, bet uz dzērienu rēķina būsiet pamatīgi ietaupījušas. Plāno ceļojumu vismaz pusgadu uz priekšu, tas ļaus ievērojamas summas ietaupīt uz aviobiļešu un viesnīcu rēķina. Aizņemies projektoru un brīvdienās sarīko kino skatīšanās maratonu. Ir ļoti daudz izklaides iespēju bez ierastajām, atliek vien būt radošai un uzņemties iniciatīvu, plānojot šādus pasākumus.

Visi šie knifiņi ļaus tev ietaupīt līdzekļus, neizjūtot īpašus vēlmju ierobežojumus. Galvenais, pieturēties pie noteiktajiem limitiem un ietaupītos līdzekļus atlikt krājkontā. Noformulē mērķi, kam tu šo naudu atliec. Neļaujies spriedelējumiem: "Gan jau nopelnīšu vēl" vai "Dzīvojam taču vienreiz!" Kad vienu mēnesi esi dzīvojusi pēc jaunā plāna, saskaiti ietaupītos līdzkļus un pareizini ar 12. Tieši tāda summa tavā kontā būs pēc gada. Izdomā, kur to šos līdzekļus ieguldīsi un ietaupīšana tev nesīs prieku, gandarījumu un lepnumu.

Kasjauns.lv/Foto: Shutterstock